De såkaldte mindfulness-teknikker har længe været populære blandt voksne. Nu er tendensen også nået ud til de yngste, der skal lære "at være i nuet"
Det handler om at være til stede i nuet, at mærke efter og at samle sig om det helt nære. Principperne bag selvudviklingsteknikkerne under betegnelsen mindful-ness kan måske lyde lidt flyvske, men ikke desto mindre arbejder flere daginstitutioner og folkeskoleklasser i dag med øvelserne.
Ofte drejer det sig konkret om vejrtrækning, nærstudier af eksempelvis en sten på legepladsen eller en rolig og guidet gennemgang, hvor kroppen mærkes del for del.
Mindfulness-tendensen blandt børn er særligt tydelig i USA. Hvor stor udbredelsen er i Danmark, er der ikke lavet undersøgelser af. Men Lone Svinth, cand.pæd. i pædagogisk psykologi ved Danmarks Pædagogiske Universitetsskole (DPU) under Aarhus Universitet, har været redaktør på bogen "Nærvær i pædagogisk praksis – mindfulness i skole og daginstitution", der for få måneder siden samlede en del af erfaringerne herhjemme.
Hun mener, at der også er skabt en øget opmærksomhed om mindfulness-teknikker i arbejdet med børn i Danmark, og at årsagen skal findes i opfattelsen af børns liv som mere komplicerede i dag. Samtidig er forskningsverdenen også blevet mere opmærksom på tendensen, og en gruppe på DPU arbejder nu specifikt med emnet.
Mens man i USA i høj grad har fokus på, hvorvidt børn med opmærksomheds- og nærværsøvelserne kan opnå bedre resultater i en læringsmæssig sammenhæng, benyttes teknikkerne herhjemme mere med et pædagogisk sigte.
"Danske lærere peger på, at nogle børn bruger teknikkerne i pressede situationer, hvor de skal præstere noget svært, bliver vrede eller andet. Teknikkerne kan ifølge lærerne give et bedre samspil og samhørighed i klassen," siger Lone Svinth.
Hun peger samtidig på, at teknikkerne med tilnavnet mindfulness ikke nødvendigvis ligger langt fra daginstitutioners traditionelle stille- eller afslapningstime midt på dagen.
"Men samtidig er det alfa og omega, at aktiviteterne foregår på børnenes præmisser, og at man gør sig fuldstændig klart, at man som lærer eller pædagog har det afgørende ansvar for at sikre børnene gode erfaringer med aktiviteterne," siger hun og bakkes op af børnepsykolog og tidligere formand for Børns Vilkår John Halse:
"Det er alt andet lige sådan, at voksne i højere grad end børn kan gennemskue de mekanismer, der forekommer, når man bruger mindfulness, og dermed melde fra, hvis de oplever det som ubehageligt. Det udfordrer pædagogens og lærerens almenmenneskelige etik, når de skal undgå at komme til at manipulere for meget med børnene."
dalsgaard@k.dkgraa@k.dk