Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Rapport: Danmark er verdens kræfthovedstad til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Rapport: Danmark er verdens kræfthovedstad

Ny rapport slår fast, at Danmark er det land i verden med flest tilfælde af kræft.

- Stock.xchng

Kommenter Hold mig opdateret

Danmark topper listen over lande med flest kræftsyge, viser ny WHO-rapport. Årsagen er rygning og alkohol

Danskerne er det folkefærd i verden, som har størst risiko for at udvikle kræft, viser en ny rapport fra Verdenssundhedsorganisationen WHO.

Ifølge rapporten, der er udarbejdet af forskere fra World Cancer Research Fund, bliver 326 danskere ud af 100.000 hvert år ramt af kræft - og det er flere end noget andet land i verden.

Hans Henrik Storm, som er forebyggelses- og dokumentationschef i Kræftens Bekæmpelse, har ikke læst den nye rapport. Men han erkender, at kræftforekomsten i Danmark er høj.

- Vi har jo haft en stærkt rygende befolkning indtil for ganske nylig, og det skal vi altså betale for nogle år endnu. I det hele taget har vi et regulært vestligt mønster, og derfor skal vi også arbejde seriøst med vores kræftplaner og andre tiltag, siger Hans Henrik Storm til Ritzau.

Annonce
Professor Martin Wiseman, som er en af forskerne bag rapporten, siger, at Danmarks kedelige topplacering først og fremmest skyldes for meget alkohol og rygning og for lidt motion.

- Vi ved, at folk i højindkomstlande er mere tilbøjelige til at være overvægtige, drikke meget alkohol og være inaktive, siger Martin Wiseman til den britiske avis The Telegraph.

Han erkender dog, at den uheldige danske førsteplads også kan hænge sammen med, at lægerne er gode til at diagnosticere sygdommen.

Men det ændrer ikke på, at usædvanligt mange danske kvinder er storrygere, hvilket også placerer Danmark på en andenplads, hvis man ser særskilt på antallet af årlige brystkræfttilfælde.

Professor Wiseman understreger dog, at det langt fra er umuligt at vende udviklingen.

- De høje incidensrater i Storbritannien, Danmark og andre højindkomstlande er ikke uundgåelige, og ændringer i folks livsstil kan gøre en stor forskel i forhold til risikoen for at udvikle kræft, siger Martin Wiseman.

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​