Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Westergaard: Måske er det slet ikke profeten til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Westergaard: Måske er det slet ikke profeten

Tegner Kurt Westergaard modtog i går tysk presses frihedspris med en lykønskning fra kansler Angela Merkel. Westergaard siger nu, at hans omstridte tegning måske slet ikke forestiller Muhammed. Foto: Scanpix.

-

2 debatindlæg Hold mig opdateret

Den omstridte tegning, der udløste Muhammed-krisen, forestiller måske slet ikke profeten, siger tegner Kurt Westergaard

Måske forestiller tegneren Kurt Westergaards efterhånden verdensberømte karikatur af en mand med en bombe i turbanen slet ikke Muhammed, skriver Berlingske.dk

Det siger Westergaard, som onsdag aften fik en fornem tysk mediepris under overværelse af forbundskansler Angela Merkel, i dag til Frankfurter Allgemeine Zeitung. Prisen blev overrakt danskeren som et tegn på støtte, efter at karikaturen udløste uroligheder verden over og han selv er truet på livet.

Balladen opstod, fordi muslimer følte sig krænket over at se profeten afbildet som voldsmand, da den blev bragt i Jyllands-Posten i 2005. Nu sår han tvivl om, hvor vidt det virkelig er profeten.

I et interview på forsiden af avisens kultursektion bliver han bedt om at forklare den omstridte tegning til en person, der aldrig har set den.

Annonce
"Det er en tegning, som satirisk viser, hvordan terrorister med linjer fra Koranen nørkler deres åndelige ammunition sammen", svarer Westergaard.

Denne ammunition sidder altså i hovedet på profeten Muhammed?, spørger avisen videre med henvisning til karikaturen, som viser en mand med en bombe i turbanen.

"Måske er det slet ikke profeten", svarer Westergaard.

"Jeg ved det ikke. Jeg tænkte kun på en vred terrorist. Og hvad bomben angår tænkte jeg på et gammelt stykke af Adam Oehlenschläger, som foregår i Orienten. Dér nævnes det, at en appelsin i turbanen er et varsel om held. Jeg tænkte: Så er bomben i turbanen jo et varsel om ulykke".

Modtagelsen af prisen betegner han som »en stor ære«.

Frankfurter Allgemeine Zeitung har interviewet Westergaard i tegnerens hotelværelse i Potsdam, en by uden for Berlin, hvor prisen blev overrakt. Bladet noterer, at der også sad en livvagt på sengen.

"Vi har en god tid sammen", siger tegneren om sine beskyttere.

"Hvad jeg gør, det gør de også. Derfor er de glade for, at jeg ikke er vinterbader eller nudist".

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

Muhammed som voldsmand

Ole Gerstrøm, publiceret d.09/09 20:46 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Westergaard: Måske er det slet ikke profeten
KD skriver: "Balladen opstod, fordi muslimer følte sig krænket over at se profeten afbildet som voldsmand."

Men man kan da ikke nægte, at ham Muhammed (som nogen kalder profet) var voldelig. I henhold til overleveringen var han landevejsrøver og kriger og dræbte f.eks. en gruppe polyteister i Badr. Han udøvede personligt tortur. At fremføre dette er ikke nogen krænkelse af muslimer, for det er de stolte af.
Del Link

Gerstrøm har jo ret

Erik_Haaest, publiceret d.10/09 09:11 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Westergaard: Måske er det slet ikke profeten
Ole Gerstrøm skrev:
KD
Islam er en hadets religion. Koranen opfordrer direkte til at dræbe alle dem, der ikke tror på den latterlige profet.
Men hvor næstekærlig er kristendommen?
Millioner er døde i religionskrige, hvor de kristne var en af parterne. Der findes bøger, der fortæller om koorstogene, set fra muslimsk side (find dem på biblioteket).
Og så hvidt jeg husker, siger Jesus ifølge Det nye Testamente: "Jeg kommer med sværdet". Det kan en af deskriftkloge måske gi' mig en forklaring på.


skriver: "Balladen opstod, fordi muslimer følte sig krænket over at se profeten afbildet som voldsmand."

Men man kan da ikke nægte, at ham Muhammed (som nogen kalder profet) var voldelig. I henhold til overleveringen var han landevejsrøver og kriger og dræbte f.eks. en gruppe polyteister i Badr. Han udøvede personligt tortur. At fremføre dette er ikke nogen krænkelse af muslimer, for det er de stolte af.
Del Link

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​