Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Citatet, der var tæt på at skabe ny krise for Lene E. til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Citatet, der var tæt på at skabe ny krise for Lene E.

Ahmed al-Tayeb (tv.) skulle ifølge flere egyptiske medier have modtaget en undskyldning fra Lene Espersen (K) for genoptrykningen af Muhammed-tegningerne i går, den 13. oktober. Men hun blev fejlciteret - og måske med vilje.

- Scanpix.

Emneord for denne artikel

islamiske | krise | undskyld | Egypten | Lene Espersen | ny | citat | vilje
flexblock
1 debatindlæg Hold mig opdateret

Lene Espersen undskyldte ikke for genoptrykningen af Muhammed-tegningen i Flemming Roses nye bog under sin seneste tur i Mellemøsten. Hun blev fejlciteret, lyder det fra Egyptens største islamiske institution. Måske med vilje

Arabiske mediers tørst efter en officiel dansk undskyldning for trykningen af Muhammed-tegningerne i 2005 har det seneste døgns tid fået telefonen til at gløde hos udenrigsminister Lene Espersen (K), der netop er vendt hjem efter besøg i Syrien og Egypten.

De egyptiske medier skriver, at Lene Espersen som den første danske minister har givet sheik Ahmed Tayeb, der er leder af sunni-islams mest indflydelsesrige institution, al-Azhar i Kairo, en officiel dansk undskyldning for Muhammed-tegningerne. Den sag ville de danske medier gerne have en forklaring på i går, da en officiel undskyldning ikke reflekterer Danmarks forhold til ytringsfrihed. Siden er journalister blevet mødt af Lene Espersen med en blank afvisning af det citerede. Hun sagde ikke undskyld, hedder det fra Udenrigsministeriet.

De arabiske medier siger én ting, og den danske minister noget andet.

Annonce
I den debats tåger begyndte endnu en mini-skandale at svøbe sig om den danske minister, der ellers meget bevidst for nylig handlede hurtigt og indkaldte 17 ambassadører fra muslimske lande på fem års dagen for Muhammed-krisen. Det var blot få dage før udgivelsen af Jyllands-Postens kulturredaktør Flemming Roses nye bog, hvor turban-tegningen også er med. Lene Espersen har taget en beslutning om at forhindre Muhammed-krisen i at genopstå. Det er vigtigt for Lene Espersen ikke at vække den samme byge af kritik, som daværende statsminister Anders Fogh Rasmussen (V) måtte tage imod, da han nægtede at møde de muslimske ambassadører for fem år siden. Derfor kommer det heller ikke som nogen overraskelse, at Lene Espersen i en samtale med Kristeligt Dagblad nu forklarer, at et af formålene med denne uges rejse til Syrien og Egypten helt klart også er at tage en eventuel ny Muhammed-krise i opløbet.

Og var det ikke for al-Azhar Instituttet i Kairo, kunne den aktuelle strid om citaterne fortsætte i dagevis. Men Muhammed Rifah Tantawi, der er al-Azhars officielle talsmand og var til stede under mødet, hvor undskyldningen skulle være fremsat, bakkede i går utvetydigt op om den danske minister i en samtale med Kristeligt Dagblad:

"Den danske udenrigsminister er blevet fejlciteret i de egyptiske medier. Hun har ikke givet en officiel undskyldning. Der var for parternes vedkommende et oprigtigt forsøg på at forstå hinanden, og den gensidige forståelse er blevet styrket efter mødet. Lene Espersen gjorde det klart, at den danske regering ikke kan gribe ind i sager som Muhammed-tegningerne, ligesom regeringen heller ikke forbyder individer at være nazister eller holocaust-benægtere," siger Muhammed Rifah Tantawi.

Selvom sagen sådan set dermed er lagt død, er den stadig interessant, fordi den er et spejlbillede af den gabende kløft af manglende kendskab og forståelse, der eksisterer mellem vest og øst. Sagen er både et eksempel på arabisksprogede mediers ukritiske måde at citere fra officielle møder på, og på den ønsketænkningsjournalistik, der præger mange af regionens medier. Fristelsen til at kunne tilfredsstille mange millioner af muslimer på gadeplan har simpelthen været for stor til at tjekke kilden en ekstra gang i denne sag. Og den anstrengelse, det ville være at sætte sig ind i at forstå, hvad en dansk minister mener, når hun siger ordet "beklager", er desværre blevet undermineret af fordomme.

Men sagen afslører også svaghedspunkter vestfra. De klichéfyldte reaktioner og anklager mod ministeren er et tegn på, at det ligesom i det arabiske Mellemøsten også er udbredt blandt danske politikere at skyde først og spørge bagefter. Også anskuet vestfra er kløften desværre ofte for dyb til at se, hvad der egentlig foregår på den anden side.

allan@k.dk
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

Skal medierne censurere ministrene?

Henning, publiceret d.16/10 00:06 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Citatet, der var tæt på at skabe ny krise for Lene E.
I artiklen læser man:
"Den sag ville de danske medier gerne have en forklaring på i går, da en officiel undskyldning ikke reflekterer Danmarks forhold til ytringsfrihed."

Åbenbart har medierne taget patent på ytringsfriheden, så de har ret til kræve en minister til regnskab for sine udtalelser. Har en minister ikke også ytringsfrihed? Det er utroligt at medierne kan svinge sig op til en sådan selvhøjtidelighed på basis af det usle menneskesyn, som tegningerne er et udtryk for.
Del Link

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​