Jannie Schjødt Kold |
14. december 2010
Modne mennesker skriver bøger som aldrig før. Mange betaler selv for at få deres bøger udgivet på små forlag, og samtidig vokser Forfatterforeningens seniorgruppe
Stadig flere i den pensionsmodne alder går til tasterne for at skrive bøger.
Det mærker de blandt andet ved det århusianske forlag Siesta, der har specialiseret sig i at udgive forfatternes hjerteprojekter mod egenbetaling.
"Stadig flere af vores forfattere er over 65 år. I år er 10 af vores 18 titler udgivet af forfattere over 65 år," fortæller forlagsdirektør Sten Petersen, der husker, at det for bare et år siden var omvendt.
Forlaget udgiver en blanding af skønlitteratur, fagbøger og bøger om særinteresser – eksempelvis har forlaget inden for det seneste år udgivet en fotobog om chimpanser i Københavns Zoo, som en 89-årig kvinde har tegnet og skrevet om gennem en årrække. En samfundskritisk debatbog med holdninger, der har været opsparet meget længe, er et andet eksempel på en typisk seniorudgivelse.
Ældres skrivelyst mærkes også tydeligt hos Book on Demand - et print selv-forlag – hvor man hjemmefra og på nettet kan designe sin bog, hvis man ikke ønsker en redaktør ind over.
"Vi har udgivere i alle aldre, men der er ingen tvivl om, at print selv-konceptet passer rigtig godt til de mange modne forfattere, der for en stor dels vedkommende udgiver deres erindringer hos os," fortæller ansvarlig for Book on Demand i Danmark Lisbeth Jensen og tilføjer, at deres ældste forfatter er 93 år og lige nu skriver på sin tredje bog.
Bøgerne printes i et lille oplag og kommer direkte hjem til forfatterens bopæl til personlig distribution. Samtidigt sendes der et pligteksemplar til Det Kongelige Bibliotek. På den måde skulle ens eftermæle være sikret - skriftligt.
"Når det kommer til erindringer, handler det om at få sin livshistorie givet videre til en lidt bredere kreds end blot ens allernærmeste familie, som man måske har fortalt historien til mundligt," siger Lisbeth Jensen.
Også Forfatterforeningens seniorgruppe, der tæller 45 skrivende forfattere mellem 65 og 90 år, har oplevet en medlemsfremgang over de seneste tre år.
"Vi har fået 10 nye medlemmer, og i vores branche er det en hel del," fortæller formand for seniorgruppen Hanne Bistrup, 67 år, der selv debuterede som 60-årig og siden har udgivet otte fagbøger, en roman og en digtsamling på flere forskellige forlag.
Væksten i antallet af seniorforfattere skyldes ifølge Hanne Bistrup, at det er en stor årgang, der bliver ældre nu, kombineret med at den ældre del af befolkningen holder sig selv mere aktive og friske både fysisk og mentalt.
Hos de mere klassiske forlag som Gads Forlag og Rosinante genkender de ikke tendensen, men deler opfattelsen af, at flere modne forfattere får deres bøger udgivet på mindre forlag.
seniorliv@k.dk
FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad