Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Skal Danmark vende ryggen til verden? til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Skal Danmark vende ryggen til verden?

FN's hovedkvarter i New York, USA. Foto: Scanpix.

- Rudy Sulgan

3 debatindlæg Hold mig opdateret

Forslaget fra Dansk Folkeparti om, at vi ensidigt skal opsige deltagelse i en FN-konvention, er skadeligt for Danmark og nedbrydende for internationalt samarbejde i bred forstand

DET ER ET bærende princip i enhver form for samarbejde, at for at opnå fordelene må man være villig til at afgive noget andet. Det gælder også i internationalt samarbejde. Suveræne stater må hver især afgive noget for til gengæld at opnå nogle andre fordele.

Internationalt samarbejde er isoleret set til mindst fordel for store lande. Uden samarbejde har de store den handlefrihed, der følger med deres politiske, økonomiske og måske militære styrke. Derfor oplever man fra tid til anden kredse i USA, som mener, at supermagten skal skære ned på sin deltagelse i internationalt samarbejde, fordi det begrænser handlefriheden. Det er en holdning, som i øjeblikket trives i den såkaldte Tea Party-bevægelse. Tidligere var den udbredt i kredsen omkring præsident George W. Bush.

På dette punkt har præsident Obama gjort effektivt op med forgængeren. Med et blik for, at USA's internationale magt og indflydelse er relativt aftagende, er Obamas tilgang, at supermagten skal forstærke deltagelsen i internationalt samarbejde.

For små lande forholder det sig modsat. De har alt andet lige størst fordel af internationalt samarbejde, fordi det begrænser de stores magt og giver dem selv nogle rettigheder, der rækker videre end deres størrelse og indflydelse berettiger til.

Annonce
Med dette udgangspunkt har det i en menneskealder været et grundlæggende princip i dansk udenrigspolitik, at Danmark skal være en aktiv deltager i internationalt samarbejde, fordi det øger vores indflydelse og dermed gør os bedre i stand til at forfølge danske interesser.

Men nu er der herhjemme opstået en debat om, hvorvidt Danmark skal træde et skridt tilbage fra dette hævdvundne princip. Anledningen er presset mod integrationsminister Birthe Rønn Hornbech (V) i forbindelse med den tilsyneladende lovstridige administration af tildeling af statsborgerskab til statsløse.

Dansk Folkeparti foreslår, at Danmark ensidigt skal opsige den FN-konvention fra 1961, der med visse undtagelser – blandt andet i forbindelse med grov kriminalitet – giver statsløse født her i landet ret til dansk statsborgerskab. Begrundelsen er, at medvirken i konventionen er i strid med Grundloven.

Partiets formand, Pia Kjærsgaard, har tillige krævet, at Danmark fremover tilslutter sig internationale konventioner på åremål. Konventioner skal have en udløbsdato, og hun begrundede det for nylig i sit politiske ugebrev med følgende ordvalg:

"Når udløbsdatoen er nået, gælder konventionen ikke længere. Vi skal så evaluere konventionens fingeraftryk på konkrete, danske beslutninger, der med afsæt i konventionen er blevet truffet af Folketinget – eller afgjort af danske myndigheder. (?) Har det været godt eller skidt for Danmark? Har det været godt – eller uden betydning – kan Folketinget igen tilslutte sig for et nyt åremål. Har det været skidt, ja så er sidste salgsdato overskredet, konventionen ude af kraft, og Folketinget skal i så fald jo selvsagt ikke på ny tiltræde den."

UMIDDELBART LYDER DET besnærende, at deltagelse i internationalt samarbejde i almindelighed og tilslutning til konventioner i særdeleshed kan gøres til et tagselvbord. Men tankegangen om at forlade en konvention, hver gang man er utilfreds med den, er ødelæggende for principperne bag samarbejde mellem suveræne stater.

Det vil betyde, at så kan alle andre også forlade en konvention, og dermed vil der ikke være noget bindende samarbejde tilbage. I nogle store lande vil man måske juble. For små lande vil det være en katastrofe.

Konsekvensen bliver, at man vender tilbage til den internationale retstilstand, der herskede forud for Anden Verdenskrig, hvor alle lande var henvist til at fægte for sig selv. Det kan ingen være interesseret i, heller ikke nutidens store lande i øvrigt.

Tværtimod skal vi være taknemmelige for, at forstandige og modige mennesker efter verdenskrigen opbyggede en struktur for et internationalt samarbejde, der har banet vejen for en historisk lang periode i vor del af verden med fred, frihed og økonomisk fremgang af hidtil uset omfang.

Hvorfor vil Dansk Folkeparti gøre op med et grundlæggende princip i dansk udenrigspolitik, der har gjort os så godt? Og hvorfor vil partiet risikere, at vi med usolidarisk optræden over for omverdenen kommer endnu længere bagud i det globale kapløb om at tiltrække de klogeste hoveder og de smarteste hjerner?

Påstanden om, at 1961-konventionen er grundlovsstridig, fordi det ifølge Grundloven alene er Folketinget, der kan tildele statsborgerskaber, er ikke rigtig. Det er Folketinget, der har godkendt deltagelse i konventionen, og det er i øvrigt fortsat Folketinget, der tildeler statsborgerskab til statsløse.

Danmark tilsluttede sig konventionen i 1977, og det ville da være ejendommeligt, om det pludselig – efter 33 års forløb – skulle komme for en dag, at Grundloven var overtrådt på dette punkt. Var det tilfældet, ville det sikkert være blevet opdaget noget tidligere.

Konventioner er ikke hellige skrifter, der ikke kan debatteres. Som årene går, kan der være gode grunde til at tage dem op igen. Har forhold ændret sig så grundlæggende, at de skal tages op til revision?

Men i så fald skal det gøres i enighed mellem deltagerne. Det havde klædt Dansk Folkeparti, hvis man havde forsøgt at rejse debatten i FN-regi frem for at foreslå, at Danmark skal vende ryggen til det hele. Det kalder man i andre lande for isolationisme, og det kommer der aldrig noget godt ud af.

ehrenreich@k.dk

Læs tidligere Udlandskommentarer på

@Webhenv k.dk:k.dk/me
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2 | 3

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

Skal Danmark vende ryggen til verden?

Annea, publiceret d.04/03 12:51 (for 1 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Skal Danmark vende ryggen til verden?
Jeg er enig i synspunkterne i artiklen.

Problemet er også, at Integrationsministeriet ikke har oplyst, at statsløse børn født i Danmark og med bopæl her kunne have søgt om dansk statsborgerskab, inden de blev 18 år med henvisning til FNs Børnekonvention.


På Norges justis- og politidepartement kan man læse http://www.regjeringen.no/nb/dep/jd/dok/nouer/2000/nou-2000-32/9/3.html?id=36297:


"Den danske lov har ingen bestemmelse om statsløse barn, men i henhold til de gjeldende retningslinjer vil statsløse barn som blir født i Danmark kunne få bevilling hvis de også har bopel i Danmark. Det er i denne forbindelse henvist til barnekonvensjonen."
Del Link

Skal Danmark vende ryggen til verden?

Morten, publiceret d.04/03 22:11 (for 1 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Skal Danmark vende ryggen til verden?
Jeg kan godt følge Dansk Folkeparti et stykke på vejen. Det er uhyrligt, hvad menneskeretsforkæmperne kan finde på. De er som paver, der mener, at de skal bestemme over de forskellige landes regeringer. De er som den moderne tids præsteskab, der truer med bandlysning, hvis man drager deres kompetence i tvivl. De kunne godt trænge til en lærerstreg. Det er jo kun konventioner, det drejer sig om. Det er ikke guddommelige sandheder, man vedtog engang.
På den anden side er det en farlig politik, hvis man melder fra og signalerer, at enhver bare kan forholde sig til konventionerne, som han har lyst til. Ayatollahen sagde ganske rigtigt, at det med menneskerettigheder er noget, de kristne har fundet på. Det kan ikke gøres gældende overfor muslimer. Det er altså svært nok at få alle nationer med,. Derfor ville det være et dårligt signal, hvis Danmark meldte sig ud.
Del Link

Skal Danmark vende ryggen til verden?

Jonas, publiceret d.05/03 02:58 (for 1 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Skal Danmark vende ryggen til verden?
Personligt har jeg intet imod af en lille flok statsløse får deres danske statsborgerskab. Jeg håber dem alt held og lykke.

Jeg ser mere et problem i at danskere i titusindvis er blevet nødsaget til at fraflytte Danmark, fordi vi har tilsluttede os en række konventioner, som politikkerne sidenhen har lavet lovgivning for at dæmme op for. Men da de ikke kan ramme de personer der kan bruge konventionerne, rammer de i stedet dem der ikke kan bruge konventionerne.

Og dermed har dansker i titusindvis måtte forlade Danmark for at bo med en ægtefælle i udlandet, og deres fælles børn vil ofte miste deres danske statsborgerskab når de fylder 22 år.

Så konsekvenserne af den politik Danmark fører for at mindske virkningerne af konventionerne mm. Betyder at dansk statsborger i titusindvis, over tid, for frataget deres danske statsborgerskab.

Dette er naturligvis ikke de statsløses skyld, men den lange række af konventioner og særlove som Danmark har forpligtet sig til at overholde. Og intet tyder desværre på at en S, SF regering vil ændre på dette.

Og det er ikke fordi jeg går ind for fri indvandring, 24 års reglen er fx ganske fornuftig. Men det sidste par års stramninger har stort set lukket grænserne for familiesammenføring, og med pointsystemet skal man nærmest havde en konvention i ryggen for at komme ind, hermed mener jeg at Danmark er gået alt for langt, med at lave lovgivning, der kun har som mål at holde sig indenfor konventioner mm, og dermed lukke alle andre ude, derfor bør man kritisk se på konventionerne, for lige nu er det konventionerne der lukker vores grænser, i stedet for at holde dem åbne og det har i hvert fald aldrig været ideen med at have konventioner i FN regi.
Del Link

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​