Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Angela Merkels multikulturelle dilemma til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Angela Merkels multikulturelle dilemma

Tysklands kansler Angela Merkel, her sammen med Frankrigs præsident Nicolas Sarkozy. -

- FRANCK FIFE/POOL

1 debatindlæg Hold mig opdateret

Den tyske kansler oplever sin hidtil værste politiske krise og forsøger at balancere mellem CSU- lederen Seehoofers hårde linje og præsident Wullfs blødere linje i forhold til indvandring og integration

Den tyske forbundskansler, Angela Merkel, lever i øjeblikket som en kvinde mellem to mænd, og hun prøver at gøre begge tilpas. Det er grunden til, at CDU-lederen i løbet af weekenden er kommet med en række tilsyneladende selvmodsigende udtalelser.

Angela Merkel slår blandt andet fast, at det multikulturelle samfund er dødt, og at tysk tradition er præget af kristne og jødiske værdier.

Med disse udtalelser forsøger kansleren at imødekomme Horst Seehofer, lederen af søsterpartiet i den konservative union, CSU, der også betegner det multikulturelle samfund som dødt.

Både kansleren og Horst Seehofer deler indvandrerne op i integrationsberedte og integrationsnægtende indvandrere, og begge politikere mener, at integrationsnægterne bør straffes med hårde sanktioner.

Annonce
Alligevel er der en væsentlig forskel på opfattelsen hos de to politikere:

Mens Horst Seehofer skildrer indvandrerne som potentielle nassere, der kun er ude på at udnytte det tyske samfund, søger Angela Merkel derimod efter fejl i tidligere regeringers indvandrerpolitik.

"Der er indtil nu blevet stillet for få krav til indvandrerne," siger hun.

Samtidig slår hun også fast, at islam er del af Tyskland, og at antallet af mennesker med indvandrerbaggrund vil stige i Tyskland de kommende år. Hermed støtter hun den tyske forbundspræsident, CDU?eren Christian Wulff, der for nyligt betegnede islam som del af Tyskland, og hun forsøger også at imødekomme det tyske erhvervsliv: Flere og flere virksomheder skriger på mere indvandring, og ifølge adskillige eksperter kan manglen på internationale fagfolk blive den største bremse for Tysklands vækst de kommende år.

Når Angela Merkel alligevel udtrykker sig så klart imod multikulti-samfundet, så skal det ses i lyset af, at hun befinder sig i sin værste politiske krise nogensinde.

Lige siden den konservativt-liberale regeringskoalition trådte til, har den været præget af interne stridigheder, der har skabt langt flere overskrifter i aviserne end regeringens reformer. Samtidig kæmper Angela Merkel med koalitionspartneren FDP, hvis repræsentanter i regeringen lider af mindreværdskomplekser, og som har svært ved at profilere sig.

Adskillige konservative politikere giver Angela Merkel skylden for regeringens dårlige meningsmålinger. De mener, at partiet ikke har markeret sig nok på de klassiske områder for konservativ politik: for eksempel bevarelsen af de kristne værdier.

Som en bombe slog den tidligere bankmand Thilo Sarrazins indvandrerfjendske bog derfor ned i den tyske debat i sommer, midt i en agurketid. Bogen blev i løbet af få uger solgt i flere end 100.000 eksemplarer og satte gang i nye spekulationer om, hvorvidt et parti til højre for CDU/CSU kunne være en trussel for de konservative.

Endnu er det uvist, om et nyt parti bliver dannet, og om Sarrazin vil spille en rolle i det, men alene muligheden herfor er med til at sætte Merkel under pres.

I aviserne er det ingen hemmelighed, at mange politikere i Merkels eget parti gerne hellere så forsvarsminister Karl-Theodor Guttenberg som partiets leder i stedet for Merkel, og Frankfurter Allgemeine vurderer, at Merkels dage som kansler er talte, hvis de konservative ikke vinder delstatsvalget i Baden-Württemberg til foråret.

I denne weekend blev det helt tydeligt, hvor populær Guttenberg rent faktisk er. Både Angela Merkel og Horst Seehofer holdt taler på den Unge Unions Tysklandsdag, men det største bifald kom, da Horst Seehofer blot nævnte navnet Guttenberg.

dachs@k.dk
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

Indvandrerfjendsk eller ?

Per Erik Rønne, publiceret d.19/10 09:36 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Angela Merkels multikulturelle dilemma
Tænk hvis journalister, herunder dem på Kristeligt Dagblad, ville være mere præcise i deres sprogbrug.

Der er forskel mellem at være indvandrerfjendsk og indvandringsfjendsk, for ikke at sige indvandringsskeptisk.

At være indvandrerfjendsk er at være fjendtlig over for bestemte mennesker. At være indvandringskritisk er noget ganske andet.
Del Link

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​