Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Korruption truer verdens største demokrati til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Korruption truer verdens største demokrati

Tilhængere af den sultestrejkende Anna Hazare med skilte, der støtter hans krav om en regeringsindsats mod den omfattende korruption i Indien.

- Sarika Gulati /Demotix/Scanpix.

Fakta

Indien

Med årlige vækstrater på syv til ni procent de seneste to årtier ses Indien – ligesom Kina...
Læs mere
flexblock

Emneord for denne artikel

demokrati | problemer | voksen | mænd | verden | truer | befolkning | forurening | befolkningen | magten | Kæmper
flexblock
Kommenter Hold mig opdateret

Gentagne skandaler underminerer befolkningens tiltro til, at magtens mænd virkelig kan løse problemerne i Indien, der kæmper med udbredt fattigdom og forurening samt en voksende befolkning

Efter 96 timers sultestrejke lykkedes det i lørdags endelig den 72-årige aktivist Anna Hazare at få de indiske politikere til at love at gøre noget ved landets omfattende korruption. Titusinder af mennesker over hele landet demonstrerede til fordel for den tidligere soldat og leder af Folkebevægelsen mod Korruption – og til sidst lovede den indiske regering at indføre den skrappe korruptionslov, som Hazare krævede som betingelse for at opgive sultestrejken.

LÆS OGSÅ: Mere rigdom giver flere gadebørn i Indien

Sejren for Anna Hazare kommer efter måneder, hvor den ene skandale har afløst den anden på avisernes forside. 2G, Commonwealth Games og sorte penge på hemmelige konti i udlandet. Dette er blot nogle få af de historier, der dag efter dag har fyldt spalterne. Tilsammen menes de at have kostet staten og dermed de indiske borgere mindst 480 milliarder kroner og at have været medvirkende til at sende landet ned på 87. pladsen på Transparency Internationals årlige korruptionsliste – ni pladser efter ærkerivalen Kina.

Annonce
Hverken rutsjebaneturen ned ad de internationale lister eller opmærksomheden fra medier hjemme har dog for alvor rokket ved politikernes selvtillid. Igennem flere år synes politik og korruption nemlig at have hængt sammen i landet, og derfor er det i dag blevet en del af hverdagen her, siger Radha Vinod Raju, der er tidligere chef for det nationale undersøgelsesorgan National Investigation Agency (NIA).

"I en tid med koalitionsregeringer tæller hvert sæde. Derfor ser politikerne gennem fingre med de kolleger, der er korrupte. Men i stedet for at lade stå til burde Indien med det samme underskrive FN-konventionen mod korruption. Det ville sende et signal til retssystemet og de involverede, og forhåbentlig ville flere ressourcer blive afsat, så de skyldige faktisk blev dømt," siger han.

Radha Vinod Raju forklarer, at kun få skandaler ender hos dommerne, fordi politikerne ofte har held til at sylte dem i hurtigt oprettede undersøgelseskommissioner.

Mens retssystemet kun i enkelte tilfælde forsøger at dømme de korrupte i Delhi og rundt om i delstatshovedstæderne, har grupper af indbyggere i det enorme land i stedet valgt at vise deres harme ved sultestrejker og demonstrationer. Spørger man manden på gaden, er det begrænset, hvor meget tiltro han har til systemet efter et år med større og større skandaler.

"Politikerne er kriminelle. De tænker kun på sig selv og deres egne. Men det er os andre, der betaler for deres fest. Jeg håber, at Indien en dag vil få nogle bedre politikere, men lige nu ved jeg bare ikke, hvor de skulle komme fra," siger Angush Pawar, der lever af at være taxichauffør i Mumbai.

Heller ikke danskeren Lars Kjeldsen, der i 10 år har drevet firmaet Advance IE i Mumbai, kan se nogen let løsning på Indiens problem med korruption. Den gen-nemsyrer alt, siger han, lige fra forretningsaftaler med de lokale myndigheder til de nationale. Han har selv tidligere arbejdet på at forny millionbyens kloaksystem, men efter en spæd start for 10 år siden er projektet stort set gået i stå i dag.

"Verdensbanken ydede midler til, at Mumbai kunne få et nyt kloaksystem i stedet for det gamle, som briterne anlagde. Men i dag er ingen af indbyggerne her bedre hjulpet. Hverken med kloakker eller vand. Mafiaen og dermed politikerne i byen tjener for mange penge på status quo, og derfor står udviklingen stille. Taberne er som altid de fattige," siger Lars Kjeldsen.

At netop denne gruppe taber stort, viser tal fra Transparency International i Indien. I 2008 betalte alene de indere, der lever for under to dollar om dagen, mere end en milliard kroner under bordet for basale ydelser i hverdagen, og det giver grobund for den maoistbevægelse, som den indiske hær kæmper mod i store dele af landet, siger bevægelsens leder, Anupama Jha, til magasinet India Today.

"En enorm del af pengene til udvikling i landet går til nogle få indflydelsesrige mennesker. De kunne i stedet være brugt til at hjælpe de fattige i de områder, hvor maoisterne har godt fat. Men politikerne og bureaukraterne, der bliver hængt ud i medierne og vores rapporter, synes at være ligeglade med det image, Indien får i udlandet."

Premierminister Manmohan Singh har tidligere udtalt, at netop truslen fra de maoistiske oprørere i de østlige og centrale dele af Indien er den største interne sikkerhedstrussel i Indien i dag, men ved at stoppe korruptionen kan penge omfordeles til de fattige og måske være med til at fratage oprørerne støtte, mener Anupama Jha.

Det er da heller ikke småbeløb, som kunne komme til at gavne de fattige. Alene i det, inderne betegner som 2G-skandalen, mistede staten 213 milliarder kroner, da den daværende telekommunikationsminister A. Raja i 2008 solgte licenser til udvalgte udbydere for langt under markedsprisen. Endvidere fejrede Indien sidste år at kunne holde Commonwealth Games for første gang, men allerede før den første medalje var overrakt, begyndte skandalerne at rulle.

Formanden, Suresh Kalmadi, måtte efterfølgende gå af, da det stod klart, at 805 millioner kroner var forsvundet ud i den blå luft. Som om det ikke var nok til at knække regeringen, kom det før årsskiftet frem, at flere hundrede milliarder kroner var gemt væk på udenlandske konti af de rigeste indere for at undgå at betale skat.

"Det er stadig mere svimlende summer, der er tale om. Men det virker, som om der er politisk apati over for at gøre noget ved den omfattende korruption. Jeg har arbejdet med både terrorisme og korruption i min tid som chef for NIA, og jeg mener, korruptionen er den største trussel mod den indiske stat i dag, fordi den underminerer selve samfundet," siger Radha Vinod Raju.

Hvorvidt den nye korruptionslov for alvor vil formå at gøre op med problemet, kan kun tiden vise. Anna Hazare har kæmpet mod korruption siden 1978.

udland@k.dk
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2 | 3

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​