Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Folkekirken i et vadested til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Folkekirken i et vadested

TemateaserErik Bjerager fra Flash film

- Peter Friis-Nielsen

3 debatindlæg Hold mig opdateret

Sag om homoseksuelle tester forhold mellem stat og kirke

At homoseksuelle fremover skal kunne få deres registrerede partnerskab fra rådhuset velsignet i folkekirken ved et autoriseret ritual er formentlig den eneste pragmatiske måde at løse den anspændte politiske og teologiske sag på.

Et udvalg under kirkeministeren, der i går fremlagde sin rapport med velsignelses-forslaget, blev nedsat i foråret som en afledningsmanøvre, der skulle forhindre et flertal af Folketingets politikere i at vedtage en endnu mere vidtrækkende lov. Den ville sidestille ægteskabet mellem en mand og en kvinde med partnerskabet mellem to af samme køn. Var det politiske diktat blevet trukket ned over folkekirken, ville det formentlig have affødt et massivt pres for at få adskilt stat og kirke så hurtigt som muligt. Derfor udvalget og derfor kompromisforslaget, der skal demontere bomben, som både truer folkekirken selv og forholdet til staten og politikerne.

Sagen handler om tre ting. For det første, om det er rigtigt at indføre et ritual for et homoseksuelt parforhold i kirken, som et flertal nu ønsker. For det andet om, hvordan man sikrer, at folkekirken ikke splittes unødigt over spørgsmålet. Og for det tredje, hvordan der politisk kan handles, så statens forhold til kirken ikke sprænges.

Annonce
Spørgsmålet om homoseksuelle vielser og velsignelser er komplekst og handler om langt mere end rettigheder. Det er derfor hverken udtryk for manglende frisind eller diskrimination at argumentere imod homoseksuel vielse eller velsignelse. Homosek-suelle er nu som før lige så meget under Guds velsignelse som heteroseksuelle. Men når kirken velsigner ægteskabet, er det den samfundsbevarende forbindelse mellem mand og kvinde, der velsignes. En forbindelse, som i kristen forstand er Guds skaberorden, men som i et langt bredere, tværreligiøst perspektiv er den naturorden, der sikrer slægtens og dermed samfundets videreførelse og overlevelse.

I løbet af få år har forestillingen om lighedstanken fået et flertal til at ændre syn på det spørgsmål, der i 2000 år har været enighed om. Homoseksuelle har fået ret til kunstig befrugtning, adoption og er nu på vej til at få adgang til at blive gift i kirken. At der lægges op til en velsignelse og ikke en vielse, er teologisk finmekanik, som måske kan få sagen til at glide igennem i folkekirken, men ikke ændrer på substansen.

Folkekirken er på vej til at ændre et historisk synspunkt og gå imod alle store kirkesamfund. Ved at sanktionere en udvikling af kønnenes ophævelse ved at anbefale et ritual for enten velsignelse eller vielse af homoseksuelle bryder folkekirken ikke bare med sit eget kirkelige fundament, men også med det kulturelle og civilisatoriske grundlag, samfundet baserer sig på.

Selvom det set herfra ikke er ønskeligt med et velsignelsesritual, er den pragmatiske holdning at acceptere det som et kompromis, der kan holde sammen på folkekirken, hvis der samtidig udstedes garantier for, at de præster, der ikke ønsker at bruge ritualet, har mulighed for at sige nej.

Om det også sikrer, at forholdet mellem stat og kirke består, er en anden sag.

Socialistisk Folkeparti helmer tilsyneladende ikke og er nu igen på banen med et forslag, der går endnu videre og ligestiller homo- og heteroseksuelle ægteskaber. Den øvrige opposition respekterer høringsperioden frem til december for rapporten fra kirkeministerens udvalg, men noget tyder på, at der derefter kan skabes politisk flertal for at tvinge folkekirken til at gå endnu længere end det, som det kirkelige udvalg kan skabe flertal for.

