Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Derfor trykker vi ikke tegningerne til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Derfor trykker vi ikke tegningerne

Kristeligt Dagblad har valgt ikke at genoptrykke tegningerne af profeten Muhammed i forbindelse med fem-årsdagen for tegningerne.

- Leif Tuxen.

Emneord for denne artikel

ytringsfrihed | blasfemi | tegninger | Jyllands-Posten | trykker
flexblock
19 debatindlæg Hold mig opdateret

Kristeligt Dagblad har valgt ikke at genoptrykke Muhammed-tegningerne. Ansvarshavende chefredaktør Erik Bjerager forklarer her hvorfor

I morgen er det fem år siden, at Jyllands-Posten offentliggjorde 12 tegninger af islams profet, Muhammed. Formålet var at teste omfanget af selvcensur i landet, og avisen havde derfor bedt danske tegnere om at afbilde Muhammed, som de ser ham. Det blev en skelsættende begivenhed for danske aviser og førte til den største krise i dansk udenrigspolitik siden Anden Verdenskrig.

Ud fra et traditionelt journalistisk synspunkt ville det være naturligt at gengive tegningerne i forbindelse med den omtale af femårsdagen, som Kristeligt Dagblad og andre medier bringer i dag og de kommende dage. Men det gør vi ikke. Vi har tidligere som dokumentation bragt flere af de omdiskuterede tegninger, herunder også tegningen af profeten med bombe i turbanen, men ingen af tegningerne befinder sig længere i den kontekst, hvori de var tænkt. I mange muslimers øjne er tegningerne kommet til at fremstå som udtryk for, hvad de opfatter som Vestens foragt for islam. Berettiget eller uberettiget er tegningerne i den muslimske verden blevet et hadsymbol, der gør, at kollegaer på Jyllands-Posten i dag må leve under omfattende sikkerhedsforanstaltninger og med personlige livvagter.

Annonce
Når vi på denne avis ikke mener, at vi gør knæfald over for truslen fra ekstremister eller går på kompromis med avisens ytringsfrihed ved at undlade at gengive tegningerne, hænger det først og fremmest sammen med, at Kristeligt Dagblad fra sagens start tog afstand fra Muhammed-tegningerne som en unødvendig provokation.

Der er ikke noget selvstændigt formål med at fornærme menneskers tro. Man har ret til at gøre det inden for lovens rammer, og de er meget vide. Men som det engang blev sagt, kan det, der er lovligt, godt være tovligt. Vi har i Danmark vidtstrakt ytringsfrihed, men ingen pligt til at bruge den.

Her på avisen respekterer vi, at mennesker kan opfatte noget som ukrænkeligt og helligt. Det betyder ikke, at deres tro ikke kan kritiseres, men det betyder, at vi ikke har noget ønske om at krænke dem ved at håne eller latterliggøre deres tro.

Selvom flere danske retsinstanser har afgjort, at tegningerne ikke overskrider grænserne for de love, der begrænser ytringsfriheden herhjemme - lovene imod injurier, racediskrimination og blasfemi - er det i dag blevet umuligt for en dansk avis at offentliggøre tegningerne uden at løbe en risiko for, at det udløser voldelige protester et eller andet sted i verden.

Tegningerne er blevet kapret af ekstreme synspunkter, som i dag gør det omsonst at argumentere for og imod en offentliggørelse ud fra en publicistisk logik. En del aviser, herunder Kristeligt Dagblad, er fortsat truet af et potentielt økonomisk ødelæggende sagsanlæg rejst af en saudisk advokat, der blandt andet vil bruge et hul i lovgivningen, der er opstået med internettets grænseoverskridende karakter, til at retsforfølge danske aviser i udlandet. Den centrale tegning af manden med bombe i turbanen blev forleden vist i DR 2's Deadline. Udenrigsministeriets repræsentant på en konference om Muhammed-krisen viste i fredags den samme tegning i et auditorium på Syddansk Universitet, og i den bog om sagen, som Jyllands-Postens kulturredaktør, Flemming Rose, i morgen udgiver, er tegningerne også gengivet. Alt sammen som berettiget dokumentation.

