Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Overblik eller oversigt til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Overblik eller oversigt

Det er fint med nye betydninger og ny brug, men det er vigtigt, at sprogets enkelte elementer er anvendt med præcision, hvis man skal bevare overblikket

- Colourbox.

Kommenter Hold mig opdateret

Måske har adskillige sprogbrugere tabt overblikket. I hvert fald har Birthe Panum gentagne gange hørt studieværten i tv sige, at han/hun vil give et kort overblik over udsendelsens indhold. Birthe Panum mener nok, det ville være mere korrekt at tale om en kort oversigt.

Jeg må give Birthe Panum ret. Man kan have et godt overblik over noget, man kan have eller mangle overblik. Overblikket kan være fint eller dårligt eller så meget andet, men det er tvivlsom sprogbrug, når overblikket er kort eller for den sags skyld langt, for så er det slet ikke et overblik mere. Når man har overblik, betyder det jo egentlig at stå på et højt punkt eller på anden måde være hævet, så man kan skue hele vejen rundt, og så man kan se ud over et større samlet område, men ordet bruges også i den overførte betydning at kunne overskue noget indviklet eller besværligt. Det er derfor ulogisk, at noget kan hedde et kort overblik.

LÆS OGSÅ: Troen har man på sit modersmål

Ordet blik kommer fra det nedertyske blick og brugtes også på oldnordisk. Dets grundbetydning er egentlig glans eller skin, så når havet er blikstille, eller der er havblik, så betyder det, at havet skinner eller har glans, fordi der ikke er bølger eller skvulp i vandet. Det er præcis det samme ord, som er blevet til øjets blik, fordi det egentlig refererer til øjets hurtige blinkende glans, når noget beskues i et øjekast eller øjeblik. Når Thøger Larsen skriver: "Din Sjæl ligger blik for Miner og Ord, så anvender han ordets dobbelthed. Sjælen ligger blank, klar og parat, men samtidig rummer sjælen øje for det, den elskede kommer med."

Oversigt ligner overblik, men er noget andet. Ordet kommer også fra tysk og af ordet sicht, der betyder syn, eller det nyere Übersicht eller übersehen, der selvfølgelig betyder at overse. Der er således nære relationer mellem overblik og oversigt, men overblik refererer til noget rumligt, mens oversigt primært henviser til orden, fortegnelse, plan med videre.

Annonce
Det rigtige, præcise ord på dansk for at overskue en aftens tv-program er altså oversigt. Sådan en oversigt kan være kort. Selvfølgelig kan man også have mere eller mindre overblik over en aften i tv, men det giver kuk i billeddannelsen, hvis et overblik kan være kort. Det er jeg ganske enig med Birthe Panum i både på kort sigt og langt sigt, for nu at bringe et andet modebegreb i spil. Det er helt utroligt, så mange kort og lang sigt der fyres af i det offentlige rum. Det er ikke forkert sprogbrug, men egentlig er på sigt et meget stærkere udtryk end alt den gradbøjning i langt og kort.

Panums eksempel er et eksempel på den slags forvekslinger og glidninger, som ofte sker i sproget, og som undertiden svækker sprogets elasticitet. Det er fint med nye betydninger og ny brug, men det er vigtigt, at sprogets enkelte elementer er anvendt med præcision, hvis man skal bevare overblikket.

sprog@k.dk

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock
flexblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​