Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Homoseksuelle deler kirken midt over til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Homoseksuelle deler kirken midt over

Folkekirken er delt midt over i spørgsmålet om, hvorvidt registreret partnerskab skal kunne indgås ved en kirkelig handling

- Colourbox.com

4 debatindlæg Hold mig opdateret

Høringssvar viser, at Folkekirken er delt midt over i spørgsmålet om registreret partnerskab i kirken

Fem biskopper siger ja, og fem siger nej.

Og når man spørger præsterne og menighedsrådene, om homoseksuelle skal kunne indgå partnerskab ved en juridisk gyldig kirkelig handling, så er meningerne også delt lige over.

Det fremgår af et notat fra Kirkeministeriet, som har gennemgået høringssvarene til en udvalgsrapport om folkekirken og registreret partnerskab. Rapporten blev sendt ud i september 2010.

Blandt høringssvarene fra præster og provster er der et lille flertal for, at homoseksuelle kan indgå registreret partnerskab i kirken. 101 siger ja, mens 89 er imod. 40 af de 101 ser gerne, at ægteskab og partnerskab bliver helt ligestillet blandt andet ved, at der indføres et fælles kønsneutralt vielsesritual.

Annonce
Menighedsrådene og provstiudvalgene ser en anelse mere konservativt på sagen. I hvert fald er der i den gruppe flere høringssvar, der argumenterer imod en juridisk gyldig kirkelig handling for homoseksuelle end for. 128 af høringssvarene siger nej, og 115 siger ja.

Også seks stiftsråd har givet deres mening til kende i et høringssvar, heraf er de fem positive.

Hos de kirkelige organisationer er der derimod en overvægt af modstand mod et juridisk gyldigt ritual for homoseksuelle. Kun fire er for, mens 11 er imod.

Lægger man ovenstående sammen, vinder nej-siden med 234 mod 230.

De fem biskopper, der går ind for, at partnerskab skal kunne indgås ved en kirkelig handling er fra København, Roskilde, Aarhus, Haderslev og Ribe.

Kirkeministeriet har også modtaget 209 høringssvar fra borgere, heraf adskillige fra lokale afdelinger af Indre Mission og Luthersk Mission. Svarene er i alt underskrevet af 7672 personer. Et massivt flertal af borgernes høringssvar er imod idéen om indgåelse af partnerskab ved en kirkelig handling.

Høringssvarene har også taget stilling til kirkelig velsignelse af homoseksuelle par, og her er der klar overvægt af ja-svar. Dog ikke blandt de 209 borgersvar.

/ritzau/

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

Død stød til folkekirken, som en kristen institusion

Thomas, publiceret d.01/02 21:27 (for 1 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Homoseksuelle deler kirken midt over
Hvis dette bliver vedtaget kan jeg ikke se meningen med folkekirken længere... Jeg kan virkelig ikke i min vildeste fantasi forstille mig, hvordan så mange teolog uddannet mennesker kan gå ind for dette. Den danske kirke er protetantisk, og som Luther sagde skal alt hvad Kirken står for være i overenstemmelse med Biblen, som er meget klar på netop dette punkt. Jeg anderkender at to mænd kan elske hinanden, men derfra til at vie dem i kirken er der godt nok langt... Det er i sådan nogle situationer som denne at den protestantiske kirke kunne have godt af et overhoved. For at sige hertil og ikke længere, for nu er jeres fortolkning af Biblen godt nok kommet for langt ud.
Del Link

Sv. Død stød til folkekirken, som en kristen institusion

Peer Aagaard, publiceret d.01/02 22:16 (for 1 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Homoseksuelle deler kirken midt over
Vær rolig Thomas. Du får garanteret lov til at beholde din homofri Folkekirke. Som homoseksuel oplever man det nemlig sådan: Indre Mission og deres proselytter har i årevis fuldkommen uhindret fået lov til at hælde den ene spand lort efter den anden ud over homoseksuelle "i den folkekirkelige rummeligheds navn". Deres modparter er en masse velmenende præster og biskopper, som ikke er spor homofobe, men som er påpasselige med ikke at sige det alt for højt - igen i "rummelighedens navn".

Bundlinjen er, at langt flertallet af kristne homoseksuelle forlængst er skredet fra den Folkekirke som i årtier ikke har haft balls nok til at bakke os op med andet end venlige nik. Utallige har efterhånden indset, at man sagtens kan være en god kristen, homoseksuel og stå udenfor den Folkekirke som nok kalder sig "rummelig", men hvor rummeligheden kun handler om, at der skal være plads til bigotte, altmodische idioter som hader kvindelige præster, bøsser og andre er anderledes end dem selv.

Så når en gang I endelig bliver enige med jer selv om at acceptere homoer, har den sidste homo forlængst forladt kirken. Så kan I hygge jer alene i selvfedhed over hvor rummelige I er.

Guds fred!
Del Link

Til Peer Aagaard

Thomas, publiceret d.02/02 20:29 (for 1 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Homoseksuelle deler kirken midt over
Jeg har ikke mere ret til Gud end dig. Du kan sagtens være et bedre menneske end mig.
Homoseksuelle skal altid være velkomne i kirken, jeg mener bare at, Kirken skal støtte op om Biblens ord, ligemeget, hvor kontroversielle de end kan lyde særligt i denne sekulære tid vi lever i.

had synden, elsk synderen
Del Link

Homoseksuelle deler kirken midt over

Jens Peter, publiceret d.07/02 17:40 (for 1 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Homoseksuelle deler kirken midt over
Hvor er det rigtigt Thomas. Der er ikke grundlag i bibelen for at homoseksuelle kan få en kirkelig velsignelse. Det præsterne vil gøre i sådan et tilfælde er at snyde og narre mennesker. At give sten for brød.
Jens
Del Link

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​