Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Fem personer brænder ihjel i Rusland til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Fem personer brænder ihjel i Rusland

TV grap fra branden i Volgograd-regionen. (Foto: NTV/Scanpix 2010)

- Ntv /Scanpix

Kommenter Hold mig opdateret

Mindst fem personer har mistet livet i det sydlige Rusland, hvor der igen er udbrudt omfattende skovbrande. Flere end 160 bygninger er brændt ned

Skovbrande er igen brudt ud i Rusland, og foreløbig er mindst fem personer blevet flammernes bytte. Det oplyser ministeriet for det civile beredskab.

- Ifølge de seneste oplysninger er ligene af fem personer fundet i de afbrændte områder, siger en talsmand for ministeriets lokale kontor i Volgograd. Han understreger, at oplysninger er foreløbige.

Flere end 160 bygninger er brændt ned, og brandene har foreløbig hærget over 20 landsbyer og store skovområder.

Ministeriet advarer om, at brandene risikerer at brede sig til andre regioner i det sydlige Rusland, og præsident Dmitrij Medvedev har beordret myndighederne til at sætte al tilgængelig redningsmandskab ind på at bekæmpe ilden.

Annonce
Flere hundrede personer er evakueret fra truede områder, og mindst 12 er kvæstet.

I hovedstaden Moskva er temperaturerne igen tilbage til det normale efter en månedlang hedebølgen i sommer. Skov- og markbrandene omkring Moskva skabte store problemer i hovedstadsregionen i over en måned.

Men i Volgograd-regionen har temperaturen ifølge russiske medier igen tæt på 40 grader flere steder.

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock
flexblock
splitblock
Mener du, at uligheden vokser i det danske sundhedssystem?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock