Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Saudiarabiske soldater møder modstand til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Saudiarabiske soldater møder modstand

I mandags trængte omkring 1000 soldater fra nabolandet Saudi-Arabien ind i Bahrain for at nedkæmpe den eskalerende folkelige opstand mod ø-statens herskende kongefamilie al-Khalifa. Foto: Scanpix.

- -

Emneord for denne artikel

soldater | krig | Saudi-Arabien | Iran | Mellemøsten | opstand | Bahrain
flexblock
Kommenter Hold mig opdateret

Soldaterne fra Saudi-Arabien har vakt vrede blandt Bahrains shiamuslimske demonstranter, der kalder det en krigs-erklæring. Også USA og Iran tager afstand

I mandags trængte omkring 1000 soldater fra nabolandet Saudi-Arabien ind i Bahrain for at nedkæmpe den eskalerende folkelige opstand mod ø-statens herskende kongefamilie al-Khalifa. Sidstnævnte erklærede derefter, at landet vil være i militær undtagelsestilstand på grund af uroen i landet, og at alle midler skal tages i brug for at slå oprøret ned.

I en erklæring raser Bahrains opposition over soldaternes indmarch. De har den seneste måned været på gaden for at kæmpe for regimets fald med demonstrationer og protester.

LÆS OGSÅ:  Iran og Saudi-Arabien slås i Bahrain

"Vi betragter indtræng-ningen af enhver soldat eller militært maskineri i kongedømmet Bahrains luftrum, hav eller landjord som en skamløs besættelse," siger oppositionen ifølge nyhedsbureauet Reuters og tilføjer, at styrkernes tilstedeværelse stiller det forsvarsløse bahrainske folk over for en trussel om krig mod den bevæbnede styrke.

Annonce
Også talsmanden fra Det Hvide Hus, Jay Carney, appellerer til golfnationerne om at udvise tilbageholdenhed og respekt for befolkningen i Bahrain, så de fremmer dialog i stedet for at underminere den. Alligevel understreger USA, at den militære styrke fra Saudi-Arabien ikke er udtryk for en invasion.

Talsmanden for Irans udenrigsministerium, Ramin Mehmanparast, kalder tilstedeværelsen for uacceptabel og advarer om, at den vil komplicere situationen i Bahrain yderligere.

Soldaterne blev sendt ind i Bahrain, efter at oprøret eskalerede i søndags med politiet i kamp mod demonstranter. Ifølge Saudi-Arabiens regering er en del af aftalen mellem de seks medlemmer i De Arabiske Golfstaters Samarbejdsråd, at angreb mod sikkerheden i et af landene skal ses som et angreb på sikkerheden i alle medlemslandene, skriver nyhedsbureauet Ritzau. Derfor appellerede kongefamilien al-Khalifa til nabostaterne om hjælp til at nedkæmpe den folkelige opstand.

Analytikere påpeger, at Saudi-Arabien selv har interesse i at bekæmpe opstanden i Bahrain i et forsøg på at forhindre, at demonstranterne i Bahrain opildner Saudi-Arabiens eget shiamuslimske mindretal til opstand.

marianne.knudsen@k.dk

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​