Men danske aviser og Muhammed-tegningerne er blevet en sprængfarlig cocktail. Et sammensurium af uigennemskuelige interesser i den muslimske verden står i kø for at udnytte, fordreje og misbruge en offentliggørelse af tegningerne. Også derfor viser vi dem ikke.

bjer@k.dk
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

Hvorfor over hovedet omtale injurieturisten Ahmed Zaki Yamani

Johan Aa, publiceret d.29/09 03:50 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Derfor trykker vi ikke tegningerne
Jeg kan på flere punkter godt forstå Jeres disponering m.h.t. ikke at bringe de omhandlede tegninger nu, men jeg bryder mig slet ikke om, at I over hovedet anfører advokat Ahmed Zaki Yamanis injurieturisme og det, der kan opfattes som et afpresningsforsøg som et element i Jeres vurdering.

Advokaten, der hævder at repræsentere små 100.000 ikke nærmere identificerede efterkommere efter profeten Muhammed, skulle efter sigende have en ambition om at indsamle erklæringer fra efterkommerne af Muhammed - noget man vist skal være advokat for at tro på bevisværdien af. (Og desuden har I jo selv anført, at advokaten løj, da han påstod at repræsentere de mange efterkommere - http://www.kristeligt-dagblad.dk/artikel/358675:Danmark--Muhammed-advokat-loej-for-Politiken ).

Forligsteksten med Politiken, som advokaten har publiceret (men mærkeligt nok kun i en engelsksproget version) viser jo tydeligt, at advokaten eller Politiken - eller dem begge, ikke har fattet det forlig, som de hævdes at have indgået med hinanden.
http://www.me-newswire.com/news/1532

Endvidere ses advokat Yamani fuldstændig at have misforstået Vestre Landsrets afgørelse i sagen, for afgørelsen beskæftiger sig naturligvis ikke med dette påståede direkte slægtskabsforhold. Og dette ville i øvrigt også have være i modstrid med de helt generelle betragtninger, som retten i øvrigt har anlagt i afgørelsen.

Endelig er det jo forbavsende længe siden, at vi har hørt fra injurieturisten Yamani og endvidere fra det københavnske advokatkontor Philip, som Yamani efter sigende skulle benytte her i Danmark til formålet.

Heldigvis er det britiske parlament ved at give deres lovgivning, der til en vis grad åbner op for den såkaldte 'libel tourism', en kraftig overhaling, så at der ikke længere gives råderum til injurieturister som advokat Yamani og dennes PR stunt.
Del Link

Ja lad angsten

jek, publiceret d.29/09 07:50 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Derfor trykker vi ikke tegningerne
råde over ytringsfriheden i Danmark.
Del Link

JEG RESPEKTERER KRISTELIGT DAGBLAD.S HOLDNING.

niels anton daam, publiceret d.29/09 10:17 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Derfor trykker vi ikke tegningerne
Det er helt korrekt ikke at trykke eller gengive noget, der kan såre religioner- uanset, hvilken religion det er, så bør det være en uskreven regel, at man ikke skriver eller tegner eller gengiver noget der kan såre andre religioner.
Men det betyder ikke, at man ikke kan fortælle om den religion, som man selv har.

Niels Anton Dam
kontakt for Kristendemokraterne i Vordingborg Kommune.
Del Link

Og hvad så?

hjknudsen, publiceret d.29/09 10:29 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Derfor trykker vi ikke tegningerne
Hvis Kristeligt Dagblad ikke ønsker at bringe tegningerne, synes jeg, de skulle lade den sag hvile i fred, istedet for at gøre denne manglende aktivitet til et hyklerisk selvcentreret debatpunkt, der jo journalistisk set er lige så provokerende som at bringe tegningerne.
med venlig hilsen
Hans Jørgen Knudsen
Del Link

Naturligvis.

Nederby Jessen, publiceret d.29/09 10:49 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Derfor trykker vi ikke tegningerne
Naturligvis skal Kristeligt Dagblad IKKE genoptrykke én eller flere af de berømte/berygtede Muhammed tegninger. Det ville overhovedet ikke tjene noget formål.

