En religionsundersøgelse viser at ateister, jøder og mormoner ved mest om religion i USA
- Demotix/Yissochar Dunoff/Scanpix.
Bente Clausen |
8. oktober 2010
Ateister, jøder og mormoner ved mest om religion i USA, konkluderer undersøgelse - men kritiker mener, at religiøs analfabetisme handler om noget andet
85 procent af amerikanerne ved, at en ateist er et menneske, der ikke tror på Gud, og 82 procent ved, at Jesus blev født i Betlehem. Men kun otte procent ved, at Maimonides var jøde. Forfatteren til denne artikel måtte også slå op for at finde ud af, at der er tale om en jødisk filosof og tora-ekspert fra middelalderen.
Det er Pew Forum, en organisation, der beskæftiger sig med religion og samfund, der har stillet 3400 amerikanere 32 spørgsmål om religion, heraf handler de 12 om kristendom.
Det helt overordnede resultat er, at ateister svarede rigtigt på 20 af spørgsmålene, mens hvide konservative evangelikale i gennemsnit havde 15 rigtige. Lavest lå katolikker af latinamerikansk oprindelse med 11 rigtige.
PRØV SELV TESTEN: Quiz
Splitter man undersøgelsen yderligere op, så viser det sig, at de universitetsuddannede har mere viden end de adspurgte med mindre uddannelse, og at 92 procent af amerikanerne aldrig læser om andre religioner end den, de selv tilhører.
Derfor mener chefredaktør på Religion in The News Mark Silk heller ikke, at undersøgelsen er en katastrofe for den amerikanske befolknings viden om religion.
"Overskrifterne om, at ateister ved mest om religion, fik Pews website til at bryde sammen. Men helt ærligt, er det særligt overraskende, at mennesker ved mest om deres egen religion? Pew burde nok have krydstjekket med undersøgelser af, hvor meget mennesker kender til deres egen tro for at få et tydeligere billede," siger han.
Mark Silk peger også på, at uddannelse spiller en stor rolle i, hvor meget man ved om religion i al almindelighed.
"Man kunne også have konkluderet, at de bedst uddannede ved mest om religion. Det er der ikke noget underligt i. Jeg mistænker lidt Pew Forum for at have den underliggende tanke, at det er vigtigt at vide noget om religion. Men dybest set er det her jo en generel videnstest, som viser, at amerikanerne ved meget om deres egen religion og noget mindre om andres. Det er ikke en voldsomt overraskende konklusion," siger Mark Silk.
Fra Pew Forum fastholder Greg Smith, der har været med til at udforme undersøgelsen, at selv hvis man renser resultatet for alder, uddannelse og andre faktorer, så ændrer det ikke på, at ateister klarer sig bedst, skarpt forfulgt af jøder og mormoner.
"Og man kan da godt kalde det en generel videnstest, men ikke desto mindre handler samtlige spørgsmål om religion," siger han.
Mark Silk tror ikke, at der er meget nyt under solen. Det er en myte, at bedstemor i hvert fald havde helt tjek på det med religioner.
"Da de protestantiske biskopper i 1500-tallets Europa rejste rundt i stifterne for at finde ud af, hvor meget de nye troende vidste om deres nye religion, var resultatet, at de intet vidste. I dag kan vi trøste os med, at mange af de unge ved mere end de ældre. For eksempel ved over halvdelen i dag, hvad ramadan (den muslimske fastemåned) er. Det er et langt højere antal end for få år siden."
"Og ateister er ikke nødvendigvis klogere, måske har de alene shoppet rundt i forskellige religioner og dermed erhvervet sig en viden."
Og apropos Reformationen, så ved under halvdelen af amerikanerne, at Martin Luther inspirerede Reformationen. Og 16 procent, at et af de traditionelle protestantiske dogmer er, at frelse kommer gennem tro, ikke gerninger.
"Hvis du nu spurgte danskerne på gaden, hvordan ville resultatet så se ud?", spørger Mark Silk.
benteclausen@k.dk
FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad