Folkekirken har fundet en ny måde at få folk i kirke på ved juletid: levende julekalendere i den lokale sognekirke
En lysende julekalender på kirkens tårn. En mosaik i 24 dele bag altret, der afsløres hver dag i december.
Også i kirkerne finder man julekalendere. De er ikke fyldt med nisser eller chokolade men med kristendom. På den måde har folkekirken omsat TV's julekalendere til arrangementer, der kan trække folk på stribe til sognekirkerne i december måned.
Godt 20 af landets kirker har taget idéen med en julekalender til sig. Blandt andet i Langenæs Kirke i Århus, der har en kalender udformet som et slot. I Tersløse Kirke på Sjælland har man nu for sjette år i træk en levende julekalender med temaet Kristusbilleder. I Christianskirken i Fredericia bliver en del af alterudsmykningens mosaik, der illustrerer forskellige bibeltekster blandt andet fortællingen om Abraham og Isak, hver dag afsløret og ledsaget af en personlig tolkning af forskellige mennesker.
"Vi lægger vægt på, at almindelige mennesker skal sætte ord på Bibelen, og dertil er dette arrangement velegnet," siger sognepræst i Christianskirken Eva Jerg.
Ifølge Foreningen af Sognemedhjælpere, der er organisation for de af kirkens medarbejdere, som ofte er engageret i de kreative tiltag, er det en tendens, hvor kirkerne året igennem forøger at finde anledninger til at få folk i kirke.
"Tidligere har vi set initiativer som babysalmesang og spaghettigudstjenester. Nu er det så julekalendere, som vi ved, at folk i forvejen bruger, hvor vi forsøger at give det et kirkeligt præg," siger formand Esther Jensen.
anne.jensen@k.dk