Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Afghanistans nomader søger det moderne liv til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Afghanistans nomader søger det moderne liv

Den spinkle radioantenne bag ved teltet bliver hjulpet til vejrs af en solid gren, så der ikke går for mange signaler tabt. Inde i teltet hænger transistorradioen og er med til at sikre, at kutchierne kan følge med i, hvad der sker i det afghanske samfund -- og i resten af verden.

Emneord for denne artikel

Afghanistan | nomader | ørken | kutchier | græsning
flexblock
Kommenter Hold mig opdateret

Afghanistans nomader lever på mange måder stadig deres traditionelle liv i ørkenen. Men de higer også efter nutidens bekvemmeligheder og har installeret både radio og elektrisk lys under de groftvævede teltduge

Kutchi betyder nomade på dari, den lokale variant af persisk, som tales i det nordvestlige Afghanistan. Efterhånden er det dog kun navnet, der er tilbage af den oprindelige levevis for den tiendedel af Afghanistans befolkning, omkring tre millioner, som kaldes kutchier.

Kun meget få af kutchierne lever i dag et egentligt nomadeliv, hvor de vandrer hele året med deres dyr. Langt hovedparten bor fast og vandrer kun nogle måneder om sommeren, når det er let at finde føde til dyrene. Ændringerne skyldes blandt andet, at det er blevet vanskeligere for kutchierne at finde græsning til deres dyr, fordi de fastboende bønder optager mere jord. Samtidig har de sidste 30 års krig og uro i landet gjort det farligere at drage rundt.

Men ændringerne afspejler også, at kutchierne søger de fordele, der er ved at slå rod: Børnene kan gå i skole, det er nemmere at have ordentlige sanitære forhold, der er bedre adgang til lægehjælp og så videre.

Kutchierne er i bunden af det afghanske samfund, både økonomisk og socialt. Hvor 30 procent af den afghanske befolkning lever i absolut fattigdom (de tjener så få penge, at de ikke kan dække selv de mest basale menneskelige eksistensbehov som husly, rent vand og føde), gælder det 54 procent af kutchierne. Kutchierne har også den største andel af analfabeter i landet.

Annonce
upoulsen@k.dk

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​