Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Norge siger nej til saudiske moskepenge til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Norge siger nej til saudiske moskepenge

Den mægtige Muhammed Ali Moske højt beliggende i Cairo. Kan ses fra næsten hele byen. Nu har Norge sagt nej til en moske i landet betalt for saudi-arabiske penge. En lignende debat kørte i Danmark sidste år. -

- Arkiv

Kommenter Hold mig opdateret

Norges regering vil ikke være med til, at Saudi-Arabien betaler for moskeer i Norge

Den norske udenrigsminister, Jonas Gahr Støre, kan ikke se nogen ide i, at Saudi-Arabien, hvor der ikke er religionsfrihed, er med til at finansiere byggeri af moskeer i Norge.


Ifølge avisen Verdens Gang er der ellers planer om at bygge moskeer for mange millioner kroner i Norge med penge fra Saudi-Arabien og velhavende enkeltpersoner.

TEMA:Islam og vesten

Det har de i henhold til norsk lov også ret til på grund af loven om støtte til trossamfund. Men forudsætningen er, at de norske myndigheder godkender støtten, og i det her tilfælde synes godkendelsen langt væk.

Annonce

I en brev til det islamiske center Tawfiiq skriver udenrigsministeriet, at det vil være "et paradoks og unaturligt, hvis der gives godkendelse til finansiering fra kilder i et land, der ikke er åben for religionsfrihed".


- Vi kunne bare sige nej. Af princip giver udenrigsministeriet ikke sådanne godkendelser. Men når vi først bliver spurgt, benytter vi muligheden til at tilføje, at en godkendelse vil være paradoksal al den stund, at det er strafbart i Saudi-Arabien at etablere kristne trossamfund, siger udenrigsminister Støre til Verdens Gang.


Viceudenrigsminister Espen Barth Eide er rejst på besøg i Saudi-Arabien, og han vil drøfte pengestøtten med saudiaraberne.


- Jeg har den opfattelse, at mange af mine europæiske kolleger har samme problem, og Norge vil tage sagen op i Europarådet, siger han.


Udenrigsministeriets skriftlige svar er til centret Tawfiiq, men Støre oplyser, at også trossamfundet Alnor, der vil bygge en moske i Tromsø med penge fra en saudiarabisk rigmand, kan vente at få sådan et svar.

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​