Dette misbrug af politisk magt over kirken er helt uacceptabelt og vil med tiden føre til en adskillelse af stat og kirke. Det vil ikke tjene nogen af parterne.
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

Tak for lederartikel i KD

Karenerfaren, publiceret d.18/09 16:16 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Folkekirken i et vadested
Det er trods alt en trøst at holde en avis, hvis leder udtrykker sig så klart og indsigtsfuldt om den vanskelige sag. Tak for det!
Men det er svært at se, hvordan det nu, trods alle gode kræfters forsøg på at klare skærene, skal kunne undgås at SF´s målrettede angreb lykkes med enten at splitte Folkekirken eller bevirke, at den samlet ønsker skilsmisse fra staten efter mange års pragmatisk ægteskab.
Af de to onder foretrækker jeg for kirkens skyld så absolut det sidste.
Men det er ikke godt for mit land og dets kultur.

Karen E. Hansen
Bjerringbro
Del Link

Bøssekultur kontra religion?

Plus, publiceret d.19/09 02:26 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Folkekirken i et vadested
Jeg forstår ikke rigtigt de homosexuelles brændende ønske om at blive medlemmer af en klub, hvor hovedparten af medlemmerne ikke hilser dem velkomne. I enhver klub er der regler som nye medlemmer skal følge og traditioner for hvad man finder acceptabelt. Homosexuelitet og kristendom er åbentart ikke to ting der skal blandes. Jeg forstår hverken de kristnes "argumenter" eller de homosexuelles insisteren. Den ene gruppe sætter tro over alt andet og den anden gruppe deres sexualitet.

Hvis det er af så stor vigtighed for bøsserne at modtage velsignelsen fra en gud, som måske slet ikke eksisterer, så lav dog jeres egen klub og dyrk jeres eget evangelium og lad andre dyrke deres. Hvor svært kan det være? Vær dog lidt originale!
Del Link

Folkekirken i et vadested.

shansen4, publiceret d.20/09 00:38 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Folkekirken i et vadested
Det er klart, at når man "herfra" = KD ikke ønsker de foreslåede ændringer, så må man tilbage til "Guds skaberorden" for at få argumenter. Men, der er jo gået langt mere end 2000 år siden ordningen blev påbegyndt, og der er nok rigtig mange kulturelle og samfundsmæssige begrundelser for ægteskabers indgåelse, som kunne fremføres. Måske er disse vigtigere end de religiøse, når det kommer til stykket, men religionen har jo tendens til at ville styre og bestemme -også i nutidens verdenssamfund.
Således skrives det da også, at de nye forhold vil være et brud på det "kulturelle og civilisatoriske grundlag, samfundet baserer sig på". Jamen kære, sådan har der jo været forandringer siden skabelsen! Det kan da ikke være et argument imod.
Værre vil det være, hvis der er medlemmer af folkekirken, som er så fastlåste, at de vil skabe splittelse. Jeg er ikke i tvivl om, at stat og kirke bør adskilles med tiden, og det bør også ske i ro og orden, så vi alle kan følge med.
Om der er tale om "misbrug af politisk magt", er nok et spørgsmål, for der har jo været et uopfyldt løfte om en ordning i 150 år.
Jeg vil så glæde mig over redegørelsen, som biskop Karsten Nissen har givet i dagens kronik. Her får vi et godt eksempel på en mand med et åbent sind, og med ønsket om ikke at skabe splittelse, men sagen er jo ikke problemfri.
For mig ville den bedste løsning være, at staten tager sig af statens sager; dvs i dette tilfælde være den lovlige registrering af alle, som ønsker at leve lovligt sammen. Derefter må de forskellige religiøse samfund gøre, hvad de kan finde ud af.
Søren Hansen
Del Link

flexblock

Tidligere ledere

Til kamp for åndelig velfærd

Nej til Villy Søvndals mærker

Retsstat med blinde vinkler

Ud af vækstens vold

Bevar den folkelige forankring

Kvinderne i Afghanistan

Mellem stat og marked

Stil krav til pleje af mennesker

Den vigtige retssag i Haag

Helligdage bør være hellige

En dobbelt syrisk tragedie

Uproblematisk, men ...

Syg skyldforståelse er over os

Bevar paragraffen om blasfemi

Bevar paragraffen om blasfemi

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​