Flere nyansatte præster har brug for hjælp til at komme i gang med præstegerningen. Det vil man gøre noget ved i Aalborg Stift.
- Scanpix.
Marianne Nygaard Knudsen |
29. november 2010
Flere nyansatte præster har brug for hjælp, og det vil Aalborg Stift imødekomme med nyt initiativ. En god idé, lyder det fra Præsteforeningen og Pastoralseminariet
Det er en stor mundfuld for nyuddannede præster at blive kastet ud i jobbet som sognepræst. Springet fra studiet til sognet er stort, og derfor får alle nye præster i Aalborg Stift fremover tilbud om at være med i en arbejdsgruppe sammen med andre nyansatte.
I de seneste år er opmærksomheden på tiltag, som kan forbedre præsters arbejdsmiljø, steget over hele landet, og Aalborg Stifts supervisionsgrupper er det seneste skud på stammen.
"Idéen er, at man sidder sammen med nogen, der er i nøjagtig samme båd som en selv, og det er en støtte for de nyuddannede. Det er hele præstejobspaletten, de er usikre på, og derfor kommer vi rundt om det hele i supervisionsgrupperne," siger Kirsten Staghøj Sinding, arbejdsvejleder i Aalborg Stift og en af initiativtagerne til de nye arbejdsgrupper.
En af de præster, som tilbuddet henvender sig til, er 32-årige Ann Sofi Lægsgaard Andersen.
Hun blev i 2008 ansat som eneste præst ved de tre landsbykirker Jerslev, Hellum og Mylund ved Brønderslev i Nordjylland. Hun oplever selv, at udfordringerne i præstejobbet er store, og muligheden for at dele erfaringer med andre præster er kærkommen.
"Når man er landsbypræst og sidder alene, er det sjældent, at man møder andre præster, så alene af den grund er det en hjælp at være med i en supervisionsgruppe. Jeg følte mig ikke parat til jobbet, fordi der var så lidt praktik under uddannelsen. Der er mange ting, man bliver kastet ud i som nyuddannet," siger Ann Sofi Lægs-gaard Andersen.
Og hun er ikke den eneste, der har brug for at være med i en arbejdsgruppe. Interessen for vejledning og erfaringsudveksling mellem nye præster er ifølge Kirsten Staghøj Sinding stor. Ved ansættelsessamtaler efterspørger et stigende antal ansøgere målrettet arbejdsvejledning, og det ønske bliver nu imødekommet.
"Det er et stort spring at komme fra Pastoralseminariet til at stå som præst, hvor der er forventninger om, at man kan det hele. Det er ikke let for de nyuddannede at vide, hvordan man griber en vanskelig samtale an, eller hvordan man klarer udfordringen med en flok konfirmander," siger hun.
På Pastoralseminariet i Århus nikker rektor Henning Kjær Thomsen genkendende til præsternes usikkerhed, og derfor intensiverer Pastoralseminariet praktikken fra den 1. januar næste år. Hver studerende bliver tilknyttet et præsteteam under hele skoleforløbet, som skal gøre dem mere fortrolige med jobbet.
"Vi er klar over, at overgangen fra Pastoralseminariet til at blive ansat i en kirke er problemet. Vi må derfor styrke overgangen, så vi klæder dem bedre på. Vi arbejder hele tiden på at videreudvikle både undervisning og praktik," siger Henning Kjær Thomsen.
Præsteforeningens formand, Per Bucholdt Andreasen, kender også til de unge præsters usikkerhed og hilser supervisionsgrupperne velkommen.
"Vi konstaterer, at det er den første tid, som er særlig udfordrende for mange præster. Det er givende at dele erfaringer med nogen, der er i samme situation. Når man er på samme bane, kan det være lettere at komme frem med noget, end hvis man sidder i en gruppe med erfarne præster," siger Per Buc-holdt Andreasen.
marianne.knudsen@k.dk
FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad