Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Ny protest mod Folketingets åbningsgudstjeneste til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Ny protest mod Folketingets åbningsgudstjeneste

Igen i år rejses der protester mod, at Folketingets åbning markeres med en gudstjeneste i Slotskirken. Her et foto fra en tidligere åbningsgudstjeneste. Foto: Leif Tuxen. foto: Leif Tuxen.

Annonce flexblock
flexblock
Forstør Send Print

Protesterne mod den gudstjeneste, der i morgen og traditionen tro markerer Folketingets åbning, bliver til et årligt debatarrangement

Man kan næppe tale om, at succesen gentages. Men i morgen laver de tre folketingsmedlemmer Kamal Qureshi (SF), Simon Emil Ammitzbøll (LA) og Anne Marie Geisler Andersen (R) for anden gang et debatarrangement samtidig med og i protest mod den gudstjeneste i Slotskirken, der markerer Folketingets åbning.

Trods stor opmærksomhed deltog i 2009 kun syv ud af 179 folketingsmedlemmer og i alt omkring 50 mennesker i debatarrangementet, der problematiserede gudstjenesten som en uheldig sammenblanding af religion og politik. Ifølge Kamal Qureshi skal arrangementet i morgen fasttømre protesten som en årlig begivenhed:

"99 procent af danskerne kunne ikke drømme om at gå i kirke eller moské inden deres første arbejdsdag efter sommerferien, men det gør en meget stor del af de politikere, der repræsenterer dem i Folketinget."

Men det er frivilligt, om man som politiker går til gudstjeneste, så hvad er problemet?

Annonce
"Folketingets åbning markeres ved, at man først går i kirke og bagefter i folketingssalen. Vi har et problem, når det er en del af det officielle program. Og fordi man derfor har en direkte sammenblanding mellem kirke og politik."

Venstres folketingsmedlem Britta Schall Holberg deltager ikke i arrangementet:

"For det første er det fuldstændig frivilligt, om man går til den gudstjeneste eller ej. For det andet synes jeg, at denne tradition er en smuk understregning af, at vi arbejder for mere end personlige ambitioner. Det løfter ansvaret for det daglige brødarbejde i Folketinget," siger Britta Schall Holberg.

I debatarrangementet deltager som oplægsholdere Anders Jerichow, journalist og kronikredaktør ved dagbladet Politiken, og Frederik Stjernfelt, professor ved Aarhus Universitet. Sidstnævnte ved endnu ikke, hvad hans oplæg skal handle om, men som sekularist støtter han debatarrangementets præmis om, at gudstjenesten er en forkert sammenblanding af religion og politik.

"Mange folk tror, at sekularisme betyder, alle skal overtales til ateisme. I mine øjne handler det om, at ingen religiøse positioner skal nyde forrang i politik. Der har vi i Danmark en rest af den gamle lutherske konstruktion fra enevældens dage, hvor stat og kirke hang tæt sammen," siger Frederik Stjernfelt.

"Sagt på en lidt mildere måde er ikke alle danske politikere og vælgere troende, og det er fint med et alternativt arrangement til dem."

Både gudstjenesten og debatarrangementet foregår i morgen klokken 10-11.

beck@k.dk

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Andre artikler:


Vil du kommentere artiklen?

Du skal være logget ind for at kunne kommentere artiklen.

  1. Jeg har glemt min adgangskode
Trådet overblik  |  Fladt overblik

Britta Schall Holberg lovgiver for gud

Anker, publiceret d.04/10 09:50 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Ny protest mod Folketingets åbningsgudstjeneste
For det andet synes jeg, at denne tradition er en smuk understregning af, at vi arbejder for mere end personlige ambitioner. Det løfter ansvaret for det daglige brødarbejde i Folketinget," siger Britta Schall Holberg


Jeg kunne da godt tænke mig at høre lidt mere om Britta Schall Holbergs arbejde i folketinget for gud/kirken.
lovgiver hun med det gamle eller nye testamente i hånden?
Link

Ny protest mod Folketingets åbningsgudstjeneste

Mark Steven Pedersen, publiceret d.04/10 10:49 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Ny protest mod Folketingets åbningsgudstjeneste
Anker skrev:
For det andet synes jeg, at denne tradition er en smuk understregning af, at vi arbejder for mere end personlige ambitioner. Det løfter ansvaret for det daglige brødarbejde i Folketinget," siger Britta Schall Holberg

Jeg kunne da godt tænke mig at høre lidt mere om Britta Schall Holbergs arbejde i folketinget for gud/kirken.
lovgiver hun med det gamle eller nye testamente i hånden?


Jeg kunne godt tænke mig at høre lidt mere om hvor hun skulle have sagt at det er Gud og Kirken hun arbejder for.
Link

Selvfølgelig indledes folketingsåret med en gudstjeneste.

Nederby Jessen, publiceret d.04/10 11:31 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Ny protest mod Folketingets åbningsgudstjeneste
Selvfølgelig indledes folketingsåret med en gudstjeneste. Det er for mig både naturligt og rigtigt.

Jeg har ingen problemer med det alternative arrangement. Det er jo et frit land, vi lever i. Det er da trist, at det nu skal være kontroversielt med en gudstjeneste som indledning til folketingsåret, men her har vi vel det næste punkt i vores tro og kultur, som kulturradikalimen vel fjerne

Jeg er glad for, at man holder fast ved traditionen med at begynde folketingsåret med en gudstjeneste. Det er en god og rigtig tradition. Værdipolitisk er det vigtigt at starte folketingsåret med en gudstjeneste, der markerer, at vi i Danmark holder fast ved den kristne tro.

I mine år i Grønland oplevede jeg, at man ofte indleder begivenheder med en gudstjeneste. Jeg boede i 13 år i Ilulissat og oplevede, at nationaldagen efter et fælles morgenbord ved kommunekontoret og en procession til kirken blev indledt med en gudstjeneste. Når der var GM i kajak, fodbold, volleyball eller andet, indledte man altid mesterskaberne med en kort gudstjeneste. Det er både smukt og dejligt.

Bjarne Nederby Jessen
MF-kandidat for Kristendemokraterne
www.kd.dk/nederby
Link

NU IGEN !

snedsted, publiceret d.04/10 11:53 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Ny protest mod Folketingets åbningsgudstjeneste
Kamal Quereshi vil gøre protesten mod Gudstjenesten i Slotskirken til en tradition. Han vil "fasttømre protesten som en årlig begivenhed".

Jamen vær velkommen.
Sidste år deltog 7 folketingsmedlemmer i hans debatmøde, der skulle udgøre et alternativ til Gudstjenesten.

Jeg kan da godt forstå, at Quereshi, der mig bekendt er muslim, ikke deltager i den kristne, traditionelle Gudstjeneste forud for Folketingets åbning første tirsdag i oktober.

Og der er så sandelig heller ingen, der tvinger ham til at deltage. Ikke så meget som et enkelt menneske vil se skævt til, at han bliver væk.
Hvis jeg var MF, ville jeg da heller ikke deltage i en "tirsdagsbøn" i en moske forud for Folketingsårets begyndelse.

Men ærligt talt: Quereshi! Hvad i alverden er problemet? Hvis der er Folketingsmedlemmer, der føler et behov for at opsøge Gud i Hans hus, inden de giver sig i kast med deres meget ansvarsfulde arbejde at lovgive, ja så samles de til Gudstjeneste. De, der enten ikke mener, at de har lyst eller behov, bliver væk.

Der er ikke tale om en sammenblanding af religion og politik. Det ville der være, hvis Folketingets nestor åbnede tirsdagens møde klokken 12 med at bede Fadervor fra formandssædet. Og denne iøvrigt udmærkede idé, er der til dato ingen, der har fået.

Hvis Quereshi virkelig ville se resultat af sin protest, måtte han arbejde for at få forbudt, at hans kolleger samles i bøn, inden de skrider til arbejdet.
Altså en ophævelse af såvel forsamlings- som religionsfriheden. - En ophævelse af to vigtige frihedsrettigheder i Grundloven.

Jeg kan godt forstå, at hr. Quereshi gerne vil gøre debatmødet til en tradition.
Men jeg kan ikke forstå, at den seriøse del af den danske presse vil ofre spalteplads på at omtale syv MFeres "protest" år efter år.
Allerede anden gang det sker, har begivenheden mistet sin nyheds- og aktualitetsværdi.
Og et relevanskriterium har den aldrig haft.
Link

Ny protest mod Folketingets åbningsgudstjeneste

Morten, publiceret d.04/10 11:59 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Ny protest mod Folketingets åbningsgudstjeneste
Det er åbenbart svært for nogle at tage alvorligt, at det danske riges grundlov foreskriver én bestemt religion som den, der skal støttes af staten. Det er fint nok at jøder, muslimer og ateister holder deres egen andagt. Men de skal vel ikke tvinge flertallet til at opgive en god tradition.
Link

Sv. Selvfølgelig indledes folketingsåret med en gudstjeneste.

Claus, publiceret d.04/10 13:28 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Ny protest mod Folketingets åbningsgudstjeneste
Helt enig med BNJ. Kristendommen har haft og har stadig en så altafgørende indflydelse på det danske samfunds udvikling og indretning, at det er naturligt med gudstjenester også i denne sammenhæng.
Link

Danmark er et kristent land!

Bjarne D., publiceret d.04/10 13:29 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Ny protest mod Folketingets åbningsgudstjeneste
- og derfor er det naturligt at begynde et nyt år i kirken.

Det er også muligt at blive udenfor.

Muslimske lande har deres traditioner - se blot den vanvittige vandring i Medina hvor det tamper hinanden ihjel.
Link

Ud med Gud - ind med Allah

Kaj, publiceret d.04/10 14:31 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Ny protest mod Folketingets åbningsgudstjeneste
eller hvad ?
Når de tre initiativtagere går ind for adskillelse mellem religion og politik, savner jeg en protest fra deres side mod ramadan-middagen på Borgen !
Jeg savner faktisk en protest fra alle 179 !
Link

Sekularismen er ikke min religion

Judas II, publiceret d.04/10 14:36 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Ny protest mod Folketingets åbningsgudstjeneste
Visse politikere bør nok lige være opmærksom på, at der ikke findes sekularister i min frikirke, men der findes til gengæld en meget gal fundamentalist, som mener det er på tide, at Kejseren får, hvad Kejserens er.

Forbandet være sekularisterne og alle deres religiøse dogmer..
Link

Ny protest mod Folketingets åbningsgudstjeneste

Jørn Arpe, publiceret d.04/10 15:41 (for 3 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Ny protest mod Folketingets åbningsgudstjeneste
Allah skal aldeles ikke ind!

Det er utroligt, hvor unuancerede og rabiate mange mennesker er. Der er mig bekendt ingen seriøse mennesker, som ønsker eller endsige da forsøger at gøre Allah og dermed islam til en del af Folketingets åbningsceromoni og dermed en del af Folketingets arbejde. Ramadanmiddagen på Christiansborg var jo et helt privat og ikke-kultisk arrangement og kan derfor heller ikke på nogen måde sammenlignes med en gudstjeneste.

At en gudstjeneste ikke hører hjemme i forbindelse med Folketingets åbning, burde være klart for enhver, da der aldrig endnu er fremført ét eneste sagligt argument for, at staten skal blande sig i religion eller endsige da tvinge alle mennesker til via statsskatten at betale til statens eget religionsvæsen, som 20 pct. af befolkningen ikke er medlem af. Det er ellers noget, man kun gør i lande som Iran. I hvert fald ikke i de lande, vi normalt sammenligner os med.

Men desværre lever vi åbenbart i et provinsielt, navlebeskuende og intolerant samfund, hvor mange har en ekstrem ringe tiltro til, at kristendommen kan klare sig i mødet med andre religioner. Og hvorfor så det? Jo, sandsynligvis fordi de fleste i ovennævnte kategori ikke aner, hvad deres egen religion er, eller endsige da hvad hovedindholdet er. De fleste danskere er nemlig religiøse analfabeter! Det er derfor heller ikke så mærkeligt, at mange er af den opfattelse, at kristendommen er ensbetydende med det danske statslige religionsvæsen. Men sagen er jo, at folkekirken er et lille trossamfund, som kun eksisterer i den provinsielle danske andegård. I modsætning til Den Katolske Kirke, der som den universelle kirke på helt anden vis repræsenterer kristendommen.

Et godt råd til alle dem, som lider af islamofobi og ser Allah på hvert andet gadehjørne: Læs dagens artikel med de kloge ord af den tyske forbundspræsident, Christian Wulff, som i sin første store tale netop betonede, at han naturligvis er præsident for alle - også muslimerne. En sådan udtalelse ville garanteret være utænkelig herhjemme.
Link
Mere:   1 | 2 | 3 | 4   Næste

flexblock
flexblock
flexblock

Job på k.dk I samarbejde med Jobzonen

  1. Er du en af to job- og karrierekonsulenter til de nye Job & Karrierecentre?

    Kristelig Fagbevægelse

    Oprettet den: 02-05-2013

  2. Landssekretær til Danmarks Kristelige Gymnasiastbevægelse (DKG)

    KFUM og KFUK i Danmark

    Oprettet den: 17-05-2013

  3. Er du en af fem konceptkonsulenter til de nye Job & Karrierecentre?

    Kristelig Fagbevægelse Hovedkontor

    Oprettet den: 02-05-2013

  4. Kirketjener ved Frederiksholm Kirke, Sydhavn Sogn

    Sydhavn Sogn

    Oprettet den: 02-05-2013

  5. Tænder du på strategi, ledelse og efterskoleliv?

    Hestlund Efterskole

    Oprettet den: 24-05-2013

  6. Musikkonsulent i KFUM og KFUK

    KFUM og KFUK i Danmark

    Oprettet den: 17-05-2013

Se flere jobmuligheder
flexblock

flexblock
container
flexblock
flexblock
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger... flexblock
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. mindet.dk​
  10. kirku.dk​
  11. shop.k.dk​
  12. forlag​