Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen DR og kristendommen til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

DR og kristendommen

10 debatindlæg Hold mig opdateret

Selvfølgelig skal DR forpligtes til at dække den kristne arv

Hvor er det godt, at Danmarks Radio nu forpligtes helt konkret til at dække den kristne kulturarv. Det har den store public service-gigant altid været. Forpligtelsen har været underforstået, og altid varer ikke ved. Derfor er det vigtigt at få understreget, at netop kristendommen er så vigtig en del af kulturarven.

Kulten er også sprogligt set en del af kernen i kulturen, men fordi mange danskere, herunder også DR-ansatte, i stigende grad lever uden historisk bevidsthed og med en både fordomsfuld og indskrænket viden om kristendommens aftryk i kultur og arv, er det vigtigt at få understreget, at netop dén skal DR formidle som en del af sin public service-forpligtelse.

I den netop vedtagne public service-kontrakt, som indgås mellem kulturministeren og DR, hvilket i praksis vil sige den til enhver tid siddende regering og DR, hedder det som noget nyt, at "DR skal lægge særlig vægt på sin rolle som initiativtager og formidler af dansk kunst og kultur og den danske kulturarv, herunder den kristne kulturarv." Det indebærer blandt andet, at DR skal dække morgenandagten og de kristne højtider.

Annonce
Det siger unægtelig noget om tidens herskende multikulti-ånd, at det skulle være nødvendigt at understrege, at kristendommen er en vægtig del af dansk historie og landets åndelige arv. Den nye lille tilføjelse "herunder den kristne kulturarv" er et nødvendigt bolværk imod den sekularistiske tænkning, der lyver kristendommens betydning ind til ingenting.

Derfor er det dybest set også trist, at det er nødvendigt for politikerne at understrege danskernes historiske forankring. Det nye tiltag er ikke – som det i går blev udlagt i dagbladet Information af de mest forbenede ateister – et forsøg på at tage alle danskere som gidsler i et kristent, nationalistisk projekt. Det er derimod en nødvendig understregning af, at DR ikke kan komme uden om formidlingen af dansk historie og dansk kultur uden at have kristendommen med. Det er en måde at sikre på, at DR ikke glemmer, fortrænger eller fortier kristendommen. I mediesammenhæng er det ofte minoriteten og undtagelsen, der har den journalistiske bevågenhed. DR tvinges ind i et historisk hovedspor med krav om at dække både de historiske aftryk og nutidens betydning af den religion, som de fleste danskere tilhører.

Det er grænsende til patetisk, at SF og Socialdemokraterne tænker så forstenet og gammeldags, at de straks bebuder, at DR's forpligtelse til at dække den kristne arv skal ophæves, når de en dag får magten. De mener, at det udelukker dækningen af andre religioner at understrege behovet for at bevidstgøre danskerne om deres eget udgangspunkt. Intet er mere forkert. Det er et af tidens store paradokser, at venstrefløjens traditionelle religionsafvisning og den stedmoderlige behandling, som folkeskolen igennem årene er kommet til at give kristendoms- og religionsfaget, i dag betyder, at danskernes uvidenhed om religion og tro er en af de reelle forhindringer for ordentlig integration af især muslimske indvandrere. Tolerance over for fremmede fordrer, at man selv er rodfæstet og kender til egne værdier. Også derfor er det indlysende rigtigt, at DR skal hjælpe danskere til større viden, indsigt og forståelse, når det gælder kristendommens betydning for dansk kultur.
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

DR og kristendommen

Nederby Jessen, publiceret d.09/02 09:53 (for 1 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: DR og kristendommen
Kristendommen er en vægtig del af dansk historie og landets åndelige arv. Derfor er det også helt ok, at Danmarks Radio nu forpligtes helt konkret til at dække den kristne kulturarv.

Men det er samtidig betænkeligt, at S og SF straks melder ud, at hvis de kommer til magten ved det kommende valg, så skal denne aftale straks omgøres.

Oppositionen vil have morgensang og fadervor ud af skolen, have ændret faget kristendomskundskab til religion og vil nu også have kravet til Danmarks Radion om at dække den kristne kulturarv fjernet. Oppositionen presser desuden på med at få indført et vielsesritual for homoseksuelle i kirken.

