Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger


- Erik Bjerager, ansv. chefredaktør og adm. direktør
Erik Bjerager
Send artiklen Grænsebom som tveægget sværd til din ven.
Modtagerens email *:
Din e-mail *:
Dit navn *:
Evt. kommentar:

*) skal udfyldes.

Grænsebom som tveægget sværd

Tunesiske flygtninge venter i en teltlejr på den italienske ø Lampedusa på at blive transporteret videre. Netop urolighederne i Nordafrika har aktualiseret Dansk Folkepartis krav om at genindføre paskontrollen ved den danske grænse. Hvis det sker, må Danmark forlade Schengen-samarbejdet, vurderer eksperter.

- Alberto Pizzoli/Scanpix.

17 debatindlæg Hold mig opdateret

Dansk Folkeparti har europæisk medvind for sit forslag om at genindføre grænsekontrollen. Det kan hjælpe partiet ved valget, men det kan også ramme regeringsblokken dobbelt hårdt, hvis Schengen-samarbejdet går op i limningen

"Der skal være en grænse," står der på den seneste forside af Dansk Folkepartis medlemsblad, Dansk Folkeblad. Teksten er illustreret af en grænsebom, der formentlig er ved at lukke i ved grænsen til Tyskland.

Den grænsebom har partiet billedligt talt taget med til forhandlingerne om regeringens 2020-plan for dansk økonomi.

LÆS OGSÅ: Stram udlændinge-lov sparer DK for 5 mia.

Og i går åbnede finansminister Claus Hjort Frederiksen (V) for, at det godt kan komme på tale at genindføre kontrollen ved den danske grænse. Personligt har han mødt toldere på den anden side af Øresundsbroen, og Sverige er jo også medlem af EU's Schengensamarbejde. Derfor har regeringen bedt embedsmænd i Justits- og Skatteministerierne om at vurdere forslaget.

Annonce
LÆS OGSÅ: Grænsebom er i strid med Schengen

Noget af det første, de formentlig vil slå fast, er, at der er en væsensforskel på toldere og paskontrollører. Efter Schengen-reglerne er der ikke noget i vejen for at placere toldkontrollører ved grænsestationer for at opkræve told og moms af varer.

Derimod må man kun i undtagelsestilfælde indføre paskontrol.

Det kan for eksempel være ved internationale topmøder eller store sportsbegivenheder. Kontrollen må højst stå på i 30 dage ad gangen.

Så relativt enkle er reglerne, og derfor var EU-eksperterne i går også hurtige til at slå fast, at hvis Danmark genindfører permanent grænsekontrol, må vi snart forlade Schengen-samarbejdet.

Det begyndte oprindeligt som en aftale mellem Tyskland, Frankrig og Benelux-landene i 1985, som inspireret af den nordiske pasunion ønskede fri bevægelighed for borgerne. Siden sluttede flere lande sig til, og i 1999 blev det til en officiel del af EU-samarbejdet gennem Amsterdam-traktaten.

Danmark gik med i 2001 og nedlagde dermed sine grænseposter – til stor frustration for Dansk Folkeparti.

Men kombinationen af borgerkrige i Nordafrika og de hjemlige økonomiforhandlinger kan give Dansk Folkeparti en uventet chance for mærkesagen.

Både i Frankrig og i Italien tales der nemlig nu om at lempe Schengen-reglerne, for at man bedre kan dæmme op for flygtningestrømmene fra Nordafrika.

Som udgangspunkt skulle Schengen-landene ellers bidrage til at lukke de ydre grænser, og der er allerede postet meget store beløb i organisationen Frontex, som forsøger at løse den opgave.

I praksis kniber det med solidariteten, og derfor kan det ende med, at reglerne lempes inden for de næste uger. Nye grænsekontroller vil give Dansk Folkeparti en umiddelbar sejr, der kan bringe værdipolitikken ind i valgkampen og så splid i oppositionen.

I et længere perspektiv ligner det dog mere en pyrrhussejr. En væsentlig del af Schengen handler om, at politiet må arbejde på tværs af landegrænser og dermed mere effektivt kan bekæmpe den grænseoverskridende kriminalitet.

Rigspolitiet har jævnligt oplyst, at kræfterne bruges langt bedre på den måde end ved at genopføre grænsekontrolstationer.

For det store flertal af borgere opleves det nok som en lettelse, at de kan rejse frit i Europa uden lange køer ved hver eneste grænseovergang.

