Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Universitet risikerer dårligt omdømme på grund af forskersag til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Universitet risikerer dårligt omdømme på grund af forskersag

Hjerneforskeren Milena Penkowa vakte også før anklagerne mod hende opmærksomhed i universitetsmiljøet. I en mandsdomineret forskerverden stak hun ud med sin feminine påklædning, stærkt optegnede makeup og hang til røde sportsvogne. Med hendes navn på nummerpladen. --

- Niels Ahlmann Olesen/Scanpix.

Fakta

sagen kort

2002: - Et bedømmelsesudvalg underkender Milena Penkowas doktordisputats.

- Nuværende...

Læs mere
flexblock

Emneord for denne artikel

universitet | københavn | omdømme | hjerneforsker
flexblock
2 debatindlæg Hold mig opdateret

Håndteringen af en usædvanlig sag om en berømt hjerneforskers mulige fusk rammer nu Københavns Universitet hårdt. Det vurderer flere i universitetsmiljøet

Et universitet får kun kortvarige ridser i lakken, hvis en forsker gribes i kreativ tilgang til forskningsresultater. Langt værre er det, hvis universitetet trækker sagen i langdrag og lægger låg på. Og den er netop helt gal med Københavns Universitets (KU) håndtering af sagen om den tidligere hyldede hjerneforsker Milena Penkowa, der mistænkes for dels at have fiflet med forskningsresultater og dels at lade forskningsmidler gå til privat forbrug.

Det mener blandt andre professor ved KU Elisabeth Bock, der var en af de første til at råbe vagt i gevær i sagen og som har været med til at underskrive en erklæring, der kræver sagen undersøgt til bunds.

Efter flere måneders medieomtale af sagen, der stammer tilbage fra 2002, valgte Københavns Universitet i torsdags at melde forskeren til politiet. Men den udvikling og de seneste oplysninger i sagen hjælper ikke på KU?s fremtræden. Tværtimod.

"Ja, det gør det værre. Men det, man vidste i 2003, burde have været nok til allerede dengang at sætte den nu kommende undersøgelse i gang," siger Elisabeth Bock.

Annonce
"Alle universiteter kan have folk, der svindler, det kan man ikke forhindre. Det, et universitet måles på, er håndteringen. Og det er det, der er så trist og problematisk i denne sag," siger hun.

Sagen er i sit konkrete omfang og karakter ganske usædvanlig i det danske universitetsmiljø. Men sager om videnskabelig uredelighed er i sig selv ikke et særsyn. Inden for de seneste seks år er fire danske forskere blevet dømt uredelige. Men langt flere indberettes og undersøges, da kun syv procent af de indklagede forskere stemples som uredelige. Det forklarer professor i retsvidenskab på Aarhus Universitet og medforfatter til bogen "Plagiering og anden videnskabelig uredelighed" Ellen Margrethe Basse.

Udvalgene Vedrørende Videnskabelig Uredelighed (UVVU), der undersøger indklagede sager, har nemlig mest af alt funktion af at beskytte de anklagede forskere. Hun understreger også, at det helt klart er Københavns Universitets opgave at sikre offentlighedens tillid til forskningen. Det står simpelthen i loven.

Og derfor kan universiteter på egen hånd også gøre andet i sager, hvor UVVU frikender en forsker, forklarer hun og henviser til en sag ved Aarhus Universitet fra 2007.

Her blev forskeren Helmuth Nyborg først fritstillet uden en afgørelse fra UVVU, da universitetet fandt hans forskning imod god videnskabelig skik. Siden blev det dog omgjort til en meget alvorlig irettesættelse, men den blev ikke ændret, da UVVU efterfølgende frikendte forskeren.

"Aarhus Universitet vurderede uafhængigt af UVVU?s vurdering, at man ikke ville have det siddende på sig. For hvis der er noget, der skader et universitets integritet, så er det videnskabelig uredelighed og dårlig behandling af det," siger hun.

Bestyrelsesformand for Københavns Universitet Nils Strandberg Pedersen udtrykker dog fortsat stor tiltro til rektor Ralf Hemmingsen.

"Vi bakker op om håndteringen. Universitetet har ikke kunnet gøre det anderledes, man var jo udsat for en bedrager," siger han.

dalsgaard@k.dk
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

Indre moral

Torben, publiceret d.05/02 11:43 (for 1 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Universitet risikerer dårligt omdømme på grund af forskersag
Det vil være for omfattende at beskrive mine egne erfaringer med "det offentlige system" - men fornemmer indenfor alle områder at mange offentlige anstalter og institutioner er blevet selvforherligende "kongedømmer" - som ved kritik, nærmest kun har fornærmende reaktion og lad skuldertræk tilovers.

Samme adfærd som på Kbh. Universitet havde Aalborg Universitet, som åbenbart ikke havde tænkt sig at gøre væsentlig ud af at undervisere bruger universitets lokaliteter til S/M spanking rum.

Prøv at forestille sig - at der hos A.P Møller eller Novo Nordisk - fandt sexuelle sadistiske ceremonier sted i kælderen eller der blev fusket med forskningsresultaterne - Tror vedkommende var blevet sparket ud af virksomheden med 2 sekunders varsel.

Intentionen, ønsket om at gøre en forskel, høj moral - og fornemmelsen om at en offentlig anstalt er til for at tjene "folket" og samfundet - er på laveste tænkelige niveau - mange steder.

Forhåbentlig får den kommende Europæiske stor-krise - ryddet lidt op i det også.
Del Link

Offentlige institutioner er blevet små ' kongedømmer'

Iben, publiceret d.06/02 09:59 (for 1 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Universitet risikerer dårligt omdømme på grund af forskersag
Torben, jeg er fuldstændig enig!
Del Link

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​