Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Kort om nye bøger om USA til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Kort om nye bøger om USA

Kristeligt Dagblads kulturredaktør Michael Bach Henriksen anmelder nye bøger fra USA.

-

Emneord for denne artikel

USA | kritik | Bøger | rejser | Los Angeles | miller
flexblock
Kommenter Hold mig opdateret

Anmeldelse af nye bøger af Henry Miller, Henrik List og James M. Cain

Henry Miller: Det airconditionerede mareridt

Den amerikanske forfatter Henry Miller er bedst kendt for sine i samtiden vovede bøger som "Krebsens vendekreds" og sit stormfulde forhold til franske Anaïs Nin, men han har også skrevet alle tiders mest USA-kritiske rejseberetning, der nu omsider udkommer på dansk med titlen "Det airconditionerede mareridt".

I 1940-1941 drog Miller fattig og planløst rundt i USA på en rejse, som han forgæves forsøgte at få fonde og forlag til at finansiere, og man kan måske ikke fortænke de bevilgende parter i at holde godt fast i dollarsedlerne, for projektet – at udstille USA's grænseløse meningsløshed og amerikanernes ufattelige dumhed – er måske ikke ligefrem bestsellermateriale. Men af sted kom Miller, og vi kan nu se, at hans rejse rundt i USA – fra øst til vest og ned i Syden – resulterede i et værk, der føjer sig ind i de klassiske rejseskildinger af USA "on the road" fra forfattere som Jack Kerouac, John Steinbeck og William Least Heat-Moon.

Annonce
Til forskel fra disse er Miller dog som antydet ikke venligt stemt over for sine landsmænd. Her er han i Cleveland, Ohio, og skriver om den gennemsnitlige amerikaner, som han ser ham: "Den tykke, forpustede 45-årige, helt igennem usexede mand med hængeansigt, er det største monument over tomheden, som USA har skabt." Men Millers hån blødes lidt op undervejs, og i Syden møder han originale og excentriske eksistenser, der har meldt sig ud af det airconditionerede helvede, som USA er blevet i moderne tid, hvor "business" på samlebånd er Gud, og krigerisk retorik gennemsyrer samfundet. Mener altså Miller. Men i Syden findes de ægte værdier endnu, her er landskabet uudforsket, og her råder indianernes oprindelige religion i klipperne og hvisker til mennesket om sfærer og livsformer, der unddrager sig materialismen.

Det er højst velkomment, at Millers fræsende USA-kritik og hans lige så enfoldige Syd-romantisering nu findes på dansk, for dermed mindes vi om, hvis nogen ellers skulle være i tvivl, at Miller er mere end bøger om sex, og at USA er mere end kapitalisme og krig.

Henry Miller: Det airconditionerede mareridt. Oversat af Torben Jahnsen. 334 sider. 288 kroner. Multivers.


Herik List: Scener fra Sunset Boulevard

Nyt om USA finder vi også i en anden Henrys rejsebog fra vestkysten, nemlig Henrik List og "Scener fra Sunset Boulevard". List er kulturjournalist og har i årevis besøgt Los Angeles cirka hvert andet år for at interviewe, skrive, lytte og være. I bogen "Los Angeles – non stop" fra 1992 samlede han sine første indtryk af byen, men nu vender han tilbage til gerningsstedet og skriver i bedste gonzo-journalistiske stil dette såkaldte drive-in-essay om englenes by, hvor han frejdigt inddrager sig selv og alle sine venner fra L.A.'s musik-, kunst- og filmmiljø i en beretning, hvor det styrende princip er "hovedgaden" Sunset Boulevard. List "cruiser" i bogen helt konkret op og ned ad denne berømte strækning, og vi hører om alverdens berømte og berygtede steder langs den 40 kilometer lange boulevard, men lige så vigtigt bruger han striben som afsæt for en rejse ned i byens og Californiens mytologiske og kulørte kulturhistorie. Hvor de fleste danske kulturjournalister med USA-hang skriver om New York og til nød Washington D.C., skræver List over hele USA og lander på vestkysten, og som sådan er det en sjælden bog, der introducerer til en upåagtet side af amerikansk kultur. Om man orker at følge List på hele rejsen ned i L.A.'s under-verden og op i det disede solskin igen, er en smagssag, og hans interesse for aparte sider og manifestationer af L.A.'s kultur vil nok virke manisk på en gennemsnitlig kulturradikal feinschmecker, men man kan ikke tage begejstringen og belæstheden fra ham, og hans sproglige billeder – L.A. er som at surfe på overfladen af uendeligheden, skriver han blandt andet – er guf for forestillingsevnen. Og rejselysten.

Henrik List: Scener fra Sunset Boulevard. 388 sider. 299 kroner. Tiderne Skifter.


