Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Drukner kristendommen i tolerance? til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Drukner kristendommen i tolerance?

Spørgsmål for og imod homoseksuelle vielser har i lang tid givet anledning til debat.

- Colourbox

2 debatindlæg Hold mig opdateret

Hvis rummelighed bliver det styrende element i kirken, må det, som hindrer rummeligheden, nødvendigvis bekæmpes og dermed også nej-sigerne, skriver sognepræst Bjørn Ellerbek

DEN KIRKELIGE DEBAT om folkekirken og de homoseksuelle afslører nogle fundamentale misforhold i folkekirken, som det er nødvendigt at være opmærksom på, hvis ikke kirken på længere sigt skal miste sin identitet som en kristen kirke.

Det første forhold kunne vi kalde folkekirken og rummeligheden. Der er ikke tvivl om, at folkekirken er rummelig og endda meget rummelig, men er der også grænser for, hvor rummelig den kan være?

Dette spørgsmål er især blevet aktuelt i forbindelse med kirken og de homoseksuelle. Det, der for 20 år siden var utænkeligt, er blevet flertallets holdning i dag, og hvis denne udvikling fortsætter, er det ikke til at vide, hvordan fremtiden kommer til at se ud.

Nej-sigerne vil typisk hævde, at kirken er forpligtet på bibel og bekendelse, når det gælder gudstjenesteordninger, ritualer og velsignelseshandlinger. Kan Gud velsigne samlivet mellem to af samme køn?

Annonce
For at svare på det er det ikke nødvendigt at vide, hvad flertallet i kirken måtte mene, for det er ikke menneskers velsignelse, men Guds velsignelse, der spørges efter. Man må gå til de bibelske skrifter for at få et mandat til handlingen.

Hvis der ikke var nævnt noget om emnet, måtte man konstatere, at man ikke vidste noget og derfor heller ikke havde noget mandat til velsignelseshandlingen. Imidlertid er der både i Det Gamle Testamente og Det Nye Testamente en klar afvisning af homoseksuelt samliv, og dermed må man også sige nej til kirkelig velsignelse eller vielse af homoseksuelle og nej til de ritualer, der måtte følge med.

JA-SIGERNE VIL HÆVDE, at alle skal have samme rettigheder i folkekirken. Her er det ikke teologiske, men samfundsmæssige argumenter, der benyttes. Når vi går til de bibelske skrifter, føler man sig ikke forpligtet på de holdninger, man finder i forbindelse med homoseksuel praksis, da man ikke mener, at de er tidssvarende.

Det fremføres, at Gud er kærlighed, og at han derfor også har behag i kærligheden mellem to mennesker – også når det er to af samme køn. Ordet kærlighed bliver løsrevet fra sin bibelske kontekst og fyldt med det indhold, samfundet i dag har, for derefter at blive sat tilbage i teksten som argument for, at Gud har behag i homoseksuel praksis.

Med en sådan argumentation kan alt, hvad mennesker kalder kærlighed, modtage Guds velsignelse, det er kun fantasien, der sætter grænser. Det er næsten blevet trendsættende i folkekirken, at der skal være plads til alt og alle.

Hvis rummelighed bliver det styrende element i kirken, må det, som hindrer rummeligheden, nødvendigvis bekæmpes og dermed også nej-sigerne, men nej-sigerne holder sig blot til de styringsprincipper, som altid har været gældende for kirkens indre liv.

I vores postmoderne tid er der en tendens til at sætte spørgsmålstegn ved alle universelle sandheder, og det gælder også kirkens fundament.

Hvis man på den ene side nedbryder styringsprincipperne for kirkens indre liv, og på den anden side kæmper for størst mulig rummelighed og tolerance, så er det måske kun et spørgsmål om tid, før kirken har mistet sin kristne identitet.

Den kristne tro bliver udvandet, og kristendommen risikerer at drukne blandt andre holdninger og tilbud.

Bjørn Ellerbek,

sognepræst,

Steensens vej 5, Vejle
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

Kærlighed / tolerance

Christian Budde, publiceret d.20/12 13:58 (for 1 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Drukner kristendommen i tolerance?
Jesus er indbegrebet af kærlighed.
Men Jesus var absolut ikke tolerant. Han elskede det enkelte menneske; men han fordømte dette menneskes handlinger, hvis de var forkerte, og han forventede, at man angrede det, man gjorde forkert.
Hvad der er forkert, er så op til os at læse ud af Biblen, dvs. Jesu egne handlinger og ord - uden en masse fortolkninger og overfortolkninger.
Mange af Jesu ord og handlinger er tidløse: Han forsvarede de fattige, men ikke handlinger som f.eks. tyveri for at komme ud af fattigdom. De rige skal give til de fattige - af egen drift.
Der er i dette nogen naturlove, som Jesus er fortaler for. Hvis et samfund skal eksistere, er det nødvendigt, at alle får noget til livets opretholdelse, ellers uddør "underklassen", og der vil så opstå en ny underklasse, som så uddør ... - samfundet udsletter sig selv.
Hvis alle er homofile, vil samfundet også uddø (medmindre vi indfører "Brave New World" / syntetiserer skaberværket). Forplantningen er også en naturlov, som skal respekteres på lige fod med resten af Guds skaberværk.
Jesu kærlighed var en kærlighed til livet / hele Guds skaberværk og dets opretholdelse. Derfor kan ægteskabet mellem mand og kvinde - som opfyldelsen af Guds skaberværk - velsignes af kirken, homofili ikke.
I den rummelige folkekirke er alle mennesker velkomne. Ikke alle handlinger kan tolereres; men alle kan tilgives. Ingen står ved indgangen og kontrollerer, om du er kristen - eller din fortid. Tilgivelsen er noget af det mest centrale i kristendommen. Men angeren er en forudsætning for tilgivelsen.

I et vestjysk sogn kom en gang for år tilbage kirketjeneren forfærdet op til præsten før gudstjenesten og sagde: "Hr. Pastor, de bander nede i kirken, hvad skal jeg gøre?"
Præsten svarede: "Jamen så er det jo de rette mennesker, vi har fået fat i!"

Jesus kom til syndere, ikke for at "blåstemple" deres handlinger, men for at få dem til at angre dem, så de kunne få tilgivelse. De, der mente, at de allerede var frelste, kunne han kun prøve på at overbevise om, at også de var syndere. Når de erkendte det, var de også "inde i varmen".
De arrogante ikke-syndere, som var sig selv nok, var Jesu største "fjender".
Nogen gange skal man ikke prøve på at retfærdiggøre alle sine handlinger, men blot bøje hovedet og sige: "Det jeg gjorde, var forkert (jeg har syndet), tilgiv mig".
Del Link

Rummeligheden et begrænset!

Frede, publiceret d.23/12 00:00 (for 1 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Drukner kristendommen i tolerance?
En kvinde fortalte mig i et tog
at Sokrates og hans's af samme slags
drev homosexuellitet

Det havde hun læst i Homers skrifter
hun troede på den fortolkende romerske græker
ligesom på at H.C.Andersen var homosexuel

En gammel gammelførkristelig rase
der elskede med det samme køn
fordi køn ikke sætter grænser

Rummeligheden er for snæver
til at rumme de homosexuelle
fordi rummeligheden har grænser
Del Link

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​