Indtast din e-mailadresse og få nye artikler med samme emne.
Søren Hermansen |
2. april 2011
SE TRAILER Synd "Get low" er en god amerikansk film om skyld og tilgivelse
Filmen "Get low", hvilket betyder noget i retning af "kom nu til sagen", baserer sig på en virkelig begivenhed i Tennessee i USA i 1938, hvor eneboeren Felix "Bush" Breazeale annoncerede en begravelse for sig selv, mens han stadig var i live. Han inviterede til begravelsesfest og annoncerede samtidig et lotteri, hvor eneste præmie var hans jord, der kunne overtages, når han døde. Den 26. juni 1938 løb festen af stabelen. Der kom 12.000 deltagere fra 14 stater, og den heldige vinder blev fundet. Felix døde fire år senere i 1943.
Det er denne historie, filmen fortæller. Felix (Robert Duvall) er en særling og frygtindgydende. Der går historier om ham i den lille by, og han opsøger byens hvide præst for at høre, hvad han vil sige i begravelsestalen over ham? "Har De forsonet Dem med Gud? – og bedt om tilgivelse?", svarer præsten og træder på et ømt punkt
Da får Felix idéen til den store begravelsesfest. Dér skal historierne fortælles. Bedemanden (Bill Murray), dennes unge medhjælper (Lucas Black) og Felix organiserer det store stuntnummer, og der er kostelige scener de tre imellem. Filmen er båret af en forrygende god dialog. Langsomt kommer vi ind bag Felix' facade og hans enorme behov for tilgivelse, der er gemt bag en brysk attitude. For bag den ydre historie om selviscenesættelse ligger de ældgamle begreber skyld og tilgivelse. Kan man leve med sin skyld? Hvorfor har han levet som en fange i 40 år? Hvem kan tilgive hans synd?