Umiddelbart opgør Dansk Folkeparti selv omkostningen ved sit forslag til et trecifret millionbeløb, men det rækker næppe, hvis konsekvensen bliver, at Schengen-samarbejdet går helt op i limningen. Alene for erhvervslivet vil der være massive ekstra omkostninger ved de længere transporttider for varer gennem Europa. Så grænsebommen ligner et tveægget sværd for Dansk Folkeparti og regeringen.

hoffmann@k.dk
Fortsættes på næste side »
Læs hele artiklen 1 | 2

FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad

Hold mig opdateret

Trådet overblik  |  Fladt overblik

Enfoldige DF

Plus, publiceret d.28/04 06:58 (for 1 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Grænsebom som tveægget sværd
Igen markerer DF sig som de mest bondske folks stemme i folketinget. Lars Tyndskid og hans venner vil være i fred på deres husmandssteder og aller helst isolere Danmark fra resten af verden. Hvis de fortsætter deres dumheder vil resten af verden isolere Danmark. Så vil det være lykkedes for den inkompetente hjemmehjælper at omdanne landet til ét stort panikrum. Hører DFs dumheder dog aldrig op?
Del Link

Schengen-informationssystemet

Annea, publiceret d.28/04 08:25 (for 1 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Grænsebom som tveægget sværd
Er man med i Schengen har man fuld adgang til SIS-databasen. http://www.datatilsynet.dk/internationalt/schengen/schengen-informationssystemet-sis/

Hvis man er uden for Schengen som Storbritannien og Irland er, betyder det, at man ikke har adgang til Artikel 96-data i SIS. Dvs. man kan ikke vide, om en udlænding, der vil over grænsen, er nægtet indrejse i Schengen-området.

Link: Om Schengen-Informationssystemet: https://www.consilium.europa.eu/showpage.aspx?id=1178&lang=da
Del Link

Ikke kun grænsen mod Tyskland

Lars J. Helbo, publiceret d.28/04 08:37 (for 1 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Grænsebom som tveægget sværd
Det som fjolserne i DF (naturligvis) ikke forstår, det er, at man ikke "bare" kan vende tilbage til den tilstand, der herskede for 30 år siden. Problemet er, at det ikke bare er Danmark, der er medlem af Schengen. Sverige og Norge er også. Hvis Danmark skulle melde sig ud af Schengen, så ville den nordiske pasunion dermed ikke længere kunne opretholdes. Det ville så igen betyde, at man skulle vise pas, for at rejse med toget til Bornholm.

Dertil kommer, at der ville være tale om ydre-Schengen-grænser. Det betyder, at kontrollen skulle være langt skrappere og mere grundig, end det, der var i 80'erne ved Padborg. Alt ialt har forslaget altså ingen gang på jorden - heldigvis da!
Del Link

Sv. Ikke kun grænsen mod Tyskland

bodil, publiceret d.28/04 08:56 (for 1 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Grænsebom som tveægget sværd
Lars J. Helbo skrev:
Det som fjolserne i DF (naturligvis) ikke forstår, det er, at man ikke "bare" kan vende tilbage...

Du kan selv være et fjols,hvor naiv kan man være,hvor er det godt ,at vi har DF.
Del Link

Sv. Ikke kun grænsen mod Tyskland

Andreas Christian Jensen, publiceret d.28/04 09:01 (for 1 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Grænsebom som tveægget sværd
bodil skrev:
Du kan selv være et fjols,hvor naiv kan man være,hvor er det godt ,at vi har DF.


Prøv at uddybe lidt, hvad du mener - det bedrager faktisk til debatten... hvis altså, hvad du siger, lader sig uddybe.

Hvor er det godt at vi har Moon-bevægelsen, så vi kan afsløre hvor depraverede kenyanere er, når de tager til Rio de Janeiro for at danse vals til Pink Floyd. Pyfferfyffer...
Del Link

Godt om det med

jek, publiceret d.28/04 11:25 (for 1 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Grænsebom som tveægget sværd
åbne grænser ophører straks.
Del Link

Sv. Ikke kun grænsen mod Tyskland

Lars J. Helbo, publiceret d.28/04 11:40 (for 1 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Grænsebom som tveægget sværd
bodil skrev:
Du kan selv være et fjols,hvor naiv kan man være,hvor er det godt ,at vi har DF.


Efter min mening er det faktisk DF's forslag, der er temmelig naivt. Det bygger på en forestilling om, at man kan føre Danmark tilbage til "de gode gamle dag" for 30 eller 50 år siden. Men det er meget naivt, for både verden omkring os og danskerne har ændret sig meget i mellemtiden.

