Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Attentat forstærker international bekymring for Pakistans kristne til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Attentat forstærker international bekymring for Pakistans kristne

Tilhængere af den myrdede minister Shahbaz Bhatti råber slagord under en demonstration i Lahore i Pakistan i protest mod drabet på ham.

- Rahat Dar/EPA/Scanpix.

Emneord for denne artikel

Pakistan | blasfemi | mindretal | Asia Bibi | Shahbaz Bhatti
flexblock
3 debatindlæg Hold mig opdateret

Vatikanet, kristne organisationer og menneskerettighedsgrupper fordømmer Talebans mord på kristen minister, der forsøgte at bekæmpe den pakistanske blasfemilov

Slaget om Pakistans omdiskuterede blasfemilov har krævet endnu et offer. Likvideringen i forgårs af Pakistans minister for mindretal, den kristne Shahbaz Bhatti, skaber fornyet fokus på loven, der i løbet af de seneste måneder er kommet under stærk kritik fra EU, USA og en lang række menneskerettighedsorganisationer.

Shahbaz Bhatti var blandt de største kritikere af blasfemiloven, der forbyder konvertering fra islam og kritik af islam. Talebans attentat mod ham vækker skarp kritik og forstærker frygten for det kristne mindretals fremtid i Pakistan.

"Der er øjeblikkelig brug for at forsvare religionsfrihed og beskytte kristne mod vold og forfølgelse," siger Vatikanets talsmand, Federico Lombardi, efter angrebet.

Også Canterburys ærkebiskop, leder af den anglikanske kirke Rowan Williams, udtrykker bekymring efter angrebet og opfordrer den pakistanske regering til at tage øjeblikkelige beslutninger for at beskytte det kristne og andre mindretal.

Annonce
"Vi beder den pakistanske regering om at retsforfølge de skyldige i den slags forbrydelser og give landets minoriteter den nødvendige beskyttelse," siger Rowan Williams.

Asma Jahangir, præsident for Pakistans forening for advokater med møderet for landets højesteret, udtrykker også bekymring for den seneste udvikling og antyder i et interview til tv-kanalen al-Jazeera, at den pakistanske regering ikke gør nok for at beskytte landets mindretal mod ekstremister.

I november sidste år blev den kristne mor til fire Asia Bibi dømt til døden for brud på blasfemiloven. Hendes dom øgede kritikken af blasfemiloven – især fra kristne kredse, men også fra menneskerettighedsorganisationer, der beskylder Pakistans regering for at misbruge loven til at undertrykke det kristne mindretal.

I januar kom så drabet på guvernøren i provinsen Punjab, Salman Taseer, som blev dræbt af en af sine egne sikkerheds-vagter. Også Taseer var modstander af blasfemiloven og ønskede den afskaffet.

Blasfemiloven har sine rødder i kolonilovgivningen fra det 19. århundrede, som skulle beskytte kultsteder, men det var under general Mohammad Zia ul-Haqs militærstyre i 1980'erne, at loven blev strammet. Det skete som led i et forsøg på at islamisere staten. I henhold til loven vil enhver, der taler slet om islam og profeten Muhammed, begå en forbrydelse, som straffes med døden.

Aktivister siger imidlertid, at lovens vage sprogbrug har ført til misbrug af den. Loven siger nemlig, at "nedsættende bemærkninger og så videre i forhold til den Hellige Profet – det være sig i skrift eller tale eller billedform eller ved enhver form for beskyldning, tvetydighed eller hentydning, hvad enten det sker direkte eller indirekte – skal straffes med døden eller livsvarigt fængsel og skal desuden kunne idømmes bødestraf".

Den 42-årige Shahbaz Bhatti kom i bil fra et besøg hos sin mor i et beboelseskvarter i Islamabad og var på vej til arbejde, da tre bevæbnede mænd i en hvid varevogn kørte op på siden af ham og sendte en kugleregn mod ham. Han var død ved ankomsten til et hospital.

Det kristne mindretal udgør omkring fire procent af Pakistans samlede befolkning på 170 millioner.

allan@k.dk
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

Tænk på Ghandi

E., publiceret d.03/03 11:38 (for 1 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Attentat forstærker international bekymring for Pakistans kristne
Pakistan har været et selvstændigt demokrati siden 1948.

