Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen USA's muslimer er presset af racisme til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

USA’s muslimer er presset af racisme

Ifølge Thomas Perez udgør muslimer en procent af den amerikanske befolkning, men 14 procent af justitsministeriets sager om forøgelse mod religiøse institutioner.

- Colourbox

Emneord for denne artikel

muslim | muslimer | USA | racisme | diskrimination | amerikanske | amerikansk | stigende | racisme. durbin
flexblock
Kommenter Hold mig opdateret

En høring i det amerikanske senat viser, at amerikanske muslimer bliver mødt af stigende diskrimination

Snart 10 år efter terrorangrebet på USA stiger diskriminationen af de amerikanske muslimer stadig. Det viste den første høring i senatet om muslimers civile rettigheder, som blev afholdt tirsdag.

LÆS OGSÅ:Forbud mod religionskritik droppes

Siden september 2001 har justitsministeriet efterforsket mere end 800 tilfælde af vold, hærværk og brandstiftelse over for mennesker, som formodedes at være muslimer, arabere eller sydasiater. Desuden har ministeriet registreret en stigning på 150 procent i antallet af diskrimination af muslimer på arbejdspladser, som regel på grund af deres påklædning eller religiøse bønner.

"I enhver af de byer, hvor jeg er mødtes med muslimske ledere, er jeg blevet slået af den frygt, der gennemsyrer deres liv. Frygt for vold, fordomme og had," sagde Thomas Perez, viceminister for civile rettigheder, til den senatskomite, som gennemførte høringen, ifølge flere amerikanske medier.

Annonce
Perez var især bekymret over forfølgelsen af muslimske børn. Mange børn bliver mobbet i skolen med tilnavne som "terrorist" og bliver bedt om "at skrubbe hjem". Det gælder også de unge muslimer. Muslimske studerende udgør den største enkeltgruppe i de sager om religiøs diskrimination, som justitsministeriets uddannelsesafdeling varetager.

"Mange forældre er nervøse for, om deres barn bliver det næste. Og de er bekymrede for fremtiden. De spørger sig selv, om USA vil være imødekommende over for andre religioner. Om landets bedre værdier vil sejre," sagde Farhana Khera, direktør i Muslimske Advokater, som også vidnede ved høringen.

Det var demokraterne, der havde taget initiativ til høringen, delvis som svar på en høring tidligere på måneden arrangeret af republikanerne, som tog udgangspunkt i risikoen for islamisk radikalisering blandt USA's muslimer. Den tidligere høring er blevet stærkt kritiseret for at fokusere for ensidigt på truslen fra muslimer.

"Når et ledende medlem af Kongressen frimodigt siger, at "der er for mange moskeer i dette land, og en prominent religiøs leder kan sige, at islam er "ond og syndig", så er man som offentlig person med til at skabe et klima af diskrimination," sagde den demokratiske senator Richard Durbin, der ledte høringen.

Det republikanske kongresmedlem Peter King, der var formand for den første høring, har afvist tirsdagens høring som en gang "politisk korrekthed", som der ikke var noget behov for.

"Faktum er, at der ikke er nogen systematisk eller bevidst krænkelse af nogen som helst rettigheder for muslimer. Der er ni gange så mange overgreb mod jøder som muslimer," sagde han i går i tv-programmet "Fox and Friends".

Ifølge Thomas Perez udgør muslimer en procent af den amerikanske befolkning, men 14 procent af justitsministeriets sager om forøgelse mod religiøse institutioner.

upoulsen@k.dk
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​