Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Kort nyt: Imam og præst samarbejder til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Kort nyt: Imam og præst samarbejder

Man's and female hand isolated on white background

- ***SALAUYOU YURY***

Kommenter Hold mig opdateret

To tidligere fjender mødes i København og i Frederikshavn udstilles kristen kunst. Læs kort nyt fra kirke og tro

Imam og præst samarbejder

KØBENHAVN Hovedstaden havde i weekenden besøg af en imam og en præst fra Nigeria. Det er to mænd, som har været i væbnet konflikt med hinanden og hinandens kulturgrupper – præsten har mistet sin højre hånd i konflikten, og imamen flere slægtninge. Nu arbejder de sammen for at skabe samarbejde trods uenigheder. Blandt andet har de arbejdet for fred i Sudan, Nigeria og Kenya. Arrangører var blandt andet VerdensKulturCentret, Tværkulturelt Center og Muslimernes Fællesråd.

LÆS OGSÅ:  Fredagsbøn i svensk kirke møder kritik

Koran blev læst på græsk

Annonce
ODENSE Blandt muslimer opfattes det som lov at læse Koranen på dens oprindelige sprog, arabisk, da muslimer tror på, at Koranen er citeret direkte fra Gud. På den baggrund har lektor Christian Høgel fra Syddansk Universitet gjort en opsigtsvækkende opdagelse. "Jeg fandt en tekst, som folk ikke havde kigget ordentligt på før. Teksten indeholder bidder af Koranen i en græsk oversættelse, og den er fra omkring år 870," siger han til videnskab.dk. Muslimernes vigtigste profet, Muhammed, døde i år 632, og oversættelsen daterer sig dermed til blot 250 år efter hans død.

Kristen kunst udstilles

FREDERIKSHAVN I weekenden var der fernisering i Bangsbostrand Kirke af en kunstudstilling med malerier af Viborg-kunstneren og præstekonen Lene Melchiorsen. Kunstnerens motiver er først og fremmest inspireret af Bibelens store personer. Udstillingen omfatter motiver både fra Det Gamle og Det Nye Testamente med fokus på påskens begivenheder – fra korsfæstelsen til opstandelsen. Af tidligere arbejder kan nævnes hendes udsmykning af apsishvælvingen i Aalestrup Kirke, skriver Nordjyske Medier. Udstillingen kan ses i tidsrummet 27. marts til 12.juni i kirkens åbningstid.

Protest mod minikonfirmation

Dansk lovgivning skal ikke bruges til at gøre folkekirkens tilbud om kristendomsundervisning til yngre skoleelever obligatorisk. Det mener Ateistisk Selskab. Biskop i Ribe Stift Elisabeth Dons Christensen står i spidsen for et udvalg nedsat af tidligere kirkeminister Birthe Rønn Hornbech (V), der vil gøre det lovpligtigt, at alle danske skolebørn skal have tilbud om minikonfirmation – en oplæring i kristendom for skoleelever i 3.-4. klasse, som 75 procent af de danske sognekirker allerede nu tilbyder. "Det er helt og aldeles uklædeligt, når præster på denne måde via den danske lovgivning forsøger at få fat i vores børn i så tidlig en alder som muligt. De bør fokusere på modne mennesker, der er bedre rustet intellektuelt til at vurdere præsternes påstande i et kritisk og rationelt lys," siger formanden for Ateistisk Selskab, Stinus Lindgreen, i en pressemeddelelse.

kirke@k.dk

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock
flexblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​