Et par læseres ønske om at få afskaffet tegneserien med hunden Freddie, har udløst stribe af læserbreve til forsvar for den sendrægtige hund.
- Morten Rasmussen
19. november 2010
Kritik af tegneserien Freddie fører til stribe af læserbreve. Læs dem her
Freddie, min ven!
BENT WIND ANDERSEN Præstevænget 7, Kirke Stillinge, Slagelse
Jeg er glad for, at Kristeligt Dagblad dagligt bringer en lille stribe med Freddie. Striberne er så lavmælt humoristiske. Netop ved læsning gennem tid lærer man at sætte pris på Freddie og hans univers. Jeg håber at de nye læsere, som skrev læserbrevet den 17. november, vil erfare det. Det er alt for tidligt at fyre en bredside af. Godt, at I er glade for resten af avisen.
Min kone og jeg ville savne det meget, om ikke vi kunne indlede vor avislæsning med Freddie.
Vi elsker Freddie
LÆS OGSÅ ARTIKEL OM TEGNEREN BAG FREDDIE
ESTHER OG HENNING HANSEN Tjørnevej 16, Dronninglund
Vi med hund elsker Freddie. Han er en klog og sjov hund, som er god til at kigge sine mennesker ud.
Desuden er Freddie tegnet meget levende og udtryksfuldt, så serien kan kun være et plus for avisen. En stor hilsen her fra adressen til Freddie fra gravhunden Ru.
Fyr ikke Freddie
HERMAN NIETSCH OG ELSE RUBIN NIETSCH bibliotekar og bioanalytiker, Houmannsgade 8 A, 2-36, Horsens
I modsætning til Maja Sørensen og Daniel Henschen, som i avisen den 17. november opfordrer avisen til at fyre Freddie, er vi ikke for nylig skiftet til Kristeligt Dagblad. Vi har i mange år holdt avisen og hver dag læst den grundigt igennem. Og vi gemmer altid Freddie, hans familie og hundevenner til sidst: rosinen i pølseenden.
Nogle gange er det bare små dagligdags Freddie- tanker. På andre dage må vi le og sige: Det der er bare lige som hos os. Hold for alt i verden fast i denne søde tegneserie. Vi har ikke behov for en, der udfordrer, gør klogere, er flottere tegnet og så videre.
Hvorfor spilder Maja Sørensen og Daniel Henschen da tid på at læse en beskeden tegneserie allernederst på avisens bagside? En serie, der i deres øjne er tandløs og uden humor? I kan da bare lade være med at læse den og blive irriterede over den. Og lad så Freddie fortsætte med at glæde os mere enfoldige sjæle.
Fred Freddie!
DORTHE FALCON MØLLER OG ANDERS MONRAD MØLLER Grønnemose Allé 18, København
Det er forfærdelig trist, når folk afslører en fuldstændig mangel på humoristisk sans, men det er desværre en uhelbredelig mangelsygdom. At ville fyre Freddie! Fy dog, ikke at kunne lide denne rare hund, som både udviser selverkendelse og sans for livets absurditeter.
Han tager sine mennesker på kornet og er en meget lun fyr, som dagligt glæder sine mange venner. Faktisk klarer han sig stolt nederst på bagsiden i konkurrencen med Storm P. øverst til venstre. Skal vi ligefrem til at stifte en forening til fredning af Freddie?
Støtteforening for Freddie
MARKUS hund, Violens Kvarter, Nivå
Kære alle læsere. Jeg hedder Markus og er opkaldt efter evangelisten. Jeg holder utroligt meget af Freddie, for vi tænker og tror på de samme mål og gøremål i livet.
Min mor har fortalt, at nogle slemme mennesker ønsker Freddie afskaffet. Jeg blæser til kamp for Freddie. Send citronmåner til Maja Sørensen og Daniel Henschen, så kan de lære det, kan de. Hunden Freddie hører til i Kristeligt Dagblad.
Kærlige vovvov fra Markus i Nivå. Min mor hedder Ellen Ladhøj, og det er hende, der skriver for mig, for jeg er jo kun en brun labrador-hund.
Freddie og fantasien
KIRSTEN RASMUSSEN Knarbovej 4, Fårevejle
Den 17. november var der et indlæg vedrørende tegneserien Freddie. Jeg indrømmer, det er et luksusproplem, når man tænker på, hvad der sker rundt omkring i verden, men jeg var på vej op i det røde felt, da jeg læste indlægget fra Maja Sørensen og Daniel Henschen.
Vi har som bekendt, blandt meget andet, ytringsfrihed her til lands, hvilket jeg anderkender og sætter stor pris på, og derfor er Maja Sørensen og Daniel Henschen i deres gode ret til at forslå fyring af Freddie. Men deres forslag tyder efter min mening på fuldstændig mangel på humor, fantasi, blik for en let og elegant streg og ikke mindst hundekendskab.
LÆS MERE | Fyr Freddie!
FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad