Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Der må undervisning til til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Der må undervisning til

Emneord for denne artikel

studerende | læring | undervisning | videnssamfund | timer | semstre
flexblock
Kommenter Hold mig opdateret

Uacceptabelt at studerende har så få timer

Mantraet om, at Danmarks vigtigste råstof er vores gode hoveder, klinger efterhånden hult, som det kommer frem, at antallet af timer i folkeskolen er faldende og frafaldet på ungdomsuddannelserne højt, og at de studerende på landets videregående uddannelser får kortere og kortere semestre og meget lidt undervisning hver uge.

Det er ikke længere kun håndens arbejde, vi konkurrerer på med de flittige asiater. Også job, der kræver videregående uddannelse, risikerer vi at miste i takt med, at der globalt set bliver uddannet stadig flere, og i takt med at vores eget uddannelsessystem forvitrer.

På flere universitetsfag, blandt andet humaniora, er semestrene nu nede på 12 uger. Det giver unægtelig et helt nyt perspektiv på, hvor hurtigt man kan få unge mennesker gennem uddannelsessystemet. Således er en femårig kandidatuddannelse reelt kun tre undervisningsår.

Naturligvis kan og skal studerende selv læse og sætte sig ind i stoffet. Men der hersker ingen tvivl om, at udbyttet af timerne med bøgerne stiger, hvis stoffet også formidles af kompetente undervisere. Ikke alt kan klares ved selvstudium og fordybelse. For eksempel er det i sidste uge kommet frem, at russiskstuderende ved Københavns Universitet kun har to undervisningstimer om ugen. Ikke meget undervisning til at lære et fremmedsprog, vil de fleste vel mene. På kandidatdelen af arkæologi er der reelt tale om selvstudium, idet timetallet her er nede på nul. Og tankevækkende er det da også, at der på mange af disse timefattige fag er et meget stort frafald. Den manglende undervisning gør det unødigt svært for unge – navnlig fra ikke-boglige hjem – at fuldføre en videregående uddannelse. En uddannelse, som samfundet har god brug for.

Annonce
De studerende, som uddannelsesinstitutionerne sjofler i disse år, er morgendagens undervisere på landets folkeskoler og gymnasier – og så kan man godt blive bekymret ved tanken om, at de har fået meget lidt uddannelse.

Paradoksalt er det, at de afsnappede studier er kommet samtidig med, at de såkaldte taxameterpenge, som universiteterne modtager pr. studerende, er steget – netop for at sikre mere undervisning på eksempelvis humaniora og samfundsfag. Disse penge er tilsyneladende i vidt omfang blevet brugt til andre ting, blandt andet vejledning, som der vel alt andet lige ville være mindre behov for, hvis der var mere katederundervisning. Universiteterne hævder, at det er de samme krav, de stiller ved eksaminer som hidtil. Men spørgsmålet er, om ikke barren er sat for lavt, hvis man kan bestå et universitetsstudium, hvor man reelt kun er blevet undervist i tre år. Og så har vi for alvor råstofproblemer.

kdh

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Tidligere ledere

Til kamp for åndelig velfærd

Nej til Villy Søvndals mærker

Retsstat med blinde vinkler

Ud af vækstens vold

Bevar den folkelige forankring

Kvinderne i Afghanistan

Mellem stat og marked

Stil krav til pleje af mennesker

Den vigtige retssag i Haag

Helligdage bør være hellige

En dobbelt syrisk tragedie

Uproblematisk, men ...

Syg skyldforståelse er over os

Bevar paragraffen om blasfemi

Bevar paragraffen om blasfemi

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​