Ritzau |
15. februar 2011
Seks unge fra bådulykken i Præstø Fjord er uden for livsfare efter at have været i kunstigt koma siden fredag
De seks unge fra kæntringsulykken i Præstø Fjord, som er i Rigshospitalets varetægt, overlever. Det oplyser hospitalet i en pressemeddelelse.
- Patienternes tilstand er stabil, og som vi kan forvente efter et intensivt behandlingsforløb, siger overlæge Michael Wanscher og fortsætter:
- Tilstanden er ikke længere kritisk, men der er behov for at overvåge patienterne i yderligere nogle dage på hospitalet, hvor vi vil tage yderligere blodprøver og gennemføre neurologiske undersøgelser for nærmere at kunne vurdere art og omfang af eventuel mulig hjerneskade efter ulykken.
- Patienternes forløb vil fra nu af forme sig individuelt, slår overlægen fast.
En syvende elev er indlagt på Aarhus Universitetshospital Skejby. Her siger overlæge på Hjerte-Lunge-Karkirurgisk Afdeling, Lars Ilkjær:
- Tilstanden er stabil, og det går efter planen. Derudover må vi vente og se tiden an.
De unge fra Lundby Efterskole har været i kunstigt koma siden fredag, hvor deres dragebåd kæntrede på Præstø Fjord.
Da de kom ind var deres kropstemperatur stærkt nedkølet - helt ned til 16 grader.
Der var i alt 15 personer - 13 elever og to lærere om bord på dragebåden, der kæntrede, da man angiveligt ville slå en rekord. En 44-årig lærer savnes stadig. Politiet betragter det som usandsynligt, at han har overlevet.
Omkring klokken 15 holder Rigshospitalet et kort pressemøde, som afsluttes af chefpsykolog Anders Korsgaard fra Krisepsykologisk enhed.
Samtidig med at de unge ofre vækkes, rejses der endnu en gang tvivl om sikkerheden bag sejladsen.
Forstander Truels Truelsen fra Lundby Efterskole siger, at det endnu er for tidligt at sige, om efterskolen ændrer retningslinjer efter ulykken.
- Det er alt, alt for tidligt. Det har vi slet ikke taget stilling til endnu. Men det gør vi inden for de næste 14 dage, siger Truels Truelsen.