Lene Rudbæk Aarup |
12. april 2011
Sognepræst Leif Ruhlmann Evald er kendt for sit levende og musikalske engagement i livet som præst. I dag fylder han 60 år
Musikken og korsangen havde en fremtrædende plads i Leif Evalds barndom. Han stammer fra en organistfamilie i Hillerød, og som noget ganske naturligt blev der sunget firestemmigt omkring middagsbordet. Det var derfor oplagt, at han fik en plads i Frederiksborg Kirkes drengekor. Kristendommen blev således sunget ind, og i det smukke kirkerum voksede kærligheden til folkekirkens højmesse.
Vejen mod folkekirken gik dog først omkring en uddannelse som teknisk assistent i 1971, men herefter trak præstegerningen, og på under fire år blev han i 1983 cand.theol. fra Københavns Universitet. Han fik en stilling som sognepræst i Esbønderup Sogn i 1985, og i 1988 kom han til Vor Frue Kirke i Kalundborg, hvor han blev en aktiv og myreflittig skikkelse.
LÆS OGSÅ:
Menigheder må selv stille krav om ny rytmisk musikSiden 1996 har han været præst i den gamle Gentofte Kirke, hvor han præger højmessen og de kirkelige handlinger med klar liturgisk og musikalsk fornemmelse. Men ikke kun musikken har hans interesse. Han har også grafisk flair, og det kommer til udtryk på kirkens hjemmeside, i kirkebladet og på plakater i Sognegården.
Han interesserer sig også for historie, og ud over at kirken har mangfoldige tilbud såsom kor-workshops, afslører højskoleaftenerne og kirketurene hans store lokalhistoriske viden. De senere år har han desuden været aktiv i præsteforeningen, blandt andet som tillidsrepræsentant, og siden 2008 har han været næstformand i Præsteforeningens stiftsbestyrelse i Helsingør Stift.
Leif Evald er stadig glad for at synge i kor, og i fritiden synger han med i kammerkoret Cantus Hillerød, som er et blandet kor med omkring 50 medlemmer. Ved særlige lejligheder synger han med i kammerkoret Trinitatis Kantori, som er et selvstændigt koncertkor med fast tilknytning til Christian IV's gamle renæssancekirke, Trinitatis Kirke, i København.
Leif Evald har tre sønner og tre døtre og er gift med Karen Margrete Evald, der også er præst.
navne@k.dk