Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Bøller og blåbær til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Bøller og blåbær

Blåbær

- Joerg Beuge/Colourbox.com

Emneord for denne artikel

blomster | sang | Fyn | Mads Hansen | bøller | bølle | Bøllemosen | bøllesjakket
flexblock
Kommenter Hold mig opdateret

Bøller er nemlig det vistnok, især lidt ældre, danske fællesnavn for en række arter af buske, der hører til slægten Vaccinium, som både kan være løvfældende og stedsegrønne, og som omfatter tyttebær og blåbær og tilhører lyngfamilien

Hans Brohave og hans familie på Sydfyn har diskuteret, hvad i al verden det er for nogle bøller, der snakker i Mads Hansens dejlige sang, "Opvaavni", der er skrevet i 1870 på syngende fynsk dialekt. Sangen, der indledes med: "Fo' ajle di små blomster dæ' dov æ' te' i år", rummer en jublende hyldest til de spirende, folkelige kræfter og til det fynske forår, så hvad skal bøller dog her?

Det hedder sådan hos Mads Hansen: "da æ' de', som bøllerne ku' snakke", og Brohave har overvejet, om det kunne være et dialekt- udtryk for frøer? Men nej, det er ikke frøer, det er faktisk ikke engang dialekt.

I dag fylder en bestemt betydning af ordet bøller en del i sproget, hvor det kan betegne rå og voldelige personer ligesom lømler, skønt Folketinget dog endnu ikke har udstedt bøllepakker.

På Langeland er der imidlertid en helt anden slags bøller, for som det hedder i et gammelt mundheld fra de kanter, så har (havde) Langeland 15 bøller og 15 møller og 15 kirkesogne. Her betyder bølle som i Tullebølle, og ligesom bøl i Dybbøl, et lille hus, og ordet bolig er afledt af samme rod. Ordet eller endelsen bøl eller bølle er nemlig beslægtet med bol og stammer fra oldnordisk ból, der genfindes på alle nordiske sprog som eksempelvis i norsk Lysebú. En bølle kan altså være et lille hus og endda en helt landsby.

Annonce
Et fingerbøl er såmænd på samme hånd, om jeg så må sige, for det betyder egentlig fingerens lille hus, hvor den kan beskytte sig mod nålens onde terror.

Vi er dog ikke kommet nærmere Mads Hansens opvågnende og snakkende bøller endnu.

Her skal vi over i en helt anden del af sprogfloraen. Bøller er nemlig det vistnok, især lidt ældre, danske fællesnavn for en række arter af buske, der hører til slægten Vaccinium, som både kan være løvfældende og stedsegrønne, og som omfatter tyttebær og blåbær og tilhører lyngfamilien. Oprindelsen til dette ord er ukendt, men bærrene er velsmagende!

Det er altså sådanne bøller, Mads Hansen synes, han kan høre snakke, og det skal nok passe, for det er også min erfaring, at rodfæstede fynboer ikke kan holde mund.

Er der nogen forbindelse mellem bisser og bøller inde på byernes asfalt og så disse beskedne bøller ude i de danske moseområder, altså bortset fra at begge parter kan virke lidt sure? Svaret må blive et formentlig overraskende ja. Der er i høj grad en forbindelse.

Ordet bølle i betydningen bisse blev nemlig dannet i 1885, da en flok unge mennesker gjorde sig stærkt bemærket ved lømmelstreger. Disse rødder havde søndagstilholdssted i Bøllemosen ved København, der havde navn efter de nævnte planter, og derfor kaldte de sig selv for bøllesjakket.

Forstavelsen bølle gled altså ind i sproget som betegnelsen for sådan nogle lømler, og det er faktisk første gang, bøller blev til bøller i den moderne betydning. Fra blåbær til lømler! Så man kan roligt tale om kønne planter, ikke? Og ret langt fra det håb, Mads Hansen så vågne op.

sprog@k.dk
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock
flexblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​