Befolkningseksplosion og klimaændringer vil fordoble antallet af migranter i verden i 2050. Verdens regeringer er ikke klædt på til at håndtere pres- set, konkluderer FN-rapport
214 millioner mennesker bor i dag uden for deres hjemland. Men antallet af immigranter vil næsten fordobles i løbet af de næste 40 år, så der i 2050 vil være op til 405 millioner immigranter i verden, svarende til 4,5 procent af verdens befolkning mod 3,5 procent i dag.
Det konkluderer FN's migrationsorgan,
International Organisation of Migration (OIM), i sin seneste årrapport, som netop er blevet offentliggjort.
"Over de næste årtier vil den internationale migration vokse, blive mere kompleks og omfatte flere lande. Det vil indebære nye chancer for økonomisk vækst og fattigdomsbekæmpelse, men også forstærke eksisterende problemer og skabe nye udfordringer. De fleste lande i verden mangler allerede i dag instrumenterne til at styre denne internationale mobilitet," konkluderer rapporten.
Klimaændringerne i form af oversvømmelse og tørke vil tvinge omkring 200 millioner mennesker fra deres hjem, hvoraf en del vil blive internt forflyttet i deres eget land, mens andre vil drage udenlands.
Dertil kommer, at befolkningstilvæksten især i Afrika vil føre til en vækst i andelen af unge, som har brug for at komme ind på arbejdsmarkedet. Den disponible arbejdsstyrke uden for de industrialiserede lande vil vokse fra 2,4 milliarder i 2005 til 3 milliarder i 2020 og 3,6 milliarder i 2040, mener IOM.
"Det vil føre til voksende ønsker om adgang til de rige landes arbejdsmarkeder," advarer OIM, som peger på, at staterne ikke ikke er gearede til at håndtere disse forskydninger i den globale arbejdsstyrke.
"En del af denne arbejdsstyrke vil søge til nye indvandringslande som Indien, Kina og Brasilien, som ikke er vant til at løse de udfordringer, der følger med. Men heller ikke de industrialiserede landes indvandringspolitikker er tilstrækkeligt sammenhængende og langsigtede," siger IOM's talsmand Jemina Pandwa.
De vestlige lande forsøger overvejende at styre indvandringen enten ved kvoter for indvandring eller via pointsystemer for indvandrere, der ønsker at arbejde i Vesten. Ingen andre andre lande end Danmark har dog pointsystemer i forbindelse med familiesammenføring.
"Pointsystemer for familiesammenføring eksisterer endnu ikke, men det vil komme på dagsordenen i blandt andet Storbritannien, fordi familiesammenføring udgør omkring en tredjedel af den samlede indvandring," mener Bridget Anderson fra Center for Migration Policy and Society,
COMPAS, ved Oxford Universitetet i Storbritannien.
bpedersen@k.dk