Josephine Sophia Ivalo Mathilda og Vincent Frederik Minik Alexander. Det blev som bekendt navnene på de royale tvillinger. Og selvom ingen gættede alle navne korrekt i Kristeligt Dagblads navnekonkurrence, var der flere der ramte plet med mindst et af navnene.
Vi modtog rigtig mange gode bud på både royale og mindre royale navne. Især navnene Mathilde, Ingrid og Valdemar og Frederik var populære bud.
LÆS OGSÅ: Det blev Vincent og JosephineBlandt de mere kreative navnegæt var blandt andet ’Abdallah og Fatmagül’, ’Fy og Bi’, ’Kaj og Andrea’ og ’Bo og Lis’. Vi tør godt med det samme afsløre, at ingen af disse deltagere dog har vundet.
Kun 13 minutter efter konkurrencen blev sat i gang, gættede en kvinde som den første rigtigt på de kongelige navne. Og hun gættede ikke bare et, men hele to navne korrekt, nemlig Frederik og Sophia. (Det udløser dog stadig kun én præmie.)
Desværre var der ingen der gættede rigtigt på den lille prins’ fornavn, Vincent, men derimod blev den lille prinsesses fornavn Josephine gættet, vel at mærke også med den korrekte stavemåde.
Trods de mange bud fik Danmark ikke en prinsesse Mathilde denne gang, men der sneg sig dog et Mathilda ind til sidst i prinsessens navn. Hvor de fleste gættede på Mathilde, gættede kun to rigtigt på Mathilda.
Valdemar var også af mange blevet spået som bedste bud på tvillingedrengens fornavn. Men sådan blev det ikke. Det gamle danske kongenavn Valdemar måtte nemlig vige til fordel for det mere eksotisk klingende Vincent.
Vi takker for alle jeres kreative gæt.
Tillykke til
Anette Christine Pejstrup,
Jeanette Henriksø og
Ingrid Petersen , der alle vil modtage en præmie med posten.
Præmien er bogen ”Syng for livet – guide til salmebogen” der er skrevet af Kgl. konfessionarius Erik Norman Svendsen, tidligere biskop over Københavns Stift.