Ghandi's livslange arbejde og ikke-vold har tilsyneladende været spildt!
Samme regler om blasfemi mod Islam er på vej i FN-regi!
Del Link

Sv. Tænk på Ghandi

Jørgen Christensen, publiceret d.03/03 15:21 (for 1 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Attentat forstærker international bekymring for Pakistans kristne
E. skrev:
Pakistan har været et selvstændigt demokrati siden 1948.

Ghandi's livslange arbejde og ikke-vold har tilsyneladende været spildt!
Samme regler om blasfemi mod Islam er på vej i FN-regi!


Tja. Før invasionen af Irak havde de kristne i landet det bedre end nu. Afghanistan blev tilsvarende MERE rabiat efter USSR's invasion. Og de nuværende tilstande, efter den nye invasion er alt andet end fredelige. Det er velkendt, at "demokratiet" nu bygger på valgsvindel og korruption. Man kan ikke have frihed i et land domineret af andre landes militær, og så forvente, at folk er fredelige og fornuftige. Det er jo nærmest som indføre tilstande af sinddsyge, og når så den breder sig hos befolkningen, så skal den behandles som om alt udgår fra den skønneste orden! Tyskerne i DK betalte jo alle deres regninger, og de hold landet fri for kamphandlinger. Så det var altsammen i den skønneste orden? Og dette accepterer vi kristne jo fuldt og helt, ikke? Pakistan blev gevaldigt radikaliseret efter nogle krige.

En svag legitimitet giver mere rabiate holdninger, had mod de andre. Også når de kun forstyrrer BILLEDET.

Jeg finder stadig, det mest dækkende for disse ting er en fatal, moderne fejlopfattelse af virkeligheden: Den relative fred og orden i vesten kommer ikke fra demokrati, men fra århundreders bureaukratisk tradition. Resten af verden er i den sammenhæng KAOSTAN. (En am. børnebogsforfatter har givet den betegnelse for sådanne lande)

Fra vor egen kulturkreds er et godt billede Marie Antoinettes forslag til at berolige de sultne masser: "GIV DEM KAGE". Det, vi spreder i verden, og den dag i dag tiljubler som løsningen på alt er SEKULÆRT DEMOKRATI. Uanset det IKKE var baggrunden for vores egen udvikling. Dette var snarere skuespil for folket.
Del Link

Sv. Tænk på Gandhi

Per Erik Rønne, publiceret d.03/03 18:21 (for 1 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Attentat forstærker international bekymring for Pakistans kristne
E. skrev:
Pakistan har været et selvstændigt demokrati siden 1948.

Ghandi's livslange arbejde og ikke-vold har tilsyneladende været spildt!
Samme regler om blasfemi mod Islam er på vej i FN-regi!


Pakistan har været en selvstændig republik siden 1948, men ikke et demokrati. Militærjuntaer synes at være sædvanen snarere end undtagelsen. Og Mahatma Gandhi var hindu, ikke en af Muhameds disciple.

Men det er da rigtigt at OIC, Organisationen af Islamiske Lande, arbejder på at ulovliggøre blasfemisk adfærd når det er islam der rammes, i FN-regi.

Den største blasfemi må vel så være at forlade islam ...

@Jørgen Christensen,

Forfølgelserne af kristne og andre ikke-islamiske grupper begyndte med den arabiske (senere tyrkiske) erobring, og har alså 1400 år gamle rødder. »Traditionen« blev indført af selve Muhamed, der dog samtidig indførte en vis beskyttelse af »bogens folk«, dhimmierne.

NATO-styrkerne er i Afghanistan efter opfordring fra Afghanistans daværende internationalt anerkendte regering, Nordalliancen. Efter tilladelse fra FNs sikkerhedsråd, og altså med støtte fra også Rusland og Kina. Og med støtte fra den senere afghanske regering og det afghanske parlament, også selv om valgene ikke foregår helt tilfredsstillende, for nu at sige det mildt.
Del Link

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​