Alt sammen noget, der burde få kristne til at indse nødvendigheden af at stemme på Kristendemokraterne ved det kommende folketingsvalg.

Bjarne Nederby Jessen
MF-kandidat for Kristendemokraterne
www.kd.dk/nederby
Del Link

Sv. DR og kristendommen

shansen4, publiceret d.09/02 11:59 (for 1 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: DR og kristendommen
Nederby Jessen skrev:
Kristendommen er en vægtig del af dansk historie og landets åndelige arv. Derfor er det også helt ok, at Danmarks Radio nu forpligtes helt konkret til at dække den kristne kulturarv.

Men det er samtidig betænkeligt, at S og SF straks melder ud, at hvis de kommer til magten ved det kommende valg, så skal denne aftale straks omgøres.

Oppositionen vil have morgensang og fadervor ud af skolen, have ændret faget kristendomskundskab til religion og vil nu også have kravet til Danmarks Radion om at dække den kristne kulturarv fjernet. Oppositionen presser desuden på med at få indført et vielsesritual for homoseksuelle i kirken.

Alt sammen noget, der burde få kristne til at indse nødvendigheden af at stemme på Kristendemokraterne ved det kommende folketingsvalg.

Bjarne Nederby Jessen
MF-kandidat for Kristendemokraterne
www.kd.dk/nederby


Kære Bjarne Nederby Jessen.
Har jeg forstået rigtigt, at du er ude af folkekirken, fordi du mener, at der ikke er frihed nok til din form for gudsdyrkelse. Du ønsker ikke en statskirke?!!
Hvorfor skal statsstyrede organisationer som DR, folkeskolen osv så tvinges til at levere kristendomsforkyndelse?

Er de kristne virkeligt så svage i deres argumentation og forkyndelse, at de kun kan klare sig med statsstøtte?

Jeg er meget, meget glad for de udsendelser, som DR sender, både DR-kirken, morgenandagten og andre udsendelser med religiøst indhold og oplysning.

Netop det sidste er også en vigtig opgave for medierne, når det drejer sig om andre religioner, hvor jeg og andre er alt for uvidende til at forstå forskellige handlinger.

Jeg finder det derfor slet ikke nødvendigt særligt at nævne kristendommen som en speciel del af dansk kultur. Hvis der er grøde i kristendommen, vil det automatisk tiltrække mediernes interesse. Kristendommen er jo som så meget andet også indført. Du ved selv hvordan.

De kristne må selv tage ansvar for deres sag, og den er vigtig.
Søren Hansen
Del Link

DR og kristendom

bjarnebinee, publiceret d.09/02 13:50 (for 1 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: DR og kristendommen
Søren Hansen spørger: "Er de kristne virkelig så svage i deres argumentation og forkyndelse, at de kun kan klare sig med statsstøtte?"

Det er da et interessant spørgsmål, svaret er bare ikke relevant i forhold til emnet "DR og kristendom"

Uanset om Søren Hansen kan lide det eller ej, så står der i grundlovens § 64, at "den evangelisklutherske kirke er den dansk folkekirke og understøttes som sådan af staten"

Søren Hansen! Du har derfor kun 2 muligheder. Find dig et andet land med en grundlov, du synes bedre om. Eller stem på et parti, der vil ændre grundloven netop på dette punkt!

Indtil dette sker, så gælder den nuværende grundlov både for Søren Hansen, Dr, Holger K. Nielsen og Mogens Jensen. Det vil sikkert komme bag på de 2 sidstnævnte.

Iøvrigt tak til Erik bjerager for en gtod og klar leder.
Del Link

Sv. DR og kristendommen

Heinrich R., publiceret d.09/02 14:01 (for 1 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: DR og kristendommen
shansen4 skrev:
Jeg finder det derfor slet ikke nødvendigt særligt at nævne kristendommen som en speciel del af dansk kultur.


Kristendom - både den katolske og siden den lutheranske - har præget dansk kultur i mere end tusinde år, og det er helt utænkeligt at det forhold ikke skulle afspejle sig i alle tænkelige sammenhænge, der handler om kultur, historie, ideer osv.

Det har det politiske diktat ikke ændret en tøddel ved. Andet, at det kristne nu politiseres (yderligere), hvilket uvægerligt vil medføre udbredt aversion i store dele af befolkningen, det ikke er på åndelig bølgelængde med DF's præsteskab og højrekristne politikere som Per Stig Møller, Birthe Rønn og Bertel Haarder.

Hvad der savnes, er hvad du efterlyser - lødige, seriøse, nøgterne, fagligt velfunderede udsendelser med religiøst indhold og navnligt oplysningsvirksomhed om samme. Det kunne politikerne passende havde ønsket blev styrket, nu da DR ikke selv har formået at løfte opgaven. I stedet valgte de det modsatte - indoktrinering fremfor oplysning.
Del Link

Sv. DR og kristendom

Heinrich R., publiceret d.09/02 14:12 (for 1 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: DR og kristendommen
bjarnebinee skrev:
Uanset om Søren Hansen kan lide det eller ej, så står der i grundlovens § 64, at "den evangelisklutherske kirke er den dansk folkekirke og understøttes som sådan af staten"


Det er nu i Grundlovens § 4, at det står.

Staten understøtter da også den danske folkekirke, på mange måder. Men i Grundloven står der intet om statens pligt til religiøs indoktrinering.

Derimod står der, at der er frihed for borgerne til at tilslutte sig de trossamfund de vil (§ 67), hvilket KD kandidat Bjarne Nederby Jessen personligt har gjort. Han har fravalgt Folkekirken.

Og der står, at borgerne ikke er pligtige til at bidrage til gudsdyrkelse, anden end deres egen (§ 68). Hvis DR's pålagte forkyndelsesvirksomhed financieres via kirkeskatten, er der næppe nogen der vil beklage sig over arrangementet.
Del Link

DR og kristendommen

shansen4, publiceret d.09/02 16:50 (for 1 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: DR og kristendommen
DR og kristendommen.
En leder, som jeg nærmest blev rystet over. Det er i forhold til angrebet på venstrefløjen og det forstenede Socialdemokrati, noget af det mest højredrejede, jeg længe har læst.
Første afsnit i lederen er jo netop sagen, men så kommer fordommene og uhyrlighederne i de næste afsnit. Det er jo nærmest ærekrænkende udtalelser om DR’s ansatte.
Selvfølgelig skal DR være en kulturformidler, men hvorfor skal netop kristendommen nævnes, uden at mange andre kulturområder nævnes, hvor der også er mange brugere.
Man skulle tro, at nogle af Lone Nørgaards spredehagl er landet i lederen. Den bliver et uhyggeligt udtryk for angsten for ateister og venstreorienterede, og vel også for, at andre religioner skulle få plads.
Jeg synes, at DR skal roses for DR-kirken, morgenandagten og andre udsendelser om religiøse forhold. Vi har meget at lære, og i stedet for at nedvurdere medarbejderne, burde de opmuntres til at gøre en ekstra indsats, så vi alle kan blive klogere på kulturer.
Der er ingen grund til at påkalde sig statsmagtens indblanding i den religiøse forkyndelse, som det gøres med henvisning til skole og TV.
Kirken skal kunne klare sig selv, ellers er medlemmerne ikke meget bevendt. Især, hvis det hele ender med en total adskillelse mellem stat og kirke, som så småt er på vej.
Jeg gå ud fra, at KD hylder ytringsfrihed og åndsfrihed, - også i DR - så denne leder skal læses med varsomhed. Men selvfølgelig skal vi alle – og KD - opfordre DR til at give os et forsvarligt varieret udbud af alle sider af religionerne.
Søren Hansen
Del Link

Sv. DR og kristendom

shansen4, publiceret d.09/02 17:02 (for 1 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: DR og kristendommen
bjarnebinee skrev:
Søren Hansen spørger: "Er de kristne virkelig så svage i deres argumentation og forkyndelse, at de kun kan klare sig med statsstøtte?"

Det er da et interessant spørgsmål, svaret er bare ikke relevant i forhold til emnet "DR og kristendom"

Uanset om Søren Hansen kan lide det eller ej, så står der i grundlovens § 64, at "den evangelisklutherske kirke er den dansk folkekirke og understøttes som sådan af staten"

Søren Hansen! Du har derfor kun 2 muligheder. Find dig et andet land med en grundlov, du synes bedre om. Eller stem på et parti, der vil ændre grundloven netop på dette punkt!

Indtil dette sker, så gælder den nuværende grundlov både for Søren Hansen, Dr, Holger K. Nielsen og Mogens Jensen. Det vil sikkert komme bag på de 2 sidstnævnte.

Iøvrigt tak til Erik bjerager for en gtod og klar leder.


Ja, der er jo noget forenklende og afklarende ved at have kategoriske meninger. Jeg har sådan set intet ønske om at ændre grundloven, men der er jo religiøse grupper, som er så bange for, at staten skal bestemme over kirken, at de melder sig ud af folkekirkens fællesskab. Det sker samtidig med, at de ønsker, at statsdrevne organisationer skal drives efter deres ønske. Det kan jeg ikke få til at hænge sammen.

Hvis disse omtalte - ofte kaldet kirkens højrefløj - bare passede deres forkyndelse, ville resten jo nok gå. Men noget tyder på, at de kun kan gå med staten som krykke.
Søren Hansen
Del Link

Sv. DR og kristendommen

shansen4, publiceret d.09/02 17:07 (for 1 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: DR og kristendommen
Heinrich R. skrev:
shansen4 skrev: Jeg finder det derfor slet ikke nødvendigt særligt at nævne kristendommen som en speciel del af dansk kultur.

Det har det politiske diktat ikke ændret en tøddel ved. Andet, at det kristne nu politiseres (yderligere), hvilket uvægerligt vil medføre udbredt aversion i store dele af befolkningen, det ikke er på åndelig bølgelængde med DF's præsteskab og højrekristne politikere som Per Stig Møller, Birthe Rønn og Bertel Haarder.

Hvad der savnes, er hvad du efterlyser - lødige, seriøse, nøgterne, fagligt velfunderede udsendelser med religiøst indhold og navnligt oplysningsvirksomhed om samme. Det kunne politikerne passende havde ønsket blev styrket, nu da DR ikke selv har formået at løfte opgaven. I stedet valgte de det modsatte - indoktrinering fremfor oplysning.


Det Søren mener er: Du har skrevet det Heinrich R. Risiko for øget aversion.
Søren Hansen
Del Link

DR og kristendommen

Jonas, publiceret d.09/02 22:30 (for 1 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: DR og kristendommen
Bjarne Nederby Jessen skrev
Alt sammen noget, der burde få kristne til at indse nødvendigheden af at stemme på Kristendemokraterne ved det kommende folketingsvalg.



Hvis partiet skal have en chance for at trække stemmer, så bør de værre kyniske nok til at gå ud og vælte VKO, meget gerne pga. deres pointsystem, hermed må chancen for at få de 2% eller mere ved næste valg værre til stede.
Del Link

DR og kristendommen

Heinrich R., publiceret d.10/02 16:37 (for 1 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: DR og kristendommen
Hvad der måske er langt mere interessant end Public Service kontraktens lille krølle om den kristne kultur og (fortsat) forkyndelse af samme, er at den hidtige tekst om at DR har en forpligtelse til at "fremme integrationen", er blevet sløjfet.

De alt andet end gode intentioner i det politiske diktat er tydelige...
Del Link

flexblock

Tidligere ledere

Til kamp for åndelig velfærd

Nej til Villy Søvndals mærker

Retsstat med blinde vinkler

Ud af vækstens vold

Bevar den folkelige forankring

Kvinderne i Afghanistan

Mellem stat og marked

Den vigtige retssag i Haag

Helligdage bør være hellige

En dobbelt syrisk tragedie

Uproblematisk, men ...

Syg skyldforståelse er over os

Bevar paragraffen om blasfemi

Bevar paragraffen om blasfemi

Hestekur for dansk økonomi

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​