Problemet er naturligvis, at DF's kernevælgere i høj grad ikke har forandret sig. Det er taberne, som for længst er koblet af samfundsudviklingen, og som dermed intellektuelt stadig lever på Morten Korks tid. Men det er altså egentlig bare synd for dem. Virkeligheden ser anderledes ud.
Del Link

Sv. Ikke kun grænsen mod Tyskland

Bertel, publiceret d.28/04 12:13 (for 1 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Grænsebom som tveægget sværd
Lars J. Helbo skrev:
bodil skrev: Du kan selv være et fjols,hvor naiv kan man være,hvor er det godt ,at vi har DF....


Når jeg krydser landegrænsen ved Kruså udpeger jeg gerne for yngre rejsende, at dér lå bygningerne, hvor man gik ind og viste sit pas og (da jeg var barn) fik det stemplet og gik ud igen og kørte videre. Selv en mindre besværlig, men dog personlig paskontrol, ville, såvidt jeg kan bedømme, ikke kunne lade sig gøre med den færdsel, der i dag er over grænserne. Rent juridisk ville vi skulle forlade Schengen-samarbejdet og gennemføre en sådan paskontrol på alle steder, hvor man kan komme ind i landet - lufthavne, færgehavne, Øresundsbroen og landegrænsen. Jeg tror, at pengene ville være givet bedre ud til en effektiv kontrol ved Schengen-områdets ydergrænser, da det jo er afgørende for at kunne vide, hvem der kommer ind og ud af området. Realistisk set er jeg meget i tvivl om den bulgarske, græske, italienske m.fl.'s effektivitet - hvilket den franske præsident åbenbart også er. Schengen-landene bør blive enige om at hjælpe i Syditalien, på Lampedusa mv.
Jeg så et tal på 500.000, som har forladt Libyen - heraf er en del selvfølgeligt gæstearbejdere. Men vi kan i Europa ikke bare åbne vores favn og sige kom hid, for problemerne skal løses i Libyen og ikke ved at flygte derfra.
Når dette er sagt, så er DF's forslag til for at de kan få et figenblad, der kan skjule, at de nu går med til at fjerne muligheden for efterløn. DF er åbenbart klar til alt, blot de får sig "betalt" for det. Vi lader det lige stå et øjeblik....
Del Link

Sv. Ikke kun grænsen mod Tyskland

Astor, publiceret d.28/04 12:15 (for 1 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Grænsebom som tveægget sværd
Lars J. Helbo skrev:
Det ville så igen betyde, at man skulle vise pas, for at rejse med toget til Bornholm.


ikke bare det - enhver Malmöbo, der arbejder i København, vil skulle vise pas hver dag han tager på arbejde. Enhver der har prøvet at tage toget fra Malmö til København er hverdagsmorgen vil vide, at det vil skabe problemer der overstiger enhver logistikers værste mareridt, og vil får dagens forsinkelser på DSBFirst til at virke som det rene vand, med store omkostninger i tabt arbejdsfortjeneste, arbejdskraft osv osv.
Del Link

Grænsebom som tveægget sværd

Jonas, publiceret d.28/04 12:50 (for 1 år siden)
Læs artiklen bag debatten her: Grænsebom som tveægget sværd
Først ville DF ikke havde nogen kunne rejse ind i landet, det er opnået i en vis grad for deres fordoms grupper, men nu vil de heller ikke havde at danskerne får mulighed for at rejse ud af landet, de forslog også en udrejse skat for folk med uddannelse. For via paskontrol kan man også kontrollere danskernes rejser udover landegrænserne.
det er vel ok de laver kontroller, men permanente bomme er ikke en god ide.
Del Link
Mere:   1 | 2   Næste


flexblock

Få nyhederne i din indbakke

flexblock
splitblock

flexblock
flexblock
splitblock
Er det ok, at andre end præster får adgang til prædikestolen i folkekirken?
 
flexblock
flexblock
splitblock
flexblock


flexblock

Nyhedsbrev

flexblock
flexblock

Prøv Kristeligt Dagblad gratis i 4 uger

Prøv os i 4 uger – gratis og uforpligtende

Billede af Kristeligt Dagblads avis
Persondatapolitik og cookies

Alt fra Kristeligt Dagblad

  1. k.dk​
  2. religion.dk​
  3. kristendom.dk​
  4. etik.dk​
  5. pilgrimsvandring.dk​
  6. bogbasen.dk​
  7. hjertedating.dk​
  8. foredragslisten.dk​
  9. eftertanke.dk​
  10. mindet.dk​
  11. kirku.dk​