Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen V: Sharia er gift for god integration til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

V: Sharia er gift for god integration

Kommenter Hold mig opdateret

Integrationen skrider, når imamer underviser børn i sharia imod ligestilling, mener Venstres Karsten Lauritzen

God integration af muslimske børn går fløjten, når imamer på koranskoler lærer muslimske børn, at kvinder er bedre stillet under sharialoven end ved dansk ligestilling af mænd og kvinder.

Det siger Venstres integrationsordfører, Karsten Lauritzen.

10 procent af muslimske børn - 6300 - går ifølge Morgenavisen Jyllands-Posten på koranskoler.

- Der er gift for integrationen, fordi man ikke er integreret i det danske samfund, når man ikke accepterer kønnenes ligestilling, siger han og tilføjer:

Annonce
- Folketinget bestemmer lovene, og domstolene dømmer. Det er ikke en religiøs lov som sharia eller andet, der styrer.

Karsten Lauritzen hæfter sig ved, at mange koranskoler foregår i moskéer, så eleverne ikke undervises efter friskoleloven.

Her har myndighederne strammet tilsynet såvel med kristne som med muslimske friskoler, påpeger han.

- Ni af ti muslimske børn går ikke på koranskole, men én af ti gør. Vi må fokusere på at løse problemerne. Ved undervisningen i moskéer må vi fokusere på forældre, der sender deres børn til koranskoler, siger Karsten Lauritzen.

De Radikales integrationsordfører, Marianne Jelved, vil ikke blande sig i, hvad der sker på koranskolerne.

- Hvad er handlemulighederne for politikere? Er det at forbyde koranskoler?, spørger Marianne Jelved.

Hun mener ikke, at politikere skal blande sig i, om forældre sender deres børn i søndagsskole eller ej.

- Spørgsmålet om hvilke principper man lever efter i et demokrati, skal de lære i skolen, siger Marianne Jelved.

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​