De fleste kristne i Libyen er afrikanske gæstearbejdere, filippinere eller udstationerede europæere. Her fejres påskegudstjeneste, men fremtiden er usikker for de kristne i landet.
- Joseph Eid/AFP/Scanpix.
Matilde Hørmand-Pallesen |
4. maj 2011
Det folkelige oprør imod Libyens leder, Moammar Gaddafi, tærer på de kristne i Libyen, som i stort tal forlader landet
Den libyske leder, Moammar Gaddafi, er stadig ved magten i hovedstaden, Tripoli, hvor også de største grupper af kristne befinder sig. Men lige nu flygter de kristne angiveligt i stort tal fra volden i det nordafrikanske land.
Den romerskkatolske biskop Giovanni Martinelli siger til Associated Press, at antallet af katolikker i Tripoli er faldet fra 100.000 til omkring 5000. Ligeledes er antallet af græsk-ortodokse kristne svundet ind fra 1000 til mindre end 12 personer, og den internationale kirke Union Church tæller nu kun 250 medlemmer ud af de oprindelige 1200.
LÆS OGSÅ: Derfor sætter vi fokus på kristenforfølgelserIfølge biskoppen forsøger de kristne ikke at tage part i den nuværende konflikt, og i påsken efterspurgte kirkerne våbenhvile i håbet om, at der kunne blive skabt en dialog i stedet.
I organisationen Åbne Døre, som arbejder for forfulgte kristne, kender generalsekretær Jørn Blohm Knudsen ikke til oplysninger om de kristnes forhold i Tripoli, men til gengæld viser rapporter, organisationen har modtaget fra de områder af Libyen, hvor oprørerne har fået magten, at de kristne har oplevet en større frihed:
"I de oprørsprægede områder er der større frihed, end der var før. De kristne kan pludselig købe kristen musik og høre kristen musik i bilen uden at blive chikaneret af den grund. Det kunne de ikke tidligere," siger han.
Hvorvidt revolution i Libyen vil gavne de kristne på længere sigt, kan generalsekretæren kun gisne om.
"Det kommer meget an på, hvordan udfaldet af demokratiserings-processen bliver. Landet kan blive et reelt demokrati, men der kan også sagtens opstå en radikalisering ved islam, som kan betyde, at landet vil blive styret af sharialovgivning. Hvis det sidste er tilfældet, vil de kristne blive værre stillet end før," siger han.
Selvom 97 procent af befolkningen i Libyen er muslimer, er de ikke nødvendigvis kritiske over for kristne, som situationen er lige nu, mener Jørn Blohm Knudsen.
"I Libyen er der mange muslimer af navn, men ikke af gavn. Det er dem, man kan kalde kulturmuslimer, ligesom vi også har mange kulturkristne i Danmark. Kulturmuslimerne har som regel ikke noget imod kristne," siger han.
Mange af de kristne i Libyen er afrikanske gæstearbejdere, filippinske ansatte i sundhedssektoren eller udstationerede europæere.
pallesen@k.dk
FACEBOOK: Bliv ven med Kristeligt Dagblad