Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Bibliotek har kasseret bøger i punktskrift til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Bibliotek har kasseret bøger i punktskrift

Emneord for denne artikel

frustration | staten | Bøger | flere | Handicappede | bibliotek
flexblock
Kommenter Hold mig opdateret

For fire år siden besluttede statens blindebibliotek, NOTA, at kassere 2000 bøger i punktskrift. Frustrationen over dette er stor i flere blindesammenslutninger. NOTA afviser kritikken

Før 2006 stod der 3400 - primært skønlitterære - værker i punktskrift på hylderne hos statens blindebibliotek, NOTA. I dag står der 1400. For omkring 2000 af NOTA's bøger var skrevet i en gammel punktskriftform, prikkerne på papiret var nedslidte, bøgerne optog en masse plads, og ikke alle var lige efterspurgte. Derfor så man ingen anden mulighed hos NOTA end at kassere dem.

Men blandt repræsentanterne for flere blindesammenslutninger, som Kristeligt Dagblad har talt med, ærgrer man sig i dag gevaldigt over NOTA's beslutning.

"Jeg mener helt grundlæggende, at det er forkasteligt. For vi har ikke andre steder at få vores bøger. Så jeg føler egentlig, at NOTA har svigtet os," siger Willy Egmose, tidligere formand for Det Danske Louis Braille Selskab – et selskab, der netop har fået sit navn efter den franske opfinder af punktskriftsystemet.

"Jeg fornemmer, at man ganske langsomt, men mere og mere overbevisende forsøger at ryste punktskrift af sig – baske sig fri af den. Man siger, at der findes meget få punktskriftbrugere, men på et tidspunkt opstår jo også spørgsmålet, om der ikke netop er få brugere, fordi vi ikke kan få fat i det, vi har brug for," siger Willy Egmose.

Annonce
Formand for Danmarks Blindehistoriske Selskab Hans Erik Olsen har samme opfattelse:

"Det er vigtigt, at vi værner om vores skriftsprog. Men her er tale om et problem, hvor punktskriften bliver nedprioriteret selv af vores egne. Jeg oplever, at man nedprioriterer punktskrift, fordi der er færre og færre, der kan læse det. Og jeg er desværre bange for, at der stort set ikke bliver produceret punktskrift om 25 år," siger han.

Man kan dog i dag bestille mange litterære værker hos NOTA som en elektronisk fil fra biblioteket, der enten kan printes på egen punktskriftprinter, blive læst op af en computerstemme eller blive printet og fremsendt af biblioteket. Derfor mener Kurt Nielsen, der er formand for Det Danske Punktskriftnævn, ikke, at punktskriften er truet af udryddelse. Men han er ikke desto mindre enig i kritikken af NOTA?s kassering.

"Det er selvfølgelig et problem, at man ikke kan bevare den tidligere produktion af punktskriftbøger. Og jeg kan naturligvis godt forstå frustrationen over ikke at kunne låne bøger, som man ved har været tilgængelige i punktskrift tidligere. Det er da klart frustrerende," siger han.

Hos NOTA bliver kritikken imidlertid purre afvist, idet man mener, at de nye digitale løsninger har givet landets blinde langt flere muligheder, end de havde før.

"Det er selvfølgelig ærgerligt, hvis der er røget et par titler, men der agerer vi altså som et almindeligt bibliotek, hvilket vil sige, at det, som er nedslidt, eller som vi oplever der ikke er meget interesse for, bliver kasseret. Vores sigte er, at vores brugere får stillet så meget til rådighed, som det er muligt inden for vores rammer på en hurtig og bekvem måde. Og det mener jeg, vi langt hen ad vejen er lykkedes med," siger NOTA's direktør, Michael Wright.

holtze@k.dk
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​