Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


Send artiklen Kulturafviklerpris går til socialdemokrat til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Kulturafviklerpris går til socialdemokrat


Socialdemokraternes kulturordfører Mogens Jensen vandt Etichas Kulturafviklerpris, som gives til en person, der aktivt modarbejder dansk, europæisk og vestlig kultur.

- Jens Nørgaard Larsen/Scanpix.

Annonce flexblock
flexblock
Forstør Send Print

Islamkritisk forening indstifter pris til personer, der afvikler dansk kultur. Første modtager er den socialdemokratiske kulturordfører Mogens Jensen

Søndag den 5. december uddelte selskabet Etichas en ny kulturafviklerpris på Galleri Draupner i Skanderborg.

Formålet med prisen er at fremhæve en person, som ifølge Eticha har medvirket i nedprioritering af dansk og europæisk kultur - og altså ikke nogen positiv tilkendegivelse.

Prisens vinder var Mogens Jensen, medlem af Folketinget og kulturordfører for Socialdemokratiet.

Mogens Jensen havde dog takket nej til prisen.

Annonce
Eticha er et uafhængigt, virtuelt netværk, som i deres forum diskuterer spørgsmål om islam og Vesten, ytringsfrihed og kulturpolitik.

Etichas stifter, Hans Erling Jensen fortæller på hjemmesiden om Kulturafviklerprisen:

”På Eticha har vi defineret begrebet kulturafvikler, som en person, der på trods af, at han eller hun burde vide bedre, alligevel målrettet arbejder med at nedmontere dansk og europæisk kultur og tradition og erstatte disse værdier med afnationaliserede, grænseløse, teoretiske samfundsmodeller – noget der tidligere har vist sig ikke at fungere, eller måske endnu værre, det har affødt en større og endnu mere uhensigtsmæssig nationalisme.”

Eticha lancerede den 18. november prisen og oplyser selv, at over 15.000 danskere har afgivet deres stemme.

Der var nomineret seks kandidater til årets pris. Udover Morten Jensen var kandidaterne: Uffe Ellemann Jensen, Poul Nyrup Rasmussen, Margrethe Vestager, Morten Kjærum og Zenia Stampe.

Og der var mange, der havde kommenteret deres valg:

”Mogens Jensen er en mand, der er særdeles aktiv i EU-SSR spørgsmål. Ligesom mange andre teoretikere uden kontakt med virkeligheden, tror han fuldt og fast på Eurabia. Som en slags dansk udgave af Tarik Ramadan mener han, at det er muligt at frembringe et europæisk islam. Ham af alle!”, citeres en af deltagerne på hjemmesiden.

Betegnelsen EU-SSR er en sammensætning af ’EU’ (Den Europæiske Union) og ’USSR’ (Sovjetunionen) og bruges af EU-skeptikere som en negativ reference til det gamle Sovjets metoder.

Det er for kommentarer i forbindelse med muslimers integration i Europa, Mogens Jensen har gjort sig bemærket hos Eticha. Hans Erling Jensen bruger på hjemmesiden betegnelsen ’Eurabia’ til at karakterisere Mogens Jensens holdninger:

”Hvad er det for eksempel, der får et nydeligt og pænt menneske som Mogens Jensen til at elske tanken om Eurabia så meget, så han glemmer sin egen og sine vælgeres fremtid, mens han opstiller teoretiske teser om integration, respekt og ligeværd, uden at kunne pege på et eneste sted i verden, hvor de abrahamiske religioner lever i fred og harmoni.”

Selve prisuddelingen endte ganske vist noget forvirrende.

Mogens Jensen havde selv meldt afbud og var derfor ikke til stede, da overrækkelsen skulle foregå.

Konceptkunstneren og provokatøren Uwe Max Jensen havde meldt sig som suppleant i sin ’ur-originale folkedragt’ – fuldstændig afklædt – men blev stoppet af en snedrive i Støvring og nøjedes med at sende et billede af sit ’kostume’.

Suppleanten blev i stedet Ebbe Talleruphuus, som gjorde sig bemærket med islamkritiske udtalelser i forbindelse med Muhammed-tegningerne i 2005, da han fungerede som webmaster på tidligere Folketingspolitiker for Dansk Folkeparti, Louise Freverts hjemmeside.

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Andre artikler:


Vil du kommentere artiklen?

Du skal være logget ind for at kunne kommentere artiklen.

  1. Jeg har glemt min adgangskode
Trådet overblik  |  Fladt overblik

NYTTIG IDIOT!

Bjarne D., publiceret d.08/12 17:24 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Kulturafviklerpris går til socialdemokrat
Det er ikke første gang - men alligevel - her har vi fået sat navn på en NYTTIG IDIOT - det er næsten som i 60´og 70´erne med Lenins og Mao nyttige idioter - som nu er blevet afsløres af Bent Jensen m.fl. Nu har vi bare Koranens nyttige idioter.
Link

Kulturafvikler er en hæderspris

Erik_Haaest, publiceret d.09/12 09:28 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Kulturafviklerpris går til socialdemokrat
For mig lyder titlen 'kulturafvikler' som en hæderstitel. Som borgerlig så jeg helst al statskontrol med kulturen afviklet og den borgerlige grundtanke genindført: "Lad falde, hvad ikke kan stå'.
Kulturpolitik er og forbliver en socialistisk/kommunistisk opfindelse, som herhjemme blev indført af socialdemokraterne med den Julius Bomholt i spidsen som - socialismens vane tro - også straks lod sig kåre som kulturminister.
Jeg véd udmærket, at organisationen Eticha betragter titlen som en håns-pris. Så jeg anbefaler lederen/lederne at tage sig et selvstudium i dansk sprog og dansk politik
Link

Sv. Kulturafvikler er en hæderspris

Nicolaj Elias, publiceret d.09/12 09:44 (for 2 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Kulturafviklerpris går til socialdemokrat
Erik_Haaest skrev:
For mig lyder titlen 'kulturafvikler' som en hæderstitel. Som borgerlig så jeg helst al statskontrol med kulturen afviklet og den borgerlige grundtanke genindført: "Lad falde, hvad ikke kan stå'.
Kulturpolitik er og forbliver en socialistisk/kommunistisk opfindelse....

Bravo Erik, jeg er helt enig. Kunne vi så også få afviklet folkekirken og den misforståede floskel, at dansk kultur bygger på "de kristne værdier", ville vi muligvis få lidt værdighed i dansk demokrati.
Link
flexblock
flexblock
flexblock

Job på k.dk I samarbejde med Jobzonen

  1. Barselsvikar til FDFs forbundskontor

    FDF's Forbundskontor

    Oprettet den: 14-05-2013

  2. Er du en af fire chefer til de nye Job & Karrierecentre?

    Kristelig Fagbevægelse

    Oprettet den: 02-05-2013

  3. Administrativ medarbejder søges

    KFUM og KFUK i Danmark

    Oprettet den: 03-05-2013

  4. Landssekretær til Danmarks Kristelige Gymnasiastbevægelse (DKG)

    KFUM og KFUK i Danmark

    Oprettet den: 17-05-2013

  5. En stilling som organist ved Brovst Kirke er ledig til besættelse snarest mulig

    Brovst Menighedsråd

    Oprettet den: 19-04-2013

  6. Musikkonsulent i KFUM og KFUK

    KFUM og KFUK i Danmark

    Oprettet den: 17-05-2013

Se flere jobmuligheder
flexblock

flexblock
flexblock
flexblock
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger... flexblock
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. mindet.dk​
  10. kirku.dk​
  11. shop.k.dk​
  12. forlag​