Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen DEBAT: Bevar de gamle præstekjoler til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

DEBAT: Bevar de gamle præstekjoler

I 2010 var udgiften til præstekjoler 4,5 millioner kroner. For cirka 2000 præster var den årlige udgift altså 2250 kroner pr. mand. Det svarer vist stort set til menighedsrådenes udgift til arbejdstøj til gravere og gravermedhjælpere, skriver sognepræst Henning Hansen.

- BJARKE ØRSTED/Scanpix

1 debatindlæg Hold mig opdateret

Kirkens udgiftstunge poster ligger andre steder, skriver sognepræst Henning Hansen

PRÆSTEKJOLEN er alt for dyr, hævder nogle af vores biskopper i Kristeligt Dagblad den 16. februar. Den koster cirka 19.500 kroner.

Præstekjolens kvalitet må imidlertid have en nedre grænse, hvis den ikke efter et års brug skal ligne en krøllet las. Den bruges minimum cirka 150 gange om året og i al slags vejr. Og uden god kvalitet ville udseendet være derefter.

I 2010 var udgiften til præstekjoler 4,5 millioner kroner. For cirka 2000 præster var den årlige udgift altså 2250 kroner pr. mand. Det svarer vist stort set til menighedsrådenes udgift til arbejdstøj til gravere og gravermedhjælpere.

Den udgift betales ganske vist af lokale ligningsmidler, mens præstens arbejdstøj betales af landskirkeskatten. Selvom det formelt er to forskellige kasser, så er det reelt kirkeskatten, der betaler.

Annonce
En alternativ tjenestedragt og meget billigere end præstekjolen kunne være: alba (hvid messeskjorte), stola og præsteskjorte til 4000 kroner.

Ved en brugsperiode på otte år ville den årlige udgift være 500 kroner, altså en besparelse på 1750 kroner.

Det er en besparelse, der vil noget. Og så kan gaveboden oven i købet åbnes for endnu flere præstestillinger og færre pengeproblemer end dem, som blandt andre biskopper og en økonom fra Copenhagen Business School ellers stiller i udsigt, hvis der vælges en Netto-udgave af den sorte præstekjole.

Hvis den "alternative" tjenestedragt også skulle være biskoppernes, ville udgiften yderligere kunne reduceres. For i så fald kunne biskoppernes ydre tegn – fløjlsmave, kåbe og guldkors – erstattes af alba, stola, præsteskjorte og et kors fra Søstrene Grene.

I DEN evangelisk-lutherske kirke ligger vægten som bekendt ikke på ydre æstetiske insignier, men på Ordets forkyndelse til tugt og trøst.

Det undrer mig, at der sættes fokus på præstekjolen, der trods alt er en mindre udgiftspost i folkekirkens store regnskab på omkring halvanden milliard kroner i 2011, i stedet for på udgiftstunge poster.

For eksempel opførelse af sognegårde møbleret med designermøbler til et tocifret millionbeløb. Eller omlægningen af kirkebøgerne til edb, det var en ministeriel beslutning, som betød ekstra udgifter for folkekirken på et trecifret millionbeløb og efterfølgende årlige udgifter til drift af folkekirkens it – 85 millioner bare i 2010.

Eller udgiften – ganske vist i noget mindre målestok – til stiftsårbøger og stiftsaviser til menighedsrådsmedlemmer og præster. Disse er det seneste årti blevet til udgivelser i grafisk og papirmæssig høj kvalitet og til skønsmæssigt minimum 300.000 kroner pr. stift.

Mon antallet af interesserede læsere af disse publikationer ville være mindre, hvis der blev sparet på grafikken og det glittede papir til gavn for folkekirkens belastede økonomi?

Præstekjolen er unik, enkel og fornem i forhold til andre kirkers præstedragt. Og det er efter min opfattelse helt ude af proportioner at skulle ofre den.

Folkekirken må naturligvis indrette sig efter tidens økonomiske vilkår, men det bør ikke ske uden perspektiv og udblik til de store og udgiftstunge poster, der belaster folkekirkens økonomi.

Hvorfor er det altid i småtingsafdelingen, der skal skæres mest? Selvom jeg har præstekjoler nok til min tid, så under jeg kommende kolleger, at præstekjolen også vil være fremtidens tjenestedragt.

Henning Hansen,

sognepræst,

Asmindrupvej 49,

Nørre Asminderup
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

præsten igen

Webpastor, publiceret d.26/02 00:26 (for 1 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: DEBAT: Bevar de gamle præstekjoler
Kære Henning
Enig!!
Naturligvis skal der spares, men spørgsmålet er (som du peger på) om der ikke kunne spares andre steder, hvor det virkelig batter. Men igen - præsten er jo rimeligt synlig og derfor noget af det første man ser, når man tænker besparelser. Sådan var det også den gang økonomien løb løbsk i forbindelse med overgangen til EDB, hvor skulle der spares? Man lavede ansættelsesstop for præster.
Men tak for nogle gode og velovervejede ord.
vh
Kim
Sognepræst i Horne-Asdal
Del Link

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​