Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen S kræver dansk lynnedtrapning i Helmand til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

S kræver dansk lynnedtrapning i Helmand

ARKIVFOTO 2009 af dansk soldat i Helmand-provinsen-- Der er lagt op til et hårdt slagsmål om datoer, når de danske politikere inden længe skal fastlægge næste års kurs for indsatsen i Afghanistan. Se RB 20.09.2010 03:51 (Foto: Mads Nissen/Scanpix 2010)

- Mads Nissen /Scanpix

3 debatindlæg Hold mig opdateret

Der er skal en markant nedtrapning af den danske indsats i Afghanistan allerede fra juli 2011, lyder det fra Socialdemokraterne

Der er lagt op til et hårdt slagsmål om datoer, når de danske politikere inden længe skal fastlægge næste års kurs for indsatsen i Afghanistan.

I Politiken offentliggør Socialdemokraterne deres oplæg til forhandlingerne, og her skærper partiet kravene og lægger op til en regulær lynnedtrapning af den danske militære aktivitet i Helmandprovinsen. Og den skal ske allerede med hold 12, som lander i ørkenen i juli 2011.

- Vi vil både have en reduktion i antal soldater og en omdefinering af soldaternes opgaver, så vi ikke længere deltager i militære kampoperationer, siger Socialdemokraternes udenrigsordfører, Mogens Lykketoft til Politiken.

- Der er masser af andre opgaver at løse. Vi er villige til at være til stede i Afghanistan med et antal folk, men det er på tide, at soldaterne kommer ud af kampzonen, fortsætter han.

Annonce
For Socialdemokraterne bør 1. juli også være datoen, hvor Danmark starter en gradvis reduktion i antallet af de nuværende 750 soldater, skriver Politiken. Partiet vil dog ikke sætte dato på, hvornår sidste mand er på hjemlig grund.

Udenrigsminister Lene Espersen (K) holder i begyndelsen af oktober det første møde i forligskredsen, og her skal hun forsøge at stille S tilfreds med, at situationen på landjorden - og ikke en kalender - skal afgøre, om danskere kan forlade frontlinjen.

- Vi arbejder på, at afghanerne kan overtage ansvaret delvis. Men vi kan ikke bare skride fra det hele og overlade det til andre. Den hårde indsats vil på mange måder være forgæves, hvis vi trækker os ud pludselig, uden at nogen kan overtage, siger Lene Espersen til Politiken.

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

En kold tyrker!

nobody knew, publiceret d.20/09 11:13 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: S kræver dansk lynnedtrapning i Helmand
Jeg går ud fra at jenserne er der frivilligt for at få øvelse!
Del Link

S kræver dansk lynnedtrapning i Helmand

Jørgen Christensen, publiceret d.20/09 13:51 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: S kræver dansk lynnedtrapning i Helmand
"- Vi arbejder på, at afghanerne kan overtage ansvaret delvis. Men vi kan ikke bare skride fra det hele og overlade det til andre. Den hårde indsats vil på mange måder være forgæves, hvis vi trækker os ud pludselig, uden at nogen kan overtage, siger Lene Espersen til Politiken."

Noonsens, det er for ikke at tabe ansigt ved de facto at demonstrere indsatsen var og blev en kæmpefejltagelse. Det kunne f.eks. have været rart, hvis Lene Espersen kunne pege på en holdningsundersøgelse BLANDT AFGHANERNE, der klart dokumenterede den fortsatte indsats FOR AFGHANERNES SKYLD og ikke for besættelsesmagtens bekymring for "signalet" hjemlandsbefolkningerne måtte opfatte ved en tilbagetrækning. Med den begrundelse skulle de tyske udryddelseslejre vel også have fortsat indtil arbejdet var gjort færdigt. For hver dag vi fortsætter med militær støtte i Afghanistan godkender vi stiltiende den nye "retsorden" hvor computernørder i USA kan sidde og være politi, dommere og bødler mod dem komplet ukendte personer i lande uden krig imod USA. Bemærk at DK ikke tager afstand fra det. Helt på samme niveau som under besættelsen hvor vi sendte soldater til østfronten, for ikke at vække de daværende imperialisters mishag.
Del Link

Med vandgrød!

nobody knew, publiceret d.20/09 16:23 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: S kræver dansk lynnedtrapning i Helmand
Danmark er ikke alene dernede og afghanerne bestemmer jo selv!
Del Link

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​