Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Reinfeldt: Dansk valgkritik er useriøs til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Reinfeldt: Dansk valgkritik er useriøs

Den svenske statsminister Fredrik Reinfeldt (M) afviser, at den svenske valgkamp er udemokratisk med henvisning til dansk kritik. Foto: Scanpix.

-

3 debatindlæg Hold mig opdateret

Svenske toppolitikere afviser dansk kritik af valgkampen forud for Riksdagsvalget 19. september og kalder kritikken useriøs

Danske politikere, der kritiserer den svenske valgkamp og svenske valgregler, ved ikke, hvad de taler om, og de har ikke fulgt med i valgkampen.

Det mener svenske toppolitikere, med den konservative svenske statsminister, Fredrik Reinfeldt, og Socialdemokraternas leder, Mona Sahlin i spidsen.

- Jeg mener, at vi har en tilstrækkelig demokratisk tradition i Sverige til at vi kan klare os uden valgobservatører, siger Fredrik Reinfeldt.

Den svenske statsminister blev tirsdag blev bedt om at kommentere danske VKO-politikeres forslag om, at der skal sendes valgobservatører til Sverige forud for Riksdagsvalget 19. september.

Annonce
- For dem, som følger valgkampen, er det klart, at der er tilstrækkelig plads til, at både partier, der er i Riksdagen, og partier, der forsøger at komme ind, kan udtrykke deres meninger, fortsætter Reinfeldt.

Mona Sahlin, Socialdemokraternas leder, giver heller ikke meget for den danske kritik.

- Det er jo ikke seriøst. Vi har fuldt demokratiske valg i Sverige. Og vi har modet til at tage debatten mod dem, som anvender muslimer til at føre en hetz mod en bestemt befolkningsgruppe. Det er jeg stolt over, siger hun.

Mona Sahlin forsvarer tv-stationen TV4's beslutning om ikke at vise en reklamefilm for det stærkt højreorienterede og indvandrerkritiske parti Sverigedemokraterna (SD).

- Jeg mener, det var en rigtig beslutning. Der er forskel på ytringsfrihed og hetz mod en befolkningsgruppe. Det, jeg har set af SD's forsøg på reklamefilm, er en hetz mod en befolkningsgruppe, siger Mona Sahlin.

Ifølge svensk lov er det ulovligt af føre hetz mod en befolkningsgruppe eller mod etniske grupper.

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

Stolt ??

erik, publiceret d.31/08 15:06 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Reinfeldt: Dansk valgkritik er useriøs
Et valg, hvor man skal bede om stemmesedlen til det parti, man vil stemme på - det er da ikke noget at være stolt over.

P. S. Gad vide om Mona Sahlin også er stolt over paralelsamfund som fx Rosengården i Malmø?
Del Link

Reinfeldt og Sahlin sidder på en bombe ...

Ole Gerstrøm, publiceret d.31/08 19:21 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Reinfeldt: Dansk valgkritik er useriøs
De kan dække til og dække til, men problemet er ved at eksplodere. De kan ikke styre ghettoerne. Politiet kan ikke klare opgaven. Dag for dag bliver det værre. Tag en tur til Malmös Rosengård. Men husk burka. Også for mænd.
Del Link

Reinfeldt: Dansk valgkritik er useriøs

erik, publiceret d.02/09 08:39 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Reinfeldt: Dansk valgkritik er useriøs
Nej tak. Her i København har vi Mjølnerparken.

Den er da ligeså kulturberigende: Stenkastende 2.g'ere, bilafbrænding, påsatte kælderbrande o.s.v.
Del Link

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​