James M. Cain: Dobbelt dækning

Vi bliver i Los Angeles og omegn, for hårdkogte krimier er jo et af Californiens store bidrag til kulturhistorien, og vil man have den ægte vare, er det lille forlag Rosenkilde nu klar med en klassiker: James M. Cains roman "Dobbelt dækning" fra 1936. Den blev filmatiseret som "Kvinden uden samvittighed" af Billy Wilder med manuskript af Raymond Chandler, en klassiker, der indvarslede noir-filmens storhedsperiode. Romanen handler om forsikringssvindel, farlig kærlighed og mangel på moral. Walter Huff er romanens fortæller og forsikringsagent, og han vil egentlig bare sælge en bilforsikring til en californisk rigmand, men han kommer hurtigt under vejr med, at mandens indtagende hustru, Phyllis, ønsker husbonden død og har blikket stift rettet mod forsikringspræmien. Titlen henviser til, at Mr. Nirdlinger, som han hedder, skal bringes af dage i en togulykke, der udløser dobbelt dækning. Helt efter planen går det naturligvis ikke, for Nirdlinger er ikke så nemt et offer som antaget. Man kan af indlysende grunde mærke, at bogen ikke er skrevet i dag, men der er nu alligevel noget nutidigt ved Huffs tone, der giver mindelser om Colin Harrisons noir-krimier fra New York.

James M. Cain: Dobbelt dækning. Oversat af Jan Bredsdorff, revideret af Mogens Wenzel Andreasen. 148 sider. 249 kroner. Rosenkilde.

bach@k.dk
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2 | 3

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Humor om mænds drømme

Teologien er den røde tråd

Den spanske garrotte på Djursland

Det er en lyst at vandre

Jeg er en orm i mit eget æble

De vilde syner med den store betydning i kulturhistorien

Status over et digterliv

Hauges vidde og prægnans

Se filmen, læs Austen

Kødets lyst uden sjælens ubodelige ensomhed

Livet begynder hele tiden på ny

På vinger med verdenslitteraturen

Ansigt til ansigt

Tysk litteratur når den er bedst

I oplysningens ånd

En mand og et land uden retning

Maraton og midtvejskrise

For krigsinteresserede

Klar tale om det menneskeskabte

Småt er godt

Det guddommelige lys fra den danske salmeskat

Et modigt opråb

Teologiens Pippi Langstrømpe

Lyrisk rollemodel

Kvinder under besættelsen

En families sandheder og løgne

De uendelige historier

At holde tidens tyranni tilbage

Tiden er et tæskehold

Bønnen, der omspænder verden

Hvis mennesket var en læsemaskine

Historien i historien

USA er en nation af kættere

Tryk og tilpasning

Et goldt forsvar for friheden

Tolv halve fra danske udkanter

Alle gode gange tre

Litterære portrætter med dybde

Et erindringskar i en verden af glemsel

Man sku’ altid bo på landet

Livet under nazismens og kommunismens terror

Opgør med en traumatisk barndom

Journalistik og kærlighed

Syndefaldet og en nyvasket Fiat Punto

Livsløgne på fransk

Et personligt blik på 2500 års historie

Klippen er en elefant

Med sproget i sin magt

Film og bog i ét

Billeder af et land i krig

Ensom blandt mennesker

Man må selv ud at skrabe knæene

Hvem byggede egentlig Guds huse?

Troens rolle i et verdsligt samfund

Til te hos den gamle major

De raske og riget

Nysgerrighed efter sammenhænge

Efter ham er alt anderledes

Afhængig af andre

Et venskabs udvikling og afvikling

Berlin i 100 års fremkaldervæske

Humor og kynisme i den amerikanske virkelighed

Romanens universelle fascination

Med aldrig svigtende blik for de svageste

Venner under Reformationen

Kort om nye børnebøger

Livet er en sygdom

Breve, der forpligter nutiden

Det dekadente kunstnerliv

Mesterlig hverdagslyrik

Udkant med overskud

Passion i en mandeverden

Frygt er fryd i forklædning

Der mangler selvkritik og redigering

Gentagelse uden fortilfælde

Et langt liv med romaner

Amerika-rejse ender på en blind vej

Sulten efter livet

Fantastisk litterær svimmelhed på dansk

Med advokat på rundrejse i sharialove

Guide til Bibelens geografi

Den frafaldne

Drømmen om det perfekte liv

Når det ikke er så yndigt at følges ad

Original skæbne-roman

Al tid er overtid

Sort med nuancer

En religiøs ateist

Sangglæde og indre frihed

Sådan var det på Utøya

Mendelsohns metode

Jeg ved en lærkerede

Mennesket befriet fra sin psyke

Mellem kvaksalvere og bartskærere

Noter til glemmebogen

Den moralske overklasse

Efterminder

Lidt om Rom og kunst

Dannelsen ned fra loftet

Et godt øje

Karrieren som raseri

En knyttet næve i regnbuelandet

Islam belyst forfra

Gensyn med ragnarok

Den gamle forfatter og barnet

Underet i Evighedsfjorden

Depression i Helsinki

Sorgens sprog

Leningrad – fra liv til lighus

Misbrug omsat til sprog

Religion i globaliseringens tidsalder

Bibelen! Med udråbstegn!!!

Vi skal jo leve – eller skal vi?

Den slagne tager til genmæle

Ny bog giver indblik i den nationalkonservative selvforståelse

Krigen i Nordjylland

En bekendelse

Vidnesbyrd fra en hård barndom

Ualmindeligt godt på vej

Arabiske kampdage

flexblock
flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​