Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Selvcensur har bredt sig til gymnasierne til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Selvcensur har bredt sig til gymnasierne

Med Muhammed-tegningerne kom Danmark i islamisternes søgelys. Nu har frygten bredt sig til gymnasiebøgerne, hvor en undervisningsbog fik ændret titel og forside af frygt for konsekvenserne. Billedet viser demonstration foran den danske ambassade i Libanon i 2006. Foto: Scanpix.

- RAMZI HAIDAR

Emneord for denne artikel

overgreb | frygt | forlag | islamister | gymnasier | selvcensur
flexblock
6 debatindlæg Hold mig opdateret

Frygt for overgreb fra islamister har radikalt ændret vilkårene for landets gymnasielærere, mener religionslektor, der i samarbejde med et forlag ændrede titel og udelod illustrationer i en undervisningsbog om islam. Et kæmpe problem, mener SF

Frygten for at krænke muslimer og opildne til voldelige aktioner har bredt sig til undervisningslokalerne på landets gymnasier.

Når danske elever bliver undervist i islam, sker det nemlig ud fra en bog, som er redigeret af frygt for trusler og overgreb. Det fortæller religionslektor ved Kolding Gymnasium og forfatter til den pågældende bog, Allan Poulsen, i det seneste nummer af Religion, som er et tidsskrift for gymnasiernes religionslærere.

Bogen "Islamdebat", som siden 2008 er blevet brugt i religionsundervisningen på landets gymnasier, handler om terrorangrebet den 11. september, den islamkritiske film "Submission" og om Morgenavisen Jyllands-Postens Muhammed-tegninger. Men den endelige version af bogen indeholder hverken illustrationer fra filmen eller af tegningerne.

Allan Poulsen fjernede selv et foto fra filmen fra bogens omslag, forlaget Systime bad ham ændre bogens oprindelige titel, og hverken han eller forlaget ville bringe illustrationer af Muhammed-tegningerne – selvom intet ifølge Allan Poulsen ville være mere naturligt end at bringe tegningerne.

Annonce
Ifølge forfatteren er der sket en "radikal ændring" i de vilkår, som religionslærere arbejder under.

"Vi har fået en situation, hvor man kan blive nødt til at overveje, om der er noget, man bør være bange for at gøre. Det er noget helt nyt, som er opstået siden Muhammed-krisen," siger Allan Poulsen og fortsætter:

"Det betyder, at undervisningen potentielt set kan gå hen og blive mindre fri og mindre kritisk, end den bør være i et frit samfund som vores," siger han.

Og den foruroligende tendens breder sig til alle dele af samfundet, mener Flemming Rose, kulturredaktør på Morgenavisen Jyllands-Posten og forfatter til en debatbog, som udkommer i denne måned, og som indeholder de omstridte Muhammed-tegninger.

"Hans situation er én ud af et enormt antal af eksempler på selvcensur. Vi ved, at der er folk, der er parate til at anvende vold på grund af billeder eller bøger, som de opfatter som krænkende. Det er pinligt og ubehageligt at indrømme, at man bøjer sig for vold og trusler. Men det er et problem, som skal frem i lyset. Derfor er det beundringsværdigt, at han ikke kalder sin frygt for hensyntagen, men bringer sine motiver frem i lyset," siger Flemming Rose.

SF's uddannelsesordfører, Pernille Vigsø Bagge, kalder Allan Poulsens eksempel for et "meget stort problem".

"Det er helt uholdbart, at der er ting, lærerne ikke kan tale om. De fleste af os har en stærk holdning til religion, og det skal vi frit kunne drøfte. Det er en vigtig tradition på danske uddannelser, og det gode ved danske elever er netop, at de er gode til at stille kritiske spørgsmål," siger hun.

Undervisningsminister Tina Nedergaard (V) ønsker ikke at tage stilling til den konkrete sag, men siger:

"Man skal ikke være professor for at regne ud, hvorfor han er bekymret. Vi har danskere, der lever med dødstrusler. Men den kritiske tilgang til en hvilken som helst religion er ikke udelukket, blot fordi man udelukker billeder af en bog. Ud fra et undervisningsperspektiv kan man finde andre måder at illustrere en bog på."

Forlaget Systime bekræfter, at det opfordrede Allan Poulsen til at opgive bogens oprindelige titel "Islams skyld?":

"Titler skal være redelige og kedelige, når de bruges i undervisningen. Sammen med billederne på forsiden virkede det, som om den gav svaret."

johansen@k.dk
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

Ja da

jek, publiceret d.07/09 05:50 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Selvcensur har bredt sig til gymnasierne
vel bare fint om angst skal drive værket.
Del Link

" Det er de andres skyld ! "

Bo Nake, publiceret d.07/09 09:16 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Selvcensur har bredt sig til gymnasierne
" De fleste af os har en stærk holdning til religion ", siger en SF.er. Nej, det er jo netop det, de ikke har. Kritikken for selvcensur skal først og fremmest rettes mod en selv, så udtalelsen er mest velegnet til et studium i fremmedgørelse.
Men religionslærerindernes mix af klynk og hykleri er desuden et godt argument for en privatisering af skolevæsenet.
Del Link

MOTIVET ER AFGØRENDE

snedsted, publiceret d.07/09 11:35 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Selvcensur har bredt sig til gymnasierne
Selvcensur på grund af frygt er et negativt fænomen, der har sin rod i manglende mod til at have en ærlig tilgang til et emne.

Men selvcensur på grund af hensyntagen er slet ikke negativ. En dygtig religionslærer kan sagtens formidle viden om den situation, der er en følge af fri religionskritik uden at have en lærebog i Islam, der indeholder optryk af Kurt Westergårds hensynsløse tegning af Muhammed med en bombe i sin turban.

I min fjerne fortid som religionslærer i gymnasiet udøvede jeg da også selvcensur, omend af en ganske anden art. Mit fag hed jo netop religion, ikke kristendomskundskab. Jeg måtte derfor undertrykke min lyst til at vægte kristendommen højere i undervisningen end andre religioner.
Og når jeg underviste i kristendom måtte jeg efter bedste evne undertrykke min trang til at forkynde.
Det lykkedes vist ikke. Som en overbevist kristen og kirkeaktiv, var det næsten umuligt for mig at undgå, at min personlige tro blev synlig i undervisningen.

Når jeg nu vidste, at mine holdninger flammede i neon i min undervisning, kunne jeg lige så godt lægge kortene på bordet og overfor eleverne åbent lægge mit værdigrundlag til skue.

Det har jeg aldrig hørt negative kommentarer til.

Også uden lærerbog med en misvisende tittel og med satiriske avistegninger som illustration, kan vore dages religionslærere i gymnasiet også kunne slippe afsted med at lægge deres personlige religionskritik på bordet.

Med ordet.
Del Link

Fokus på fraværet

Bo Nake, publiceret d.07/09 13:36 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Selvcensur har bredt sig til gymnasierne
Naturligvis bør en religionslærer tydeliggøre sit standpunkt over for eleverne. Ellers er han jo ikke redelig. Og så er det også hans opgave at lytte opmærksomt efter elevernes og også støtte dem i formuleringen af det. En af lærerens vigtigste opgaver er netop, at gøre en halvkvædet vise til en fuldt tonende sang.
Men i det foreliggende tilfælde er selvcensuren malplaceret grænsende til det pinlige. Hvilket især bliver tydeligt, når Kurt Westergaard i dag skal have en tysk frihedspris ved et arrangement, hvor kansleren selv er hovedtaler.
Islamkritik og den satiriske tegning kan kun være en biting i forbindelse med en gennemgang af islam. Men når en lærebogsforfatter går med til, at omtale af en tegning, der ikke er der, skal være hovedsagen ved lanceringen af endnu en bog blandt mange om det emne, kan man kun se det som et meget klodset publicity-stunt. Det er lidt for dumsmart.
Del Link

Selvpromoverende pladder

Peer Aagaard, publiceret d.08/09 08:32 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Selvcensur har bredt sig til gymnasierne
Hvor absurd at en lærers imaginære frygt for en "hvad nu hvis"-situation kan bringe folks sind så meget i kog.

Mon ikke Allan Poulsens udmelding bare handler om at få solgt nogle flere bøger? Han har i hvert fald sagt det samme i over fire år. Man kan finde næsten de samme ord i et indlæg han skrev i bladet "Gymnasieskolen" i august 2006.
Del Link

Man må stå ved sine holdninger og meninger.

Nederby Jessen, publiceret d.08/09 10:02 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Selvcensur har bredt sig til gymnasierne
Jeg er meget enig med Peer Aagaard i, at dette stunt først og fremmest handler om at få solgt flest mulige bøger.

Skriver man bøger må man have sine meningers mod - uden at man af den grund provkorerer for provokationens skyld.

Som lærebogsforfatter og som underviser skal man da ikke gå på kompromis med sin samvittighed og sine holdninger for at tækkes en bestemt gruppe.

Bjarne Nederby Jessen
Del Link

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​