Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen E-mail oprører muslimer til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

E-mail oprører muslimer

Kommenter Hold mig opdateret

Muslimer i USA kræver universitetsprofessor irettesat for en e-mail, hvor han fordømmer protester imod Muhammedtegningerne og beder muslimske studerende om at rejse hjem, hvis de ikke kan lide "Vestens værdier"

Konflikten om satiretegningerne af profeten Muhammed er blusset op på ny i USA, hvor landets største største muslimske borgerrettighedsgruppe, The Council on American-Islamic Relations, CAIR, har klaget til ledelsen på Michigan State University over en e-mail sendt fra en af universitetets professorer til en muslimsk studenterorganisation.

I e-mailen kritiserer Indrek Wichman, der underviser i ingeniørvidenskab, de studerendes "barnlige" demonstration mod Muhammedtegningerne og fremsætter en lang liste af anklager mod islam.

– Jeg er krænket ikke over tegningerne, men over mere jordnære ting som halshugninger af civile, angreb på offentlige bygninger, selvmordsangreb, mord på katolske præster, afbrændinger af kristne kirker, den fortsatte forfølgelse af koptiske kristne i Egypten, påtvingelsen af sharialov på ikke-muslimer, mord på filminstruktører i Holland og plyndringer i Paris, Frankrig, skriver han blandt andet.

Wichman kalder desuden muslimer "brutale og uciviliserede" og beder muslimske studerende om at rejse hjem til deres forfædres lande, hvis de ikke bryder sig om Vestens værdier.

Annonce
– Jeg håber for Guds skyld, at de fleste af jer vælger den mulighed, skriver han.

E-mailen stammer fra februar, men konflikten er først kommet frem i offentligheden i denne uge, efter at CAIR udsendte en erklæring, hvori organisationen opfordrer universitetet til at iværksætte en formel undersøgelse af sagen.

– Universitetet må tage de passende disciplinære skridt i denne sag gennem sine handlinger at vise, at anti-muslimsk fordomsfuldhed ikke vil blive tolereret, siger Dawud Walid, direktør for CAIR i delstaten Michigan.

Universitetsledelsen forsvarer Indrek Wichmans ret til ytringsfrihed og har indtil videre afvist at straffe ham.

Indrek Wichman selv siger til nyhedsbureauet Reuters, at han ærgrer sig over det store ståhej, hans e-mail har skabt, og insisterer på, at han blot ønskede at forsvare retten til fri tale.

– Det er ikke et kampråb for massedeportation eller selvtægt. Jeg sætter bare ytringsfriheden og retten til at sige, hvad du mener, meget højt, siger han.

Muhammed-tegningerne har tidligere ført til kontroverser på andre amerikanske universiteter. En række studenteraviser har bragt Jyllands-Postens tegninger eller egenproducerede satiretegninger i protest over de amerikanske mediers manglende vilje til at trykke tegningerne. I mindst ét tilfælde er en redaktør på en universitetspublikation, blevet fyret for sit redaktionelle valg.

nyholm@kristeligt-dagblad.dk
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​