Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Balkan og klezmer hitter til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Balkan og klezmer hitter

Kommenter Hold mig opdateret

SE VIDEO Der har siden midten af 2000'erne været en stor interesse for den rige folkemusikarv fra Balkan-regionen og den jødiske musiktradition klezmer

Unge danske musikere fravælger pop- og rockmusik og fortolker i stedet østeuropæiske folketraditioner. Det gælder for eksempel klezmerbandet Mames Babegenush, som har stor succes.

"Rytmerne kan alle forholde sig til. Der er noget manisk og energisk over genren, og så noget melankolsk og tragisk samtidig. Begge følelser er til stede hele tiden. Man kan fornemme folkeånden," siger saxofonist Lukas Rande fra bandet.

Den østeuropæiske folkemusik er tidligere blevet udforsket af danskere som foredragsholder og musiker Peter Bastian i grupperne Balkan Trioen og Bazaar, men nu er genren blevet populær og ligefrem mainstream. I dag figurerer danske og udenlandske Balkan- og klezmerorkestre fast på koncertprogrammer og festivaler, og musikskoler har inddraget genren i undervisningen. Det gælder for eksempel Testrup Højskole.

"Vores ører trænger til krydderier. Der er toner og takter, som ikke er at finde i vestlig musik. Det er enormt fascinerende, og så er det god dansemusik. Folk er efterhånden trætte af den elektroniske musik på diskotekerne og vil have rigtige instrumenter," siger musikunderviser Torben Krogshede, som har undervist i østeuropæiske toner i tre år.

Annonce
Interessen for østeuropæiske rytmer skaber ifølge ham en større åbenhed over for den nordiske folkemusik. Det genkender Ditte Fromseier, koordinator for folkemusiklinjen på Syddansk Musikkonservatorium.

"Det er tydeligt, at flere unge går til koncerter med Balkan- eller klezmerorkestre og tidligt får en interesse, og det opkvalificerer ansøgerne til uddannelsen i nordisk folkemusik," siger Ditte Froms-eier, som har flere studerende, der specialiserer sig i østeuropæisk musik og ofte inviterer gæstelærere fra Bulgarien og fra klezmerbands.

SE OGSÅ: Hjemmeside for Mames Babegenush
krasnik@k.dk

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​