Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Sygdom fører til Gud til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Sygdom fører til Gud

Kommenter Hold mig opdateret

Generelt er de nye kristne kinesere dårligt uddannede, men samtidig konverterer stadig flere intellektuelle

Spørgsmål: Hvorfor blev Hang Feng Shao og hans familie kristne?

Svar: Han døde.

Efter en lang periode med druk tømte Hai Feng Shao på én dag tre flasker kinesisk brændevin i stedet for de sædvanlige to. Han lagde sig til at sove og udåndede. Lægen blev tilkaldt, men Hang Feng Shao var allerede blå i ansigtet og blev erklæret død. Så bad familien til Jesus, og Hang Feng Shao levede efter eget udsagn op igen og besluttede sig for at blive præst.

Det er en typisk historie, mener ph.d. i missionsteologi og sekretariatschef i Folkekirkens mellemkirkelige Råd Jørgen Skov Sørensen, som har hørt mange lignende historier.

"Det er en meget praktisk kristendom, kineserne tror på," siger han.

Annonce
"Det skal være noget, der virker."

En ny undersøgelse foretaget fra officielt hold i Kina på Institut for Verdensreligioner ved Det Socialvidenskabelige Fakultet i Beijing viser, at hele 68,8 procent af dem, der har konverteret til kristendommen, har gjort det, fordi de selv eller et familiemedlem var syge. Kun 15 procent er troende, fordi de er vokset op i kristne hjem, og hele 73 procent er konverteret til kristendommen efter 1993, rapporterer avisen China Daily.

Undersøgelsen dækker kun den officielle, lovlige kirke i Kina, hvor blot en ud af fire kristne dyrker sin tro. Men det er den største undersøgelse af sin art, og tallene er sigende: Dels er langt størstedelen af de kristne førstegenerationstroende, dels er der en stærk tro på helbredelse gennem bøn.

Endvidere viser undersøgelsen, at den registrerede kirke i Kina hovedsageligt tiltrækker folk med lav social status, navnlig fattige, kvinder og ældre. Mindre end tre procent har en videregående uddannelse, og cirka halvdelen har ikke gennemført det, der svarer til en folkeskoleeksamen. Kvinder udgør i dag 70 procent af kirkegængerne.

Men undersøgelsen viser samtidig, at der er en stærkt voksende andel af unge, intellektuelle og folk med videregående uddannelse. Og dét er vigtigt, mener Jørgen Skov Sørensen.

"Det spiller måske en afgørende rolle. Det er nogle, der bliver lyttet til af mennesker, som har adgang til det statslige på en anden måde end de bønder, der er blevet kristne på landet. Det er parnasset, der begynder at tage kristendommen til sig," siger han og fortsætter:

"Det er moderne at være kristen i Kina. Hvor bonden blev kristen af lavpraktiske årsager, bliver den kreative klasse det, fordi det er populært."

Undersøgelsen sætter antallet af kristne i statsgodkendte kirker til 23 millioner og anslår, at kristne udgør hele 73,4 procent af alle religiøse i det altovervejende ateistiske Kina.

schou@k.dk
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​