Jeg kan endda godt undre mig over, at Erik Bjerager overhovedet bruger spalteplads på at forklare, hvorfor man ikke bringer dem. Man kunne blot undlade at bringe dem. Det kræver da ikke nogen forklaring.

Derfor har jeg det også dårligt med, at Jyllandsposten i morgen udgiver Flemming Roses bog om tegningerne, hvor der gengives tegninger. Hvad formål skal det tjene? Man risikerer kun at puste til ilden.

Budskabet om ytringsfrihed er nået ud. Ytringsfrihed har vi og den skal vi værne om. Men ytringsfrihed er ikke det samme som ytringspligt. Der er også noget, der hedder almindeligt mennesligt hensyn.

Tegningerne er historie og bør være fortid.

Bjarne Nederby Jessen
MF-kandidat for Kristendemokraterne
www.kd.dk/nederby
Del Link

hvad er så fremtiden?

Lars Kristian T, publiceret d.29/09 11:12 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Derfor trykker vi ikke tegningerne
Hvis det er fortid med de berømte tegninger, er det så fremtiden, at man ikke trykker lignende tegninger? Og er det fremtiden, at når man er uenig med nogle, der tror, de har Gud på deres side, at så tier man stille?
Del Link

Kujoneri.

Morten Olsen, publiceret d.29/09 11:26 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Derfor trykker vi ikke tegningerne
Der har igennem historien lydt mange velskrevne undskyldninger, for ikke at have modet til at sige militante, totalitære ideologier imod, kristelig dagblads er blot en i rækken.
Del Link

Derfor trykker vi ikke tegningerne

Heinrich R., publiceret d.29/09 11:52 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Derfor trykker vi ikke tegningerne
At tegningerne og Flemming Roses stunt skulle handle om netop ytringsfrihed, var noget Anders Fogh Rasmussen dekreterede.

Ytringsfriheden har ikke været truet. Det der generelt er under pres, er mediernes vilje til at være kritiske overfor magthaverne i kongeriget, og udnytte deres ytringsfrihed og pressefriheden. Ligesom overvågningen af befolkningen efterhånden har taget et omfang, hvor totalitære regimer må være grønne af misundelse.

Medierne over en bred kam er ynkelige og alt for ofte overflødige. Det ville være glædeligt, hvis de i langt højere grad viste at de havde en eksistensberettigelse, og i det mindste lejlighedsvis kunne leve op til branchen skåltaler om at være en slags fjerde statsmagt og befolkningens garant for at magthaverne ikke bliver alt for magtfuldkomne.

De elendige tegninger derimod, er totalt ligegyldige.
Del Link

Redaktøren bidrager til, at tyranniet kan fremsætte nye befalinger

Ole Gerstrøm, publiceret d.29/09 12:10 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Derfor trykker vi ikke tegningerne
Den bange redaktør bruger mange ord på at retfærdiggøre, at han bøjer sig for tyranniet. Det er altid trist at indrømme, at man er svag og underkuet. Og at man bidrager til, at tyranniet kan fremsætte nye befalinger. Grundstammen i muhamedanismen er tusindvis af regler. At kalde det en tro, er naivt. Det er underkastelse. Ordet "islam" betyder underkastelse. Også Kristeligt Dagblad underkaster sig. En af islams regler er for eks., at man ikke må lave afføring imod Mekka. Det skal ske på tværs af bederetningen. Derfor må vi forvente krav fra islam om, at byggeregulativet foreskriver, at opstilling af WC'er sker, så man ikke sidder med halen mod Mekka. Det vil Kristeligt Dagblad nok kalde et forståeligt krav. Det handler jo om noget så ophøjet som tro, tror man.
Del Link

Derfor trykker vi ikke tegningerne

Claus, publiceret d.29/09 13:01 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Derfor trykker vi ikke tegningerne
Det virker sjældent overbevisende, når nogen føler en sådan snakkesaglig trang til at retfærdiggøre sig selv :-)
Del Link
Mere:   1 | 2   Næste


flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​