3. maj 2011
Læs blandt andet at smukke menneske lettere får job og at dine venner gør dig tyk
Smukke mennesker får lettere job
Ni ud af ti danskere mener, at smukke mennesker har bedre muligheder for at få job end andre. Det viser en undersøgelse foretaget af YouGov for metroXpress. Og der er noget om snakken. Faktisk er der en tydelig sammenhæng mellem skønhed og muligheden for at score et job, siger Iben Jensen, lektor i kommunikation på Roskilde Universitet, der har forsket i sammenhængen mellem udseende og arbejdsliv.
Det gælder eksempelvis til ansættelsessamtaler, hvor smukke mennesker kommer bedre fra start, oplyser hun. "Man får ikke et job, alene fordi man er smuk. Men har man de faglige kvaliteter og er smuk, så har man en væsentlig fordel. Mine undersøgelser viser, at smukke personer oftere får en god start på jobsamtalen, og at samtalen retter ind efter begyndelsen. Derfor får førstehåndsindtrykket stor betydning," siger Iben Jensen til metroXpress.
Dine venner gør dig tyk
Det er åbenbart ikke uden betydning, hvordan vores venner ser ud. Er din gode ven tyk, er der nemlig stor sandsynlighed for, at du selv tager nogle kilo på. Det viser en undersøgelse, som to forskere har foretaget på baggrund af data fra personer i Massachusetts i USA gennem 32 år. Konklusionen var, at i et venskab, hvor én er tyk og en anden er tynd, har den tynde person tendens til at tage på i vægt med op til 57 procent over længere tid. Forskerne fandt ikke den samme effekt hos personer, der eksempelvis er naboer og ses ofte.
Vi er bange for at holde taleEn ny undersøgelse, som analyseinstituttet YouGov har foretaget for 24timer, viser, at 45 procent af danskerne er nervøse for at tale i store forsamlinger. 28 procent svarer, at angsten for at dumme sig foran flere mennesker afholder dem fra at tale i forsamlinger. Følelsen af at blive eksamineret af en stor gruppe mennesker fremprovokerer nervøsiteten, forklarer retoriker Signe Hegelund.
"Når du skal holde en tale, så er du meget udsat, fordi du er i fokus. Alt bliver eksamineret: din krop, din stemme, din tænkning og din artikulation. Mange oplever en angst for enten at gå i stå eller at blive afsløret i at være lidt dum at høre på," siger Signe Hegelund, der er privat underviser og rådgiver i retorik og tale. En smule nervøsitet er naturligt, men hvis det udvikler sig til en decideret angst, der forhindrer folk i at ytre sig, er det et alvorligt problem, mener hun.
bagsiden@k.dk