Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Kirken holder kriminelle på måtten til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Kirken holder kriminelle på måtten

Palle Helt har siddet i fængsel mange gange, men nu skal det være slut. De frivillige og den daglige leder af Café Exit, Henning Nordager Thonbo, giver Palle Helt den nødvendige opbakning.

- Leif Tuxen.

Emneord for denne artikel

kriminalitet | indsatte | Café Exit | recidiv | Tom Benkhe
flexblock
Kommenter Hold mig opdateret

Tidligere indsatte bliver bedre til at holde sig fra kriminalitet, efter at de er blevet tilknyttet kirkelige projekter. Retsordfører er imponeret

Før ville han have begået ny kriminalitet, men denne gang er anderledes for 50-årige Palle Helt fra Bagsværd. Siden han var 16 år, har han frekventeret stort set alle fængsler i landet, men nu er han blandt den voksende gruppe af tidligere indsatte, som gennem den kirkelige Café Exit i København arbejder på at få styr på sit liv igen.

Her er en plettet straffeattest adgangskortet til at få hjælp til rudekuverter, mentale problemer og nyt netværk.

"Det skal være slut nu. Det er på tide, at jeg går ud og tager ansvar. Jeg bruger Exit til at holde mig ude af kriminalitet og være sammen med sunde mennesker," siger Palle Helt beslutsomt.

Succeshistorier som denne kan Café Exit fortælle mange af. En toårig undersøgelse blandt 132 af Café Exits gæster viser, at kun hver 10. er blevet dømt for ny kriminalitet. På landsplan er det cirka hver tredje tidligere straffede, der får en ny dom, viser Kriminalforsorgens rapport "Retur" fra 2010.

Annonce
Gennem fængselspræsterne får Café Exit allerede kontakt til de indsatte i fængslerne, længe før de bliver lukket ud. Det er vigtigt, at de har et alternativ til det kriminelle netværk, fortæller Exits daglige leder, Henning Nordager Thonbo.

"Vi forventer, at de vil starte på en frisk, når de kommer her. De stoler på os, og de ved, at vi ikke fortæller deres historier videre. Vi spørger ikke, hvad de har lavet, og vil egentlig helst heller ikke vide det. Forskellen på os og for eksempel kommunen er, at vi ser på dem som hele mennesker, ikke som en tidligere straffet," siger han.

Kirkens Korshær har botilbuddet Slusen i Dianalund, som hjælper løsladte tilbage til en kriminelfri tilværelse. Også Slusen oplever et lavere tilbagefald, det såkaldte recidiv, end tallet på landsplan.

"Der er selvfølgelig nogen, der ryger tilbage, hvor de kom fra, men mange lykkes med at få arbejde og familie. Og det er det, de allerfleste drømmer om," fortæller Ebbe Fosgerau, daglig leder af Slusen.

Justitsminister Lars Bar-foed (K) bedyrede tidligere på året, at recidiv i Danmark skal sættes ned fra en tredjedel til en femtedel. Ifølge hans partifælle, retspolitisk ordfører Tom Benkhe, kunne det være initiativer som Café Exit, der er brug for flere steder i landet. Sammen med resten af Folketingets retsudvalg besøgte Tom Behnke i sidste uge caféen.

"Café Exits evne til at favne både nuværende og tidligere indsatte og forskellige grupper af kriminelle imponerede mig. Jeg vil gerne have på min dagsorden, at vi skal arbejde på sådanne projekter fremover. Samfundsmæssigt får vi rigtig meget for pengene med den store grad af frivillighed, der er i en café som Exit," siger Tom Benkhe.

schelde@k.dk
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​