Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Hvad er prisen for et menneskeliv? til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Hvad er prisen for et menneskeliv?

I bogen beskrives, hvordan fiskernes gennemsnitspris pr. overskibet jøde var på mere end 20.000 nutidskroner. Det betød, at man med en større fiskekutter kunne tjene op mod en halv million på en enkelt transport. Her ses en familie, der venter på stranden på at komme til Sverige. -- Arkivfoto.

-

Emneord for denne artikel

jøder | pris | Sverige | menneskeliv | flugt | besættelsen | jødernes | sundet
flexblock
Kommenter Hold mig opdateret

Journalist Thomas Hjortsø har skrevet en interessant, men også temmelig ujævn og ufærdig bog om jødernes flugt under Besættelsen

Meget er blevet både skrevet og sagt om jødernes flugt fra nazisterne i oktober 1943. Vi er de senere år blevet klogere på tyskernes motiver, vi har fået flere og flere skriftlige vidnesbyrd fra flygtningene, og vi har fundet ud af, at mange jødiske børn slet ikke kom med til Sverige, men derimod blev efterladt i Danmark.

Sporadisk har historikere set mere kritisk og revisionistisk på hændelserne hine oktoberuger og endnu flere om Besættelsen generelt. Der er blevet sat spørgsmålstegn ved, om danskerne nu også var så store helte, som de blev udskreget til i årene efter Besættelsen. For det var jo trods alt en tysker, der varskoede den jødiske menighed, og hvad med den store eksport til Tyskland? Var den mon skyld i, at krigen blev forlænget? Spørgsmålene om besættelsestiden er stadig mange, og svarene til diskussion.

I forlængelse af denne revisionistiske historieskrivning kommer nu journalisten Thomas Hjortsøs bog "Den dyre flugt". I bogen forfølger Hjortsø de mange penge, der blev brugt for at bringe jøderne i sikkerhed på den anden side af Øresund. Og det var ikke småpenge, der skiftede hænder. Omtrent 250 millioner nutidskroner anslår Hjortsø.

Annonce
En stor del af de penge gik til fiskerne, analyserer forfatteren sig frem til. Der er intet nyt i, at fiskerne tog sig godt betalt. Det har man sådan set vidst siden den første sejlads. Det samlede beløbs størrelse er for de indviede heller ikke overraskende. Det forbløffende ved hele sagen er de fiskere, som tydeligvis tjente store summer på transporterne. Der var tale om en gennemsnitspris på mere end 20.000 nutidskroner, og det betød, at man med en større fiskekutter kunne tjene op mod en halv million på en enkelt transport.

Der er også eksempler på familier, som har betalt ganske uhyrlige beløb - hundredtusindvis af nutidskroner - for blot fire personer. I de første dage var der ikke mange fiskere til at sejle, men efterhånden som der kom flere fiskere, faldt prisen markant, skriver Hjortsø.

Thomas Hjortsø går journalistisk til værks i sin undersøgelse. Han har interviewet flygtninge og modstandsfolk, og det store scoop er, at han har fundet frem til en fisker, som rent faktisk gerne vil udtale sig.

Langt de fleste fiskere er naturligvis ikke længere i live, og kun meget få har villet sige noget om transporten og de mange penge. Som forfatteren gør opmærksom på, fordi fiskerne frygtede en efterregning fra Skat lige så meget, som de frygtede løftede pegefingre.

I løbet af bogen opruller Hjortsø ganske fint historien om flugten. Der bliver fortalt om de afgørende begivenheder op til flugten, og disse bliver krydret med personlige beretninger fra vidner, som på trods af alderdommen kan huske de afgørende dage. Jøderne bliver gjort til ofre for ågerkarle, og nogle fiskere bliver gjort til skurke. Heltene i bogen er modstandsbevægelsen og de fiskere, der sejlede for småpenge. Men Hjortsø husker også at fortælle, at ingen jøder blev efterladt, omend han også har fundet eksempler på aldeles brodne kar blandt fiskerne.

Sandheden om flugten skal frem i lyset. Der er ingen grund til tabuisering, men det er vigtigt at have nuancerne med, og de er ikke rigtig til stede i bogen. Ærindet er at vise nogle fiskeres mangel på storsind. Alt for ukritisk benytter Hjortsø kilder, som belyser, at det ikke var farligt for fiskerne at transportere jøder til Sverige. Alt er relativt. Ved at have inddraget anden litteratur, der omhandler sænkninger i danske farvande, kunne Hjortsø have læst sig frem til, at 31 fiskekuttere sank, efter at de var stødt på miner alene i 1943. Mange fiskeres liv gik derved tabt. Risikoen var reel og til at tage at føle på i alle fiskerlejerne. Som modstandsmanden Jørgen Kieler beretter om i bogen, vidste man, at mennesker blev straffet med døden, hvis de hjalp flygtende jøder.

I det hele taget kommer bogen til at virke ufærdig. Hjortsø har villet for meget. Lidt om antisemitisme, lidt om hjemkomsten og så videre. Det er sådan set fint nok, men man sidder alligevel tilbage med en følelse af, at emnerne ikke får den opmærksomhed, de fortjener. Al den nødvendige litteratur er slet ikke inddraget i tilstrækkeligt omfang.

Stilen er den journalistisk undersøgende - ikke den historieanalytiske. Det er ærgerligt, for bogen er både interessant og nødvendig, hvis man vil forstå omfanget af jødernes flugt. Det skal også nævnes, at denne anmelders udgave er støvsuget for fotografier. Kun billedteksterne står på de tomme sider. En klar fejl, som købere skal være opmærksomme på.

Hvis man anlægger et mere materialistisk historiesyn, så handlede det vel i bund og grund om, at arbejderklassen fik mulighed for at få deres bid af kagen. De blev for en kort bemærkning budt indenfor, og ganske opportunistisk sagde de ja tak. Er det usympatisk? Tja, men trods alt menneskeligt, når der nu bliver viftet med pengesedler foran næsen på en. De så velsagtens en mulighed for endelig at vinde i lotteriet, efter at de i årevis havde kæmpet for dagen og vejen. Kan man fortænke dem i at handle til egen vinding?

Og når det er sagt, bør det aldrig blive underkendt, at de gjorde det rigtige. De reddede menneskeliv, og selvom historikere nu har fundet beviser for, at redningsaktionen var relativt ufarlig, bør det ikke rokke ved, at der blev løbet en risiko. Fiskerne kunne ikke, i hvert fald i begyndelsen, hvor prisen for en overfart var højest, ane, om tyskerne ville se halvvejs igennem fingrene med flugten. Dertil kommer minerne. Fiskere døde også i forbindelse med flugten.

Besættelsen handlede om ren og skær overlevelse for de fleste. Langtfra alle var unge idealister. Når der kunne tjenes penge, gjorde man det med en selvfølgelighed. Ingen sætter vel heller spørgsmålstegn ved de penge, taxichaufførerne tjente ved at køre med jøder til havnene? En psykologisk teoretisk ramme ville have klædt bogen.

Lad os heller ikke glemme alle de andre. Det mere ubestemmelige netværk. Modstandsfolkene, værterne, som åbnede deres hjem for flygtningene, og de mange andre, som fulgte jøderne det sidste stykke vej til Sverige. Fiskernes rolle er central og lad nu være med at forfølge de mange, som ikke nødvendigvis scorede den store gevinst. Lad dem hvile i fred, også selvom et par pengegriske fiskere dermed går fri. Som mange overlevende heldigvis også siger i bogen, var der tale om den største humanistiske aktion i Danmarks historie. Prisen var høj, men deres liv var prisen værd.

kultur@k.dk

Thomas Hjortsø: Den dyre flugt. Pengenes strøm under redningen af de danske jøder i 1943. 286 sider. 249 kroner. People's Press.
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2 | 3 | 4

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Humor om mænds drømme

Teologien er den røde tråd

Den spanske garrotte på Djursland

Det er en lyst at vandre

Jeg er en orm i mit eget æble

De vilde syner med den store betydning i kulturhistorien

Status over et digterliv

Hauges vidde og prægnans

Se filmen, læs Austen

Kødets lyst uden sjælens ubodelige ensomhed

Livet begynder hele tiden på ny

På vinger med verdenslitteraturen

Ansigt til ansigt

Tysk litteratur når den er bedst

I oplysningens ånd

En mand og et land uden retning

Maraton og midtvejskrise

For krigsinteresserede

Klar tale om det menneskeskabte

Småt er godt

Det guddommelige lys fra den danske salmeskat

Et modigt opråb

Teologiens Pippi Langstrømpe

Lyrisk rollemodel

Kvinder under besættelsen

En families sandheder og løgne

De uendelige historier

At holde tidens tyranni tilbage

Tiden er et tæskehold

Bønnen, der omspænder verden

Hvis mennesket var en læsemaskine

Historien i historien

USA er en nation af kættere

Tryk og tilpasning

Et goldt forsvar for friheden

Tolv halve fra danske udkanter

Alle gode gange tre

Litterære portrætter med dybde

Et erindringskar i en verden af glemsel

Man sku’ altid bo på landet

Livet under nazismens og kommunismens terror

Opgør med en traumatisk barndom

Journalistik og kærlighed

Syndefaldet og en nyvasket Fiat Punto

Livsløgne på fransk

Et personligt blik på 2500 års historie

Klippen er en elefant

Med sproget i sin magt

Film og bog i ét

Billeder af et land i krig

Ensom blandt mennesker

Man må selv ud at skrabe knæene

Hvem byggede egentlig Guds huse?

Troens rolle i et verdsligt samfund

Til te hos den gamle major

De raske og riget

Nysgerrighed efter sammenhænge

Efter ham er alt anderledes

Afhængig af andre

Et venskabs udvikling og afvikling

Berlin i 100 års fremkaldervæske

Humor og kynisme i den amerikanske virkelighed

Romanens universelle fascination

Med aldrig svigtende blik for de svageste

Venner under Reformationen

Kort om nye børnebøger

Livet er en sygdom

Breve, der forpligter nutiden

Det dekadente kunstnerliv

Mesterlig hverdagslyrik

Udkant med overskud

Passion i en mandeverden

Frygt er fryd i forklædning

Der mangler selvkritik og redigering

Gentagelse uden fortilfælde

Et langt liv med romaner

Amerika-rejse ender på en blind vej

Sulten efter livet

Fantastisk litterær svimmelhed på dansk

Med advokat på rundrejse i sharialove

Guide til Bibelens geografi

Den frafaldne

Drømmen om det perfekte liv

Når det ikke er så yndigt at følges ad

Original skæbne-roman

Al tid er overtid

Sort med nuancer

En religiøs ateist

Sangglæde og indre frihed

Sådan var det på Utøya

Mendelsohns metode

Jeg ved en lærkerede

Mennesket befriet fra sin psyke

Mellem kvaksalvere og bartskærere

Noter til glemmebogen

Den moralske overklasse

Efterminder

Lidt om Rom og kunst

Dannelsen ned fra loftet

Et godt øje

Karrieren som raseri

En knyttet næve i regnbuelandet

Islam belyst forfra

Gensyn med ragnarok

Den gamle forfatter og barnet

Underet i Evighedsfjorden

Depression i Helsinki

Sorgens sprog

Leningrad – fra liv til lighus

Misbrug omsat til sprog

Religion i globaliseringens tidsalder

Bibelen! Med udråbstegn!!!

Vi skal jo leve – eller skal vi?

Den slagne tager til genmæle

Ny bog giver indblik i den nationalkonservative selvforståelse

Krigen i Nordjylland

En bekendelse

Vidnesbyrd fra en hård barndom

Ualmindeligt godt på vej

Arabiske kampdage

